V plné sezoně jsou sportovní střelci, kteří mají za sebou právě skončené mistrovství Evropy v Plzni. Výborným způsobem si tam vedl mezi nejlepšími střelci dvaatřiceti evropských zemí odchovanec krnovského střeleckého oddílu Jan Dovrtěl, který si přivezl z Plzně jednu zlatou medaili, jednu bronzovou a jedno velice pěkné páté místo v individuální disciplíně.

Jan Dovrtěl startoval v juniorském družstvu České republiky a zlatou medaili si vybojoval společně se svými kolegy z reprezentačního výběru v disciplíně na běžící terč 30 + 30 ran. Výborně si vedlo České juniorské reprezentační družstvo i v disciplíně smíšené běhy 20 + 20 ran, kde Češi podali stejně kvalitní výkon a vybojovali v silné evropské konkurenci třetí místo a bronzové medaile.

Výtečné střelecké vystoupení na Mistrovství Evropy v Plzni zakončil Honza Dovrtěl i v individuální disciplíně na 30 ran pomalých a 30 ran rychlých. I v této disciplíně prokázal talentovaný krnovský odchovanec střeleckého sportu své kvality a prosadil se mezi evropskou elitu výborným pátým místem.

Honzo, jak hodnotíš sezonu?

Letošní rok byl poměrně náročný, jelikož nás čekala Evropa, na kterou jsme se zaměřovali celý rok. Závody republikové a mezinárodní úrovně jsem zvládal dobře a těšil jsem se na mistrovství Evropy.

Proč jsi skončil na republice až třetí?

Vzhledem k tomu, že jsem startoval v kategorii mužů, kde je velká konkurence, tak nebylo vůbec jednoduché se prosadit. Vystřílel jsem třetí místo v disciplíně 30 + 30 na běžící terč na vzdálenosti 10 metrů. V dalším závodu jsem skončil o jeden bod čtvrtý.

Byl jsi nervózní ze startu na mistrovství Evropy?

Byl a mohu říci, že dlouho před ním.

Kolikátý to byl tvůj start na velké soutěži?

Jednalo se o druhý start. Přičemž první reprezentační závod taky mistrovství Evropy v loňském roce jsem kvůli velké trémě a nezkušenosti z velkých závodů nezvládl dle svých představ. Letos jsem byl motivovaný, ale drobné obavy, že něco nevyjde, jsem z hlavy dostával těžko.

Co ti probíhalo hlavou při samotném mistrovství?

Připravovali jsme se každý den. Pořád jsme pilovali. Stříleli několik hodin denně, udržovali si fyzičku, dolaďovali si formu. Na samotný závod jsme se chystali psychicky s trenérem a hlavně kolektivně s klukama.

Jak jsi vnímal tento velký závod?

Proběhl nečekaně hodně rychle, stejně jako všechny náročné a stresující okamžiky v životě. Po prvním dnu ze měspadla částečně tréma a střílelo se mi lépe.

Co ostatní členové družstva?

Byli jsme na tom stejně. Nervozita na těchto závodech mává se všema. Čeká se na to, komu stres sváže ruce a kdo udělá chybu.

Jak jsi vnímal zlatou medaili v družstvech?

Byl to úžasný pocit. Nevěřil jsem tomu, že jsme skutečně vyhráli. Slyšet na stupních vítězů hrát našihymnuje nepopsatelné.

V dalším závodu jste skončili až třetí. Proč?

Po vyhlášení a zisku zlaté jsme splnili to, co jsme chtěli. Nadruhou stranu skvělou formu jsme chtěli potvrdit i v disciplíně 20+20 mix, která byla také velmi náročná. Bohužel se nám na začátku tolik nedařilo. Třetí místo však považuji za úspěch.

V individuálním závodě jsi skončil pátý o bod za čtvrtým místem. Nemrzí tě to?

Horší situace by byla, kdybych skončil o bod za třetí příčkou. Věřím, že příště to bude lepší.

Kdo tě na závodech podporoval?

Z mých blízkých tam byl trenér Tobiášek z Krnova. Velký dík za podporu patřímé rodině a manželům Tobiáškovým.

Co tě čeká nyní?

Budu měsíc odpočívat a udržovat se ve formě.Vzáří jedu na mistrovství republiky ve střelbě z malorážky. Poté mě čeká reprezentační soustředění na Slovensku a po něm mistrovství světa.

Jiří Stanovský, Jiří Krušina