Slavná dakarská rallye se mezi 6. až 17. lednem 2019 pojede v Jižní Americe, a to výhradně na peruánské půdě. Řadou míst, kterými se projíždělo zkraje letošního roku, jezdci pojedou i na prahu toho příštího. Začátek soutěže bude v hlavním městě Peru, Limě, a cíl po téměř dvou týdnech tamtéž.

Chybět u toho nebude ani pilot kamionu Buggyra Racing Martin Kolomý. Půjde o jeho jubilejní desátý start na Dakaru. Také letos by byl rád, kdyby dosáhl na vysněnou sošku beduína, která se uděluje prvním třem jezdcům celkového pořadí v každé kategorii.

„Začínal jsem jako mechanik, pak jsem byl pilotem asistence. Za tu dobu se toho hodně změnilo. Je neskutečné, kam se technika posunula. Všechno šlo dopředu,“ uvedl na tiskové konferenci své stáje před Dakarem bruntálský rodák.

Jeho posádku bude opět tvořit navigátor Rostislav Plný a mechanik Jiří Stross. Martin Kolomý před nedávnem už počtvrté opanoval tuniský podnik El Chott Rallye de Tunisie, jenž je pro něj generálkou na Dakar. Stáj z Roudnice nad Labem zde důkladně otestovala podmínky jízdy v písku, kterého v Peru bude více než dost. Z celkových tří tisíc kilometrů se v něm odjede zhruba sedmdesát procent.

Jedničkou stáje Buggyra Racing pro jednačtyřicátý ročník Rallye Dakar bude stejně jako v loňském roce Martin Kolomý ze Starého Města u Bruntálu.Zdroj: archiv Buggyra Racing

„Písek mám rád. Doufám jen, že nebudeme vylézat z auta a vykopávat nebo ležet na boku. V rozježděném písku to bude peklo na zemi. Když se dostaneme zdraví do cíle, budeme spokojeni. Jsem velký optimista, ale na druhé straně si uvědomuji, že už jsme měli hodněkrát různé problémy, snad se nám tentokrát vyhnou,“ uvedl jezdec ze Starého Města u Bruntálu, který si je zároveň moc dobře vědom toho, co všechno je na Dakaru potřeba k úspěchu.

„Sejít se toho musí více. Je třeba mít dokonale sehranou posádku, skvělé zázemí a také obrovský kus štěstí. Nezáleží pouze na pilotovi,“ poznamenal ještě Martin Kolomý. Kýžené štěstí by mu mohl přinést plyšový maskot v podobě zubaté žáby, která podle Kolomého slov bude oděna do nového oblečku. Do Peru si odveze také novou edici dakarských klobás, jež po náročných etapách jistě přijdou vhod.

Nalodění k převozu techniky Buggyra Racingu z Evropy do Jižní Ameriky se uskuteční dnes a zítra.

Česko zpívá koledy v Bruntále.
Oblíbená akce je zpět, koledy budou znít i letos
Ilustrační foto
Přívaly sněhu ztížily situaci na cestách regionu