K prvnímu kolu odjeli do Rožnova pod Radhoštěm. Místní Sršni, kteří hrají 2. ligu, byli největším favoritem základní skupiny O. Kromě nich se Krnováci utkali ještě s celky VSK VUT Brno, Fermenté Bohumín a FBC Zlín.

Ospalý začátek proti Brnu

V prvním utkání čekalo na Orcu mužstvo z Brna. První třetinu hodně ovlivnil pozdní příjezd krnovského týmu. „Na ten první zápas jsme přijeli asi tři minuty před začátkem a to se na naší hře dost podepsalo,“ uvedl hrající trenér Krnova Štěpán Lhoťan. Během čtyř minut Orca prohrávala 0:2.

„Taky byl trošku problém, že jsme spolu hráli první zápas na velkém hřišti od konce minulé sezony,“ osvětlil další zádrhel Lhoťan. Ještě pět minut před koncem střetnutí Krnovští prohrávali o čtyři branky, 1:5. „Řekli jsme si, že budeme soupeře bránit osobně a pokud měl míček, šli jsme do agresivního presingu. A to se nakonec vyplatilo,“ usmíval se kouč.

Za tři a půl minuty už na ukazateli skóre svítil stav 5:5. V posledních chvílích ještě mohli krnovští hráči strhnout vítězství na svou stranu, soupeře zavřeli v kleštích, ale nepodařilo se. „Za ten bod jsme po strašném začátku byli nakonec rádi,“ povídal spokojeně Lhoťan. VSK

VUT Skurut Hai Brno - FBC Orca Krnov 5:5 (3:1, 1:0, 1:4)
Branky a asistence: Hrbolka (Planý), Filip 2 (Zajac, Miškov), Planý, Vrchovský (Lhoťan)

Vyšlápli si na favorita

Domácí Rožnov je mužstvo zkušených hráčů otřískaných ze třetí ligy, které předloni postoupilo o soutěž výše. I v zápase s Krnovem nebylo pochyb, kdo je favorit. Jenomže průběh a hlavně konečný výsledek duelu byl nakonec zcela jiný.

„Věděli jsme, že pokud podáme stejný výkon jako první dvě třetiny proti Brnu, tak to bude ostuda. Řekli jsme si, že si na ně počkáme a budeme bránit od půlky a hrozit jen z rychlých protiútoků,“ vyrukoval s jasnou taktikou šéf krnovské střídačky. Tato taktika hráčům Orcy dokonale vyšla. Všichni ze sebe na hřišti vydali maximum.

Po dvou třetinách vedl Krnov o jedinou branku, ale tři góly ve třetí části, které skončily za zády rožnovského gólmana, rozhodly o krnovském vítězství. „Všichni jsme dřeli na krev. Z mého pohledu to byl nejlepší zápas, který jsme kdy odehráli. A taky jsme poprvé porazili druholigový tým,“ radoval se z utkání Štěpán Lhoťan.

FBC Orca Krnov - 1. FBK Rožnov p/R 6:3 (1:0, 3:3, 3:0)
Branky a asistence: Planý 3 (Hrbolka 2, Zajac), Miškov (Filip), Filip (Miškov), Hrbolka (Lhoťan)

Euforie porazila Bohumín

Po vítězství nad Rožnovem bylo všem jasné, že když Krnovští porazí Fermenté Bohumín (4. liga), tak mají postup do druhého kola poháru zajištěn. „Po výhře nad Rožnovem jsme byli v takové euforii, že nikdo z nás nepochyboval, že vyhrajeme,“ komentoval náladu v mužstvu trenér.

Jeho slova se bezezbytku potvrdila. Bohumínští nepředvedli nijak oslnivý výkon a Orca v podstatě po celý průběh držela otěže pevně ve svých rukou. Dostala se do vedení, které si po celou dobu v klidu hlídala. Jedna nepříjemnost však Krnov přece jen potkala.

„Zranil se Jarda Filip, který tak už nemohl odehrát poslední zápas proti Zlínu,“ trochu se zamračil Lhoťan.

FBC Orca Krnov - FBC Fermenté Bohumín 7:4 (3:1, 1:1, 3:2)
Branky a asistence: Gajdoš, Miškov (Filip), Hrbolka 2 (Blaho, Lhoťan), Blaho (Planý), Lhoťan (Hrbolka), Planý (Zajac)

Třešničkou na dortu byl Zlín

Proti Krnovu se postavil nejslabší celek základní skupiny, tým ze Zlína. „Věděli jsme, že vítězství nás posune automaticky na první místo. Podle toho jsme taky přistoupili k zápasu,“ říkal trenér Krnova. Oslabený Zlín se spoléhal na totální defenzivu, ale ta hned v první třetině dostávala povážlivě na frak. Úvodní část totiž Krnovští vyhráli vysoko 7:0 a o vítězi tak bylo rozhodnuto.

Otázkou jen bylo, na jaké cifře se skóre zastaví. Krnovští nakonec svému sokovi uštědřili sedmnáct zásahů. „Ke konci jsme polevili v koncentraci a dovolili jim trochu snížit,“ ušklíbl se kouč.

FbC Zlín - FBC Orca Krnov 3:17 (0:7, 3:5, 0:5)
Branky a asistence: Zajac 3 (Blaho, Miškov), Miškov 3 (Gajdoš, Lhoťan, Zajac), Hrbolka (Miškov), Planý 4 (Hrbolka 2, Lhoťan, Miškov), Gajdoš 3 (Miškov, Hrbolka, Lhoťan), Lhoťan 3 (Planý, Miškov 2)
Orca Krnov: Herel Petr (G), Blaho Adam, Jaromír Filip, Gajdoš Adam, Hrbolka Daniel, Lhoťan Štěpán (C), Miškov Ondřej, Planý Jiří, Vrchovský Filip, Zajac Jiří

Vládla velká spokojenost

Hrající trenér krnovské Orcy Štěpán Lhoťan po prvním kole Českého poháru doslova zářil. „Byl to hodně úspěšný turnaj. Předvedli jsme dobrou hru až na zmiňovaný zápas proti Brnu. Taky nás dost podržel gólman. První místo je pro nás obrovsky příjemné překvapení. Před odjezdem jsme doufali ve druhou postupovou příčku,“ hodnotil krnovský úspěch kouč.

Ve druhém kole poháru čekají na Krnovské opravdu kvalitní soupeři: FbC Playmakers Prostějov (2. liga), FTC Vysoké Mýto (Pardubická liga mužů, loni spadli z 3. ligy), ASK Bystřice nad Pernštejnem (2. liga, loni postoupili ze 3. ligy), FbK Orlicko-Třebovsko (3. liga, loni spadli ze 2. ligy).