Snad to byla symbolická tečka za minulým rokem. Jakýsi poslední náhled do zpětného zrcátka. Krnovská radnice v čele se starostkou města Renatou Ramazanovou a předsedou sportovní komise Liborem Nowakem nominovala nejúspěšnější sportovce loňského roku. Na středečním vyhlášení v koncertní síni svatého Ducha převzalo prestižní ocenění patnáct bývalých či současných sportovců včetně basketbalového družstva kadetů.

Částečně je to paradox. V celorepublikovém měřítku je Krnov sportovním trpaslíkem, který ve svém zázemí, kvalitě a pochopitelně také finančních prostředcích daleko zaostává za předními tuzemskými baštami. Přesto už tato sportovní periferie darovala světu řadu významných jmen, která se napevno zapsala do historie. Hrstka z nich se stala součástí středečního vyhlášení nejlepších sportovců za uplynulý rok.

Byla to svým způsobem zcela jedinečná chvíle. Téměř všechny šperky krnovského sportu pohromadě v jediné místnosti, v koncertní síni svatého Ducha. Plavci Jakub Říha s Hanou Křemenovou, přední český střelec a reprezentant Jan Dovrtěl s Marcelem Morbitzerem, mladým zápasníkem, který při svých toulkách po evropských mítincích posbíral řadu medailí.

„Většina oceněných byla nominována přímo sportovními kluby. Při zasedání sportovní komise jsme řešili to, jestli klub na někoho nezapomněl. Tím došlo k návrhu Libora Žilky, Jakuba Blažka a dalších,“ vysvětlil Libor Nowak princip populární ankety, která je už druhým rokem vyhlašována paralelně spolu s kulturními osobnostmi. „Návrhy jsme předložiliměstské radě. Je zvykem, že jednotlivé nominace respektuje,“ dodal.

Úspěšní plavci

Nominace několikanásobného vítěze žákovských přeborů Jakuba Říhy je zcela logická. Skvělé sezoně nasadil korunu loni v listopadu, když v pětikilometrovém závodě vytvořil celorepublikový rekord. Ještě nikdo v jeho věku nezaplaval podobnou vzdálenost v bazénu tak rychle, jako tehdy čtrnáctiletý Říha.

Téměř přesně po roce znovu převzala památní plaketu také čtyřnásobná mistryně České republiky Hana Křemenová. „Jsem ráda, že někdo ocení mé výkony, za kterými stojí spousta práce a úsilí. Velmi si toho vážím,“ říkala mladá plavkyně, kterou vynesly její úspěchy až do reprezentačního týmu. Trenér Michael Mrůzek měl proto jako člen sportovní komise, která o finální podobě nominovaných rozhodovala, dvojnásobnou radost.

Samostatný článek o vyhlášení nejlepších trenérů a oceněných za celoživotní přínos čtěte zde.
Více k tématu najdete zde.

Mezi kvarteto oceněných sportovců do osmnácti let se ještě doslova prošermovala Klára Remešová. Patnáctiletá fleretistka v loňském roce konečně, až na čtvrtý pokus, prolomila zlatou hranici na mistrovství České republiky starších žákyň. Pravidelná účast na mezinárodních soutěžích a stabilní domácí pozice ji letos vůbec poprvé nasměrovaly do národního týmu, byť její premiéra na evropském šampionátu ve francouzském Bourges skončila neúspěchem.

V kategorii nejlepších sportovců nad osmnáct let vybírala sportovní komise především z krnovských odchovanců, kteří už nepůsobí ve svých mateřských klubech. Výjimkou je například Zbyněk Ocásek, matador nejen krnovského, ale vůbec světového cyklokrosu. Zkušený mazák se stal v úvodu loňské sezony Mistrem světa po senzačním vítězství v Belgii, rok poté triumfoval na domácím šampionátu v Kolíně.

Dojatý střelec

Pod křídly krnovských trenérů se připravuje také Jan Dovrtěl. Pro dvacetiletého střelce byla loňská sezona mimořádně úspěšná. Na mistrovství světa a Evropy posbíral dohromady pět medailí v soutěži družstev, z toho dvě zlaté. „Ocenění si moc vážím amá pro mě velký význam, už jen kvůli tomu, že to není všední záležitost,“ řekl svěřenec trenérů Tobiáškových.

„V loňském roce jsem vložil do střelby vše a jsem moc spokojený, že se mi to vrátilo alespoň v takové podobě. Ocenění má pro mě stejnou váhu, jako lednové přijetí u ministra za úspěchy v minulém roce,“ vyprávěl Dovrtěl, kterému obdobná pocta překvapivě unikla v rámci Moravskoslezského kraje.

Osobně nebyl na středečním vyhlášení přítomen bývalý krnovský atlet Libor Žilka. Dvaadvacetiletý sprinter, v současnosti působící v dresu pražského Olympu, utkvěl v paměti sportovní komise díky druhému místu na domácím šampionátu v běhu na sto metrů. Do historie se Žilka zapsal halovým rekordem ve sprintu na šedesát metrů. České maximum pokořil po dlouhých dvanácti letech.

Gratulace Šmídové

Krnovský basketbal, byť svým zázemím daleko zaostává za předními tuzemskými kluby, vychoval už řadu výborných hráčů. Za hranicemi okresu ho v loňském roce skvěle reprezentovali Zbyněk Pospíšil a Jakub Blažek. Oba se v dresu Lokomotivy odrazili ke kariéře v nejvyšší domácí soutěži Mattoni NBL. Pospíšil je v současnosti oporou Nového Jičína, Blažek působí v extraligové Opavě, kde zároveň trénuje družstvo kadetů.

Kategorie nejlepších jednotlivců vzpomněla i na handicapované sportovce. Kuželkářka Anna Šmídová mimo další úspěchy obsadila na mistrovství České republiky tělesně postižených velmi dobré čtvrté místo. Mimo jiné jí k prestižnímu ocenění poblahopřál i předseda sportovní komise Libor Nowak, který si na závěr slavnostního vyhlašování neodpustil obligátní, leč zaslouženou řečnickou tečku: „Všem oceněným přeji hodně úspěchů v jejich sportovní kariéře, hodně zdraví a štěstí, protože bez zdraví a bez štěstí nelze takové výkony nikdy realizovat.“

Nejlepší jednotlivec do 18 let: Marcel Morbitzer (zápas; TJ Lokomotiva Krnov), Jakub Říha, Hana Křemenová (oba plavání; TJ krnov), Klára Remešová (šerm; TJ Slezan Opava).
Nejlepší jednotlivec nad 18 let: Jan Dovrtěl (střelba; SSK Krnov), Zbyněk Ocásek st. (cyklistika; Bike klub Krnov), Libor Žilka (atletika; Olymp Praha), Zbyněk Pospíšil (basketbal; BK Geofin Nový Jičín), Jakub Blažek (basketbal; BK Opava).
Nejlepší kolektiv do 18 let: Kadeti U16 TJ Lokomotiva Krnov (basketbal).
Nejlepší kolektiv nad 18 let: bez nominace.
Nejlepší handicapovaný jednotlivec: Anna Šmídová (kuželky; TPS TJ Olympia Bruntál).
Nejlepší trenér roku: Jana Rousová (turistika; Klub českých turistů Krnov), Marcel Morbitzer (zápas; TJ Lokomotiva Krnov).
Ocenění za celoživotní přínos pro rozvoj mládežnického sportu: Zdenka Tobiášková (střelba; SSK Krnov), František Tomas (atletika; TJ Krnov), Otmar Rychta (cyklistika; Občanské sdružení Cyklistika pro všechny).