Osmičlenné tabulce, z níž se čtyři týmy kvalifikují do baráže o extraligu, vévodí dosud neporažené celky Kladno a Vysočina. Ve víkendových zápasech s Českou Lípou a Kladnem nemůže kouč Kovařík počítat s tradičními oporami Cikánkem a Opršalem. V krnovském kádru se také neobjeví opavská posila Kopf, který byl ve druhé polovině sezony jedním z nejplatnějších hráčů mužstva.

Krnov skončil v prvoligové tabulce třetí, respektive druhý. Jak hodnotíte takové umístění?

Před začátkem soutěže jsme si dali za cíl tuto soutěž hlavně udržet a zkusit vybojovat finále hlavně proto, že jsme se chtěli vyhnout nepříjemným bojům ve skupině o udržení. Někteří hráči s tím měli zkušenosti z loňského ročníku ligy juniorů, kdy museli vyhrát ve skupině všechny zápasy. Je to hlavně o nervy, každá prohra ovlivní konečnou tabulku. Těmto nepříjemnostem jsme se letos vyhnuli a můžeme nyní hrát v klidu. Nemáme ambice nikam postupovat, i když po loňském vítězném tažení kadetů bychom možná extraligu zvládli. Ale to jsou jen spekulace a hlavně na vyšší soutěž nemáme dostatečné finanční zázemí. Ze zisku třetího místa se radujeme. Je to pro nás vynikající úspěch a potvrdili jsme tak úspěch z loňského roku.

Lize doslova dominuje basketbalový projekt Vysočina. Čekal jste takovou jízdu lídra soutěže?

Jihlava měla vždy dobrá mužstva a v průběhu minulých let jsme spolu svedli mnoho vyrovnaných utkání. Po sloučení střediska s ostatními okolními kluby se dalo očekávat, že jejich výkonnost bude velmi dobrá. To ostatně potvrdili i postupem do extraligy kadetů. Jejich výkony byly stabilně výborné až vynikající. Jejich cílem je postup do extraligy a k němu nemají daleko, pokud budou pokračovat ve svých dosavadních výkonech.

Ve finálové skupině tedy asi není o favoritovi pochyb, že?

Podle tabulky finálové skupiny se o prvenství poperou jen dvě mužstva, která mají nyní na svém kontě 6 výher a žádnou prohru. To je Jihlava a Kladno. Ostatní se budou prát o bronzovou příčku. Ovšem kdo ji nakonec vybojuje, je ve hvězdách, protože řada týmů tyto zápasy věnuje sehrání mužstva pro následnou sezonu. Nastupují tedy s mladšími ročníky. Ovšem kdo tuto taktiku použije letos mimo Sokola pražského, zatím nevíme.

Loni jste dovedl kadety k první příčce, letos nejste daleko ani s juniory. Povězte, v čem tkví úspěch mužstva?

Tento tým spolu hraje už od minižáků a hráči jsou na sebe zvyklí. Pomáhá nám také to, že na těžké ligové boje se hráči připravovali i ve vyšší věkové kategorii. Jen loni např. hráli Opršal, Cikánek, Gross a Biskup za juniory o záchranu soutěže. Spolu s Mecou a Lukášem, kteří nastupovali v loňských juniorech stabilně, jsou základem našeho týmu. Ovšem největší překvapení mi připravil Jakub Hlaváček. Zatímco loni se v juniorech vůbec neprosadil a hrál jen minimum zápasů, letos jeho výkonnost šla strmě nahoru. Od soustředění v Šumperku se dostal do vynikající herní pohody a nyní patří k základním kamenům týmu. Je použitelný nejen jako vysoké křídlo, ale rád se pere i pod košem. A po Opršalovi se stal druhým nejlepším střelcem týmu s 211 body. Také se do týmu přenesla pohoda loňských kadetů, kteří se vezli na vítězné vlně. A také dobrý vstup do soutěže, kdy jsme vyhráli první tři zápasy o koš, pak o bod a nakonec v prodloužení, což pomohlo dostat do hlav hráčů sebevědomí.

