Hned čtyři cenné kovy přivezli krnovští siloví trojbojaři z jižní Moravy. Ve Zbýšově u Brna se konalo devatenácté oblastní mistrovství severní a jižní Moravy právě v této disciplíně. Tento podnik byl kvalifikačním závodem na mistrovství Moravy a zaznamenal hojnou účast. Sjelo se čtyřiašedesát siláků včetně žen a mládeže, hlavně juniorů. Právě mladí závodníci měli účast povinnou v rámci nominace na Mistrovství České republiky v silovém trojboji.

Silový trojboj je disciplína, která se skládá ze tří částí. Je to dřep s činkou, benchpress a tzv. mrtvý tah. Každý soutěžící má vždy tři pokusy na to, aby zvedl co nejvyšší hmotnost. Započítává se vždy nejlepší pokus.

Z krnovského oddílu Lokomotiva odjelo na závody celkem devět borců. Nejmladší z nich a vůbec nejmladší závodník oddílu Daniel Kurečka nastupoval ve váhové kategorii do padesáti devíti kilogramů. Tento mladý silák na sobě v poslední době hodně zapracoval. Díky své cílevědomé přípravě si ve Zbýšově vylepšil osobní rekordy ve všech třech disciplínách.

Ve své kategorii soutěžil samozřejmě s muži a v jejich konkurenci vybojoval bronzovou medaili. Dřep provedl s činkou o hmotnosti sto patnáct kilogramů, v benchpressu zvedl šedesát dva a půl a v mrtvém tahu rovných sto dvacet kilo.

Úspěšní byli junioři i zkušení matadoři

Další medaili, a tentokrát tu nejcennější, získal naopak vůbec nejstarší účastník oblastního mistrovství, pětašedesátiletý Václav Burda. V kategorii do šedesáti šesti kilogramů porazil o jednu až dvě generace mladší protivníky. Některým svým celkovým výkonem utekl dokonce i o sto kilogramů. Dřep udělal se stošedesátikilovou činkou, v benchi neodolalo stodesetikilové závaží a v mrtvém tahu dokonce dvěstěkilové.

Hned dva zástupce měla Lokomotiva Krnov ve váze do čtyřiasedmdesáti kilogramů, juniory Lukáše Tomčáka a Petra Šafarčíka. Lépe dopadl první jmenovaný. Lukáš Tomčák měl sice v přípravě velké problémy s ramenem, ale dal se dohromady a na soutěž už byl připraven. Za sto devadesát pět kilogramů ve dřepu, sto dvacet sedm a půl v benchi a dvě stě v mrtvém tahu, což jsou jeho osobní rekordy, nakonec získal nepopulární bramborovou medaili. Přesto je to mezi muži úspěch. Druhý z krnovských siláků, Petr Šafarčík pak obsadil osmou příčku.

Třetí cenný kov získal pro Krnov v kategorii do třiaosmdesáti kilo Rémy Krayzel. Tento ostřílený veterán už od první disciplíny nenechal nikoho na pochybách, že si do Zbýšova přijel pro zlato. Svými výkony, dvě stě čtyřicet kilogramů ve dřepu, sto devadesát v benchi a dvě stě patnáct v mrtvém tahu si ani nic jiného nezasloužil. Druhá zlatá tedy putovala do Krnova. Navíc sto devadesát kilogramů v benchpressu je novým českým rekordem v kategorii masters 2.

I přes nemoc získal medaili

I kategorie do devadesáti tří kilogramů viděla krnovské borce. Petr Gracias, který se k tomuto sportu vrátil po delší závodnické pauze, obsadil osmé místo. Junior Petr Buchtík si vylepšil své osobní rekordy a skončil hned za svým oddílovým kolegou, tedy devátý.

Posledním zástupcem Lokomotivy Krnov byl Petr Vlach ve váze do sto pěti kilo. Přípravu tohoto závodníka poznamenala nemoc, ale přesto se mu podařilo vybojovat medaili. Dřep provedl s činkou dvě stě padesát a půl kilogramu těžkou, v benchi zvedl sto sedmdesát a půl a v mrtvém tahu dvě stě sedmdesát. Tento výkon nakonec stačil na konečné třetí místo. „Škoda, pokazil jsem druhý pokus ve dřepu. Kdybych měl činku o pět kilo těžší, což bych zvládl, mohl jsem skončit i druhý. Ale zase na druhou stranu jsem se zlepšil o deset kilo v benchi a celkově o třicet. Takže ten bronz beru určitě jako úspěch,“ uvedl Petr Vlach.

Spokojen se svými závodníky byl i trenér Lokomotivy Václav Stuchlík: „Celkově jsem určitě spokojen. Vybojovali jsme čtyři medaile a ani ostatní se určitě neztratili. Hlavně pro juniory je to hodně těžké, protože jsou srovnáváni s muži. Ale určitě v konfrontaci s nimi obstáli,“ dodal Stuchlík.

O velmi zajímavý výsledek se postaral Petr Petráš z Gity Podivín. Ten svým výkonem tisíc osmdesát kilogramů v trojboji, ohromil všechny diváky i závodníky. Vytvořil tak nový český rekord v mrtvém tahu i v celkovém trojboji.

Krnovské siláky čeká v nejbližších měsících několik důležitých akcí. Hned 5. března pořádají Krnovští v domácí hale Lokomotivy Mistrovství Moravy mužů a žen. Tyto závody jsou nominačním kritériem na mistrovství republiky, které se koná 2. dubna v Nymburku. Na konci března, přesně 26., pak mají v Jemnici vrcholné republikové závody junioři. Krnovští pořádají ještě jednu vrcholnou akci. 23. dubna opět v hale Lokomotivy bude k vidění mistrovství ČR masters.