Na sever Čech se k republikovému šampionátu sjelo celkem 125 zápasníků, z toho sedmdesát seniorů a pětapadesát kadetů. Mezi muži se mnohdy jednalo o „střet generací", kdy proti sobě na žíněnce nastupovali mladí závodníci ještě v juniorském věku a starší, velmi zkušení reprezentanti, kteří se pravidelně zúčastňovali nebo zúčastňují evropských i světových šampionátů.

Mladíci vybojovali čtyři medaile

V kategorii kadetů bojovalo o své místo na slunci osm krnovských borců, Roman Chalupa, Ondřej Dadák, Stanislav Berkovec, Ondřej Hilgert, Radim Sedláček, Tomáš Nepožitek, Tomáš Fabián a Jan Březina. Opět potvrdili, že patří ke špičce a právem jsou zařazeni do reprezentace České republiky. Nejlépe si vedl a s přehledem vybojoval mistrovský titul talentovaný Roman Chalupa, který bojoval ve váhové kategorii do 85 kilogramů. „V boji o titul předvedl Roman chvat za čtyři body a podržel soupeře na lopatkách, což mu právem zajistilo vítězství a titul mistra ČR," povídal trenér Marcel Morbitzer.

Ve váze do 76 kil bojovali hned dva krnovští závodníci Stanislav Berkovec a Ondřej Dadák, oba jsou nadějemi českého zápasu a svádí spolu nelítostný boj o letošní účast na mistrovství Evropy a světa. Na tomto mistrovství si lépe vedl Ondřej Dadák, který porazil v boji o titul svého kamaráda Standu, vybojoval tím pro krnovský oddíl druhý mistrovský titul a udělal další krůček k nominaci na ME. „Utkání obou borců bylo vyrovnané, bylo z něj poznat, že se kluci znají z tréninků a bylo v podstatě o jedné chybě, které využil Ondra ve svůj prospěch. V ostatních utkáních Standa Berkovec zápasil naprosto suverénně a nedal svým soupeřům ani bod a všechny porazil, což mu zajistilo pěkné druhé místo," usmíval se Morbitzer.

Dalším medailisté

Dalším medailistou se stal Ondřej Hilgert, který bojoval ve váze do 69 kilogramů. Ve skupině Ondřej porazil dva své soupeře. „Třetího celé utkání „válcoval" a třicet sekund před koncem druhé periody při provádění chvatu Ondru soupeř zaskočil a obrátil tím bodový poměr. Ondra již nestačil zvrátit konec utkání ve svůj prospěch a prohrál o bod," popisoval dramatické okamžiky Marcel Morbitzer. V boji o třetí místo už Hilgert soupeři z Prahy nedal šanci a vybojoval si tím bronz.

Další bronzovou medaili do sbírky krnovské výpravy přidal ve váze do 46 kilogramů Jan Březina. „Honza se prosadil, přestože zatím sbírá zkušenosti a patří do věkové kategorie starších žáků," chválil krnovský trenér. Ve váze do 63 kil kadetů podal pěkný výkon Radim Sedláček. Ve skupině vyhrál dvě utkání, jedno prohrál. „V boji o třetí místo proběhla bitva o medaili, krásné tvrdé utkání, kde si oba zápasníci sáhli až na dno svých sil. Radim předvedl obrovskou vůli po vítězství, ale medaili nevybojoval, soupeř vytěžil body z Radimových akcí a tak skončil na nepopulárním, ale pěkném, čtvrtém místě," vyzvedl další krnovskou zápasnickou naději Marcel Morbitzer. Tomáš Fabián skončil pátý a Tomáš Nepožitek sedmý.

V kategorii mužů zápasili bratři Morbitzerové

Matouš Morbitzer zápasil ve váze do 66 kilogramů. Ve skupině Matouš vyhrál tři utkání, porazil hned dva reprezentanty. Ve finále se pak odehrál velmi očekávaný souboj mezi Filipem Dubským (1990) z Plzně a právě Matoušem Morbitzerem (1993). Tito dva reprezentanti spolu svádějí bitvu o nominaci na dubnové mistrovství Evropy ve Finsku. Velmi důležitý krok k této nominaci udělal v Chomutově prvně jmenovaný, když krnovského Morbitzera porazil ve velmi pěkném a emočně vyhroceném utkání. Matouš si odvezl z Mistrovství ČR stříbrnou medaili a pohár pro nejlepšího zápasníka roku 2013, přesto byl zklamaný.

Bývalý reprezentant Marcel Morbitzer mladší (1991) si jel po tříleté pauze do Chomutova vyzkoušet, zda ještě umí zápasit. Ve svých utkáních předvedl, že to nezapomněl. Ve skupině vyhrál tři utkání a jedno prohrál. Kuriózní situace nastala, když ve skupině prohrál s pražským závodníkem 3:2 na body, porazil olomouckého Bartoňka 9:0 na body a Bartoněk porazil pražského závodníka na lopatky. Díky tomuto vítězství Bartoněk vyhrál skupinu a později vyhrál celou váhu. Marcel skončil druhý ve skupině, v boji o bronz nedal svému soupeři šanci a porazil ho 10:2 na body. Dovezl si tak domů bronz. (mm, hab)