Celkem 16 chlapů se v neuvěřitelně rychlém a dramatickém závodě dostalo pod magickou hranici jedné hodiny. Při pohledu na rozbouřenou hladinu krnovského bazénu se místy zdálo, že voda vře a co nevidět se vyleje na břeh, lemovaný stovkami přihlížejících.

Celému závodu začali udávat tempo čeští junioři, kteří chtěli dokázat, že již mají výkonnost na úrovni světové špičky. Jakub Tobiáš tradičně v Krnově bojoval jak lev od prvních metrů a po celou trasu před sebe nikoho nepustil. Výsledný čas 53:32,2 min. patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy na českých vodách k vidění.

Za Tobiášem se zpočátku drželi další junioři, Baumrt a Kozubek, přes ně se ale pomalu dostávali skvělí Rusové Serebrennikov a Afanevič a senioři Pošmourný s Balounem. Pořadí se přelévalo po každé stovce a až teprve v závěrečném kilometru rozhodla zkušenost podpořená obrovskou výkonností. Kvarteto Serebrennikov, Pošmourný, Baloun a Afanevič nakonec předstihlo trio mladíků Kozubka, Baumrta a Ingedulda, přes kterého se ještě v závěru dostal němec Studzinski.

A to už obecenstvo freneticky aplaudovalo domácímu Liborovi Smolkovi a brněnskému Rostislavu Vítkovi, naší historicky nejúspěšnější dvojici v závodech na 25 kilometrů, kteří po skvělé bitvě dohmátli na společném 10. až 11. místě. Pro Libora Smolku to byl poslední start na velkém závodě, neboť se ve svých osmadvaceti letech rozhodl ukončit profesionální kariéru.

Plavec, který od čtyř let závodil vždy v barvách TJ Krnov a který doplaval na čtyřech mistrovstvích světa a Evropy v závodě na 25 kilometrů na desátém místě, se s krnovským bazénem a svou kariérou rozloučil odpovídajícím způsobem, a to vynikajícím časem 57:46 min. Smolka byl ze všech Krnováků nejrychlejší a doplaval na 10. místě.

Ani další Krnováci se ale nedali zahanbit. Dan Flora v čase 58:44 min. a Jakub Říha se časem 59:43,4 min. ještě vklínil do skupiny borců pod jednu hodinu. V soutěži žen nemělo TJ Krnov tentokrát zastoupení a při neúčasti nejlepší české dálkařky Silvy Rybářové postižené virózou se na prvním místě umístila Lenka Štěrbová z Pardubic, která dohmátla ve výborném čase 1:00:34,4 hod.

Příjemným zážitkem bylo představení krnovských a bruntálských plaveckých nadějí. Dětí od 5 do 10 let na trati 50 metrů ukázaly divákům své nesporné umění. Diváky mile potěšila tříletá Mia Srbová, která odplavala za doprovodu maminky Dity, dříve Greipelové, trať 25 metrů a dala vzpomenout pamětníkům na první vystoupení tehdy čtyřletého Libora Smolky v roce 1989.

Skvělý plavecký víkend vyvrcholil na krnovském bazénu vyhlašováním výsledků. V rámci tohoto vyhlášení pořadatelé poděkovali úspěšným žákům a žačkám ze Slavoje Bruntál a TJ Krnov, Romanovi Procházkovi, bratrům Tomáši a Michalu Jůnovým a Barboře Lengsfeldové za výborné výsledky v rámci letošního Českého poháru v plavání.

A na závěr přišlo i loučení s dlouholetým předsedou a trenérem TJ Krnov Michalem Mrůzkem, který poděkoval Liborovi Smolkovi za jeho mimořádně úspěšnou činnost v barvách TJ Krnov. Naplněný bazén se v závěru potleskem rozloučil s Liborem Smolkou jako profesionálním plavcem, následně totéž provedla i celá česká plavecká špička i řada světových plavců, se kterými svedl nejeden vítězný souboj.