Krnovský oddíl kuželkářů spadající pod TJ Krnov pořádá již 28. turnaj neregistrovaných hráčů, který se uskuteční od 4. května do 5. června. Soutěže se mohou zúčastnit amatéři a kombinovaná družstva mužů a žen.

Start družstev se uskuteční v 15.30, poté v 17. hodin a poslední bude probíhat v 18.30 podle rozlosování, které bude hráčům vyhovovat. Startovné bude činit 150 Kč za jedno družstvo. „V loňském roce bylo přihlášeno celkem sto družstev a letos očekávám zhruba stejný počet přihlášených,“ dodala správkyně kuželny Jana Buchtová.

Krnovský oddíl kuželek má tradici již od padesátých let, o dvacet let později zde vzniklo ženské družstvo. „Začali jsme jako jedni z prvních v roce sedmdesát, tehdy moc ženských družstev nebylo,“ dodala Buchtová.

V té době byl předsedou oddílu Břetislav Machánek s jednatelem Josefem Gabzdilem. Na přelomu let 1987 a 1988 se začala stavět budova dnešní kuželny. Tehdejší investice činila asi osm set tisíc korun. Po revoluci skončily akce Z a následované opravy a investice do budovy se již nekonaly.

Marná snaha o renovaci

„Po deseti letech se objevil člověk, který nám nabídl, že budovu dostaví, avšak i z tohoto plánu sešlo,“ doplnila Buchtová a jedním dechem pokračovala: „Jako oddíl jsme stále žádali MěU a TJ Krnov se snahou o finanční podporu, ale marně.“

Zvrat přišel v roce 1997, kdy byl oddílu nabídnut prostor na novou a modernější kuželnu na ulici Albrechtická v místě dnešního bowling centra, ale ani tato naděje se neuskutečnila z důvodu povodní a nedostatků financí v městské kase.

„O kuželky byl vždy zájem, ale v poslední době nám mnoho lidí odchází i z důvodu minimální revitalizace budovy a ochablého zájmu mladých lidí o sport. V současné době provádíme agitace v Dětském domově v Lichnově,“ prozradila Buchtová.

Největší rekordy, které má oddíl v minulosti za sebou, se udály v turnaji předních ligových týmů v roce 1970 při Velké ceně Karlových Varů, kde Krnovští shodili 2435 kolíků a vyházeli si třetí místo. Mezi nejvýznamnější rekordy klubu ve své době patřil například rekord na kuželně Korona v Karviné, při kterém František Fabián shodil 467 kolíků nebo turnaj v Sigmě Hranice, kde si František Bača vyházel stejný počet kolíků.

V současnosti hledají nové členy

V kategori žen se může pyšnit rekordem z roku 1974 Soňa Martínková, která na sto hodů shodila 334 kolíků. V družstvu mužů na sto hodů se téhož roku prosadil Jan Lukeš s 426 kolíky.

V současné době má klub šedesát členů včetně čtyř dětí a pořádá nábor nových členů. Vítáná je mládež ve věku od dvanácti do patnácti let bez rozdílu pohlaví. Nováčci mají možnost stát se členy oddílu, který byl založen v padesátých letech, a má za sebou řadu úspěchů.

„Noví členové si mohou v budoucnu zahrát také mládežnickou soutěž, talentovaní mají určitě šanci,“ dodala správkyně kuželny Jana Buchtová a jedním dechem doplnila: „Budeme rádi, pokud se případní zájemci přihlásí do chystaného XXVIII. ročníku turnaje neregistrovaných hráčů tříčlenných družstev v kuželkách.

Bližší informace u předsedy oddílu Vladimíra Vávrečky na telefonu 732 970053 nebo přímo na místě kuželny TJ Krnov na Smetanově okruhu.