„Letošní soustředění kromě toho, že bylo malinko slavnostní, desáté, mělo i pár dalších prvenství. Letošní ročník byl nejsilnější, měl třicet tři účastníků. Poprvé zde byl v chlapeckém družstvu jak kompletní tým juniorů, tak i tým žáků. Dosud jezdili jako tým pouze junioři.

Poprvé hráči viděli rozbor vlastní hry pomocí elektronické tužky, poprvé byla v hodinách teorie uvedena sportovní výživa. Další smutné prvenství měl největší počet defektů během návratu,“ povídal na úvod trenér Krnova Martin Kopeček.

Soustředění předcházela fyzická příprava

Tomuto soustředění předcházela příprava v Krnově. V polovině července začali volejbalisté nabírat fyzičku a od počátku srpna se dostali také na hřiště.

„Chlapci měli tyto tréninky povinné, ale dobrovolně se jich zúčastňovalo i pět děvčat,“ pokračoval kouč. Hráči absolvovali dva tréninky denně, zaměřené na techniku a herní dovednosti. „Díky tomu jsme mohli na soustředění vše zaměřit na souhru a pilování hry, místo abychom se zatěžovali nácvikem technických dovedností,“ uváděl dále Kopeček.

Do Suché Rudné na kolech

Do Suché Rudné se volejbalisté vydali tradičně na kolech, čekala je šestatřicetikilometrová trasa. Pak už je čekalo jen připravení hřišť a mohly začít tréninky.

„Letos nám nepřálo počasí. Hlavně začátek soustředění byl nepřející a tři plánované herní tréninky jsme museli změnit na kondiční a přidat teorii. Ne že byto hráčům uškodilo, ale šlo vidět, že už se na hru opravdu těší. Nicméně celkově se soustředění podařilo jako málokdy,“ pochvaloval si trenér.

Ze začátku nepřálo počasí

Díky dešti zvládli Krnováci teoretickou průpravu v prvních třech dnech. Hráči absolvovali teorii a pak test z volejbalových pravidel, dále pak teorii postavení ve hře, viděli záběry z vlastní hry a jejich rozbor pomocí elektronické tužky. Prošli kurzem první pomoci a také teorií ohledně sportovní výživy. Také kondiční cvičení zaměřené na správné typy posilování a pak strečink proběhly v deštivých dnech. A pak už se mohli plně soustředit jen na hru.

Pilování herních dovedností

„Ve hře jsme docílili více, než jsme čekali. Juniorský tým v plné sestavě předváděl kompletní hru se všemi moderními i klasickými prvky, žáci pak dokázali nejen pochopit postavení hráčů v praxi, ale i konkurovat svým starším spoluhráčům, které dokázali při jednom setu díky neuvěřitelnému nasazení a bojovnosti dokonce porazit. Děvčata zase dokázala sehrát tým kadetek a zaučit čtyři nové hráčky,“ neskrýval nadšení Martin Kopeček.

Tým se dal dohromady

Tým se dal na soustředění dohromady také po lidské stránce. „Vzhledem k tomu, že jsme s sebou neměli žádnou elektroniku, notebooky a podobně, tak si manšaft vymýšlel zábavu sám. Nechybělo ani klasické posezení u kytary,“ usmíval se kouč krnovských volejbalistů.

„I přes nepřízeň počasí jsme na soustředění volejbalově i teoreticky zvládli více než se čekalo. Všem účastníkům patří veliká pochvala za aktivitu a chování, nenašel se jediný vážný problém, který by se řešil. I zábavy bylo opravdu hodně a letošní soustředění zaujímá v tom pomyslném desetistupňovém žebříčku hodně vysoké pozice. Soustředění bylo perfektní,“ zhodnotil volejbalovou přípravu Kopeček.

Následuje další příprava před začátkem soutěží

Do konce prázdnin mají hráči ještě čas na souhru na antukových kurtech TJ Krnov a zbytek kondiční přípravy. V září se pak přemístí do tělocvičen, aby se definitivně připravili na svou krajskou soutěž žáků i juniorů a také na kvalifikaci do Českého poháru žáků, který je momentálně vrcholem jejich snažení.

Děvčata se zase musí sehrát do krajského přeboru kadetek, kde nastoupí úplně nový tým a také do krajského přeboru žen, kde budou hrát juniorky z minulého ročníku a některé zkušené hráčky z minulých let.

Pavel Habram, Martin Kopeček