Jaké jsou ambice mužstva pro finálovou skupinu? Podle dosavadních výsledků máte minimálně na třetí místo…

Boje ve finálové skupině necháváme otevřené. Po dohodě s týmem Opavy budou v jeho dresu přednostně nastupovat Cikánek a Opršal, aby pomohli tomuto týmu v extraligových bojích. Tím pádem se budeme muset spoléhat na naše ostatní hráče. Doufám, že svou příležitost chytnou za pačesy a budou o své pozice patřičně bojovat. Měli by tak dostat více příležitostí hráči, kteří doposud tolik nehráli. Ale v kolika zápasech to bude, je předmětem jednání mezi námi a Opavou. My bychom velmi rádi vybojovali postup do kvalifikace, ale musíme stát při zemi a být realisti. Extraliga je mnohem náročnější soutěž nejen herně, ale hlavně finančně. Na tuto soutěž prostě nemáme prostředky. Už nyní ale jednáme o tom, jaká družstva postavíme příští rok a hlavně v jakých soutěžích. Za sebe musím říct, že cestování na tyto ligové zápasy je strašně náročné nejen pro hráče, ale hlavně pro trenéry. Ti musí používat svá auta a musíme hlavně odvést kluky z těchto cest zpátky zdravé a to za všech podmínek, jaké na cestách v zimě panují. Jen namátkou připomenu loňskou cestu do Mladé Boleslavi a Klatov za otřesných podmínek v hurikánu EMA, kdy kolem nás padaly stromy a stožáry vysokého napětí. Pak vám zákonitě přijde na mysl, co by se mohlo stát… Ale ve vlaku by to bylo naprosto stejné, takže si nevyberete.

O víkendu vás čekají dva zápasy s Kladnem a Českou Lípou. Především prvně jmenovaný tým doslova opanoval první skupinu…

Bohužel k oběma soupeřům se nemohu vyjadřovat, protože absolutně nemáme žádný kontakt. S mužstvy ze skupiny A nemáme možnost se utkat, snad pouze v případě turnajů. A tyto týmy se nikdy nezúčastnily turnajů, na kterých jsme naopak účinkovali my. Takže sílu našich současných soupeřů vůbec neznáme. K porovnání nám slouží pouze statistiky, které povinně dodáváme na ČBF. Z těch vyplývá, že Česká Lípa má ve svém středu vynikajícího rozehrávače a střelce trojek a dále se spoléhá na velmi dobré pivoty. Naopak Kladno bude vycházet pravděpodobně z vynikající obrany, protože má na svém kontě velmi málo obdržených bodů. A v průměru na zápas má lepší střelce než my. Další srovnání nabízí jen fakt, že v loňské sezoně jsme v kadetech prohráli ve finálové skupině jen s Mladou Boleslaví, která se letos do naší skupiny neprobojovala. Takže síla soupeřů bude vynikající.

Počítáte do zápasu opět s opavskými posilami? Podřídili jste zápasům přípravu?

My do těchto finálových zápasů vstupujeme naprosto uvolněně a nemáme žádné ambice se probojovat dále. Navíc jsme se dohodli s extraligovou Opavou, že jim uvolníme pro důležité zápasy Cikánka s Opršalem, proto nám tyto naše opory budou chybět. Samozřejmě už nepočítám se startem opavských hráčů. Naopak měli by dostat příležitost hráči, kteří se v zápasech nedostali tolik na hřiště. Takže se budeme spoléhat na to, že se více zapojí loňské opory Biskup, Gross či Gazdík. Bohužel do prvních zápasů nevstoupíme zrovna v optimální pohodě a sestavě, protože Biskup i Gross byli nemocní a minulý týden netrénovali, Gazdík má problémy s kotníkem a chodí na rehabilitaci. Hlaváček a Lukáš jsou momentálně na lyžařském výcviku a jejich příprava na zápas se tedy odehrála na kopci. Rozhodující je ale fakt, že zápasy začínají za stavu 0:0 a my se budeme snažit na domácí palubovce vyhrát. A pokud odvedeme poctivý bojovný výkon a přesto prohrajeme, nebudu se na kluky zlobit.