Rok se sešel s rokem a turisté OKČT Krnov, tak jako mnoho jiných, hodnotili. Náš odbor patřil v roce 2010 v Moravskoslezské oblasti k nejaktivnějším. „Hlavním cílem turistů je přitáhnout co nejširší veřejnost do přírody, chránit přírodu a životní prostředí. Náš odbor má sto třicet osm členů, nejsou to jen turisté z Krnovska, ale i z Osoblažska, Města Albrechtic, Bruntálu, Opavy, Vrbna pod Pradědem a Ostravy,“ uvedla vedoucí akcí Milada Brachňáková.

V uplynulém roce krnovští turisté pořádali akce jako Novoroční výstup na Praděd, Krnovská padesátka, Po sopkách Bruntálska nebo Osoblažské pochody. Někteří se zúčastnili i dálkových pochodů, akcí spojených s plněním podmínek Oblastních turistických odznaků. „Zúčastnili jsme se i akcí pořádaných jinými odbory, například Bezručova Moravice, Otvírání jara a turistické sezony v Hradci nad Moravicí, Rýmařovské padesátky, oslav 100. výročí turistické chaty na Bílém Kříži v Beskydech.

Zde je ale pro nás problém přesun hromadnou dopravou z Krnova do Beskyd, proto do tohoto regionu pořádáme autobusové zájezdy,“ objasnila Brachňáková. Velmi aktivní byli také členové krnovského odboru z Bruntálu a Opavy. Z Opavska pochází čtrnáct členů Klubu českých turistů Krnov, z Bruntálu pak dvanáct.

Výlety nejen po Česku, ale i do zahraničí

Všichni turisté vyráželi na své akce buď společně nebo také pořádali své vlastní výlety. Opavští členové zorganizovali mimo jiné například akce jako Beskydský Mont Blanc, což je výstup na pět vrcholů Beskyd. Bruntálští turisté zase zajeli až na vzdálenou Šumavu, do Prčic, Tater či Javorníku.

Tak jako každý rok, uspořádali Krnované týdenní autobusové zájezdy buď do českých hor, například Orlických, nebo také do zahraničních. Na programu byly slovenské Vysoké Tatry a Orava nebo výlet do rakouských Korutan.

„V říjnu jsme se podíleli na organizaci mezinárodní turistické akce MS oblasti KČT v Krnově – MiniEurorando,“ řekla dále krnovská jednatelka a pokračovala: „Nezapomínáme ani na zdravotně postižené.

Pomoc postiženým a ochrana přírody

V akci „Novoroční čtyřlístek“, což je sbírka ve prospěch budování turistických tras pro vozíčkáře, jsme patřili k nejlepším v Moravskoslezském kraji. Tímto děkujeme všem, kteří na Pradědu a Šelenburku přispěli,“ vyzdvihla záslužnou činnost turistů Brachňáková.

Krnovští se zúčastňují i akce Klubu českých turistů k ochraně přírody Turisté přírodě a kulturním památkám. Každoročně uklízí okolí Krnova na Cvilíně a Ježníku. V minulém roce kromě úklidu někteří členové také vysázeli stromky na Cvilíně v rámci akce Krnov město stromů - zasaď svůj strom.

Krnov partnerem evropských měst

„Velmi dobře u nás funguje spolupráce se zahraničními turisty. Zúčastnili jsme se týdenního putování po Jeseníkách s německými kolegy Wandernfreunde, které bylo pořádáno ve spolupráci s Česko-německým domem v Krnově. Již patnáct let jezdí někteří naši členové na každoroční týdenní putování s turisty spřátelených měst města Krnova.

V Německu je to Karbenn, ve Francii St. Egreve a Ramonville, ve Španělsku Zuera, v Polsku Minsk Mazowiecki, v Anglii Buxton nebo litevské Telšai. Každý rok se akce uskuteční v jedné z těchto zemí, v loňském roce se setkání uskutečnilo ve Francii,“ povídala vedoucí akcí krnovského turistického oddílu.

„Naší prioritou je ale přitáhnout k procházkám v přírodě širokou veřejnost, proto pořádáme každou sobotu vandry do okolí Krnova, na Osoblažsko, Jesenicko a Opavsko. A jsou to nejen pěší vycházky, ale i vyjížďky na kolech či běžkách,“ uzavřela Milada Brachňáková.

Informace o akcích Klubu českých turistů Krnov jsou zveřejněny na webových stránkách www.kctkrnov.cz , v Informačním centru Krnova a také v regionálním tisku.

MILADA BRACHŇÁKOVÁ
PAVEL HABRAM