Třiadvacet turistů se vydalo i tentokrát do cvilínských lesů za místním revírníkem Radomírem Šmídou, nejen aby tady vysadili mladé stromky, ale také aby se od něj dověděli mnoho nového.

„Nejprve nás provedl svým revírem, seznámil nás s jeho hospodařením. Je zastáncem obnovy lesa z náletů. Konkrétně nám ukázal lokality, kde z náletů roste douglaska tisolistá, krásný jehličnan původem ze Severní Ameriky,“ uvedla členka Klubu českých turistů Krnov M. Tesařová. Náletové dřeviny nemají porušeny kořenový systém, na rozdíl od výsadby předpěstovaných stromků.

Revírník Šmída ukázal turistům i využití štěpky při pěstování stromků, konkrétně lokalitu s borovicí lesní. Ta se zde vysemenila z okolních starých stromů, které pamatují ještě doby Lichtenštejnů.

„Při procházce nás pan revírník částečně seznámil i s historií lesů, ukázal nám původní kámen, který vytyčoval lichtenštejnské panské lesy. Nakonec jsme na vymýceném palouku zasadili čtyři sta kusů buku lesního. Přesvědčili jsme se, že pan revírník žije pro les a jeho obnovu a že naše aktivity, i když skromné, jsou snad také přínosem pro naši přírodu,“ seznámila s aktivitami turistů z Krnova další členka místního klubu M. Losertová.

(tes, los)