Basketbalistky krnovské Lokomotivy jsou zkrátka k nezastavení! Díky poctivé přípravě a spolupráci zkušených opor s mladými dorostenkami teď sklízí svěřenkyně trenérky Ivany Hlaváčkové zasloužené ovoce. Odměnou jim je i úterní zápas s extraligovým Hradcem Králové.

Nejvyšší meta, nebo jen dvojka?

„Na holkách je vidět, jak je basket baví a hru si užívají,“ všímá si Hlaváčková a vzápětí ještě krnovská trenérka dodává: „Jsme teď v pohodě, vlastně ve všech šesti utkáních jsme měly vždy navrch a vítězství si uhlídaly. Pokud budeme do utkání nastupovat v kompletní sestavě, tak můžeme pomýšlet hodně vysoko.“

Kam až? Hlaváčková je zatím střízlivá, Krnovu by prý slušelo umístění do třetí příčky. „Ale pokud budeme zdravé, tak jsou ambice ty nejvyšší. Víte, my jsme družstvo, které nerado prohrává,“ směje se.

Hráčky čekají maturity a vysoké školy

Kdepak, to není jen zbožné přání, postupový plán zatím nemá nejmenší trhlinu. Lokomotiva ve druhé lize válí, ještě neprohrála a naopak šest vyhraných zápasů ji řadí do čela soutěže. V tabulce patří Krnovu druhá příčka za vedoucím Příborem, jenže Krnovanky mají zápas k dobru. Sobotní utkání s Brandýsem nad Labem totiž bylo přeloženo na 29. listopadu kvůli nemoci hostujícího týmu.

Na postup však Ivana Hlaváčková zatím nemyslí. „Nevím, co bude příští rok, některá děvčata maturují a půjdou na vysokou školu, a proto nevím, jestli budou dál hrát za Krnov nebo dostanou nabídku hrát někde jinde. To budeme řešit až na konci sezony,“ říká.

Recept na úspěch: Mládí a zkušenosti

Ovšem krnovská trenérka na rovinu přiznává, že takový začátek sezony vůbec nečekala. „Ale družstvo ve stejné sestavě až na malé změny hraje pospolu už druhou sezonu. A jak je vidět, když se spojí mládí se zkušeností, výsledky se dostaví,“ těší ji. Kapitánka Lokomotivy Michaela Šandová jen souhlasně přitakává: „Sice chceme pokaždé vyhrát, ale takové výsledky jsem rozhodně nečekala. V Krnově je výborná parta, jsme strašně moc sehrané, od toho se vše odvíjí. Tým se dal do kupy a daří se.“

Krnovanky těží především z aktivní spolupráce tradičních opor s dorosteneckými nadějemi. Mladé basketbalistky jako Bohunská, Rábková či Pizurová už s ženami hrají druhou sezonu. „Hrajeme spolu už skoro třetím rokem. Mladé holky jsou strašně moc rychlé, na tréninku nám to šlape,“ pochvaluje si jednatřicetiletá Šandová.

Mimochodem, kapitánku Lokomotivy dobře znají i příznivci bruntálského fotbalu, je totiž obránkyní tamní Olympie.

Kdo je připraven, není překvapen

Kde je ukrytý klíč k podzimní vítězné sérii? Podle Hlaváčkové se na družstvu výraznou měrou podepsala kvalitní a zopovědná příprava na sezonu. „Tu jsme letos měly opravdu dobrou, ať už to bylo kondiční soustředění na Slovensku, kde se správně stmelil kolektiv, nebo basketbalové soustředění v Javorníku,“ ohlíží se zpět.

„V září jsme odehráli přípravný turnaj v Ostravě a následovala také pohárová utkání, která nás dovedla až do čtvrtého kola,“ připomíná ještě Hlaváčková úspěšnou pouť Lokomotivy Českým pohárem.

Padesátibodovou výhru střídá těžký soupeř

V eliminační soutěži krnovská děvčata ještě neprohrála, naposledy smetla rovněž druholigový Jičín o téměř padesát bodů. Jenže Hlaváčková dobře ví, že v úterním utkání 4. kola s Hradcem Králové se už vítězství dá očekávat jen stěží. Vždyť Východočešky hrají nejvyšší tuzemskou soutěž a na rozdíl od Lokomotivy mají k dispozici profesionální zázemí. To se však už o skromných podmínkách, které panují v krnovském klubu, říct nedá.

„Samozřejmě je to pro krnovský basketbal svátek, protože nepamatuju, kdy jsme na našem hřišti měli možnost uvítat družstvo z nejvyšší soutěže,“ zdůrazňuje Hlaváčková, pro níž není výsledek důležitým měřítkem: „Chceme si zahrát dobrý basket. Spíš holky teď mají možnost zkusit, jestli se dokáží prosadit. Ligové zkušenosti má pouze Jana Hradilová, která shodou okolností v Hradci Králové s ligovou kariérou končila.“

Ani Šandová nepochybuje o tom, že ve 4. kole už vítězná pouť Českým pohárem s nejvyšší pravděpodobností skončí. „Jsou úplně někde jinde než my. Necháme se překvapit, je to otevřené, ale určitě do zápasu půjdeme naplno,“ upozorňuje.

Šandová: Myslely jsme, že pohárové zápasy prohrajeme

Vzápětí ale Šandová překvapí: „Podívejte, my jsme si myslely, že každý pohárový zápas prohrajeme. Vůbec jsme nečekaly, že budeme takhle vyhrávat.“

Ale co, Krnovanky se na ojedinělý duel s extraligovým soupeřem těší i tak. „Přesně tak, bude to basketbalový svátek. Hlavně jsem zvědavá na výsledek,“ uvádí Šandová.

Krnovskou kapitánku nakonec ani příliš nemrzí, že se v dresu Hradeckých lvic neobjeví česká legenda Eva Němcová-Horáková. Někdejší nejlepší basketbalistka Evropy si totiž nedávno přetrhla křížový vaz v koleni a letošní sezona pro ni definitivně skončila. „Já ani nevím, jestli by k nám vůbec taková hráčka přijela. Špičkové týmy asi pouští na pohárové zápasy lavičku,“ myslí si Šandová.