Do Jižní Ameriky vyrazil Martin Kolomý nejen s tradičním maskotem, s plyšákem bruntálské zubaté žáby, ale také opět s obrovskou zásobou klobás.

„Je to taková naše klasika. Klobás bereme hodně, je to velmi výhodný směnný artikl," smál se před startem bruntálský závodník (viz foto). Rallye Dakar je tou nejnáročnější soutěží na světě. Střídání obrovských veder s mrazy a velkou nadmořskou výškou dá zabrat nejen jezdcům, ale i technice.

„Jeden Dakar prověří auto víc než rok testování na polygonu," poznamenal Martin Kolomý.

Hned první etapu jezdec týmu Tatra Buggyra Racing vyhrál. Po druhé se kvůli problémům s omezovačem rychlosti držel třetí. Následující den poskočil na stříbrnou pozici, jenže přišly problémy s technikou a bruntálský závodník se propadl až na třináctou příčku.

Proti Dakaru se spiklo i počasí a některé etapy musely být zrušeny. Závod totiž provázely přívalové deště a trať nebyla bezpečná. Když už se Martin Kolomý vyšplhal zpět do první desítky, přišla opět porucha a čtyřhodinová oprava na trati. I přes všechna úskalí se ale nakonec dostal do cíle.

.Zdroj: Tatra Buggyra Racing

Jednou nahoře, jednou dole

Patnácté místo na slavné Rallye Dakar není to, co si Martin Kolomý před startem představoval. Ale technické problémy, které ho sužovaly od čtvrté etapy, zhatily šance na lepší výsledek. Jaký byl letošní Dakar očima Martina Kolomého?

1. etapa: Hned do vedení

Martin Kolomý zajel devětatřicet kilometrů dlouhou první etapu v nejrychlejším čase a ujal se vedení v kategorii kamionů. Teploměr ukazoval neuvěřitelných 45 stupňů Celsia.

„Dnes to byla ideální trať pro Tatru. Bylo to tak rozbité, že jsme některé úseky museli prodat i my. Skákalo to tak vysoko, že nešlo ani řídit, ale auto funguje perfektně. Máme nějaké dětské nemoci, ale řešíme to za pochodu, takže z výsledku jsem nadšený," uvedl Martin Kolomý.

2. etapa: Problémy s omezovačem

Kolomý i přes problémy se speed limiterem zajel osmý nejrychlejší čas a celkově je třetí. Teplota atakující hranici 45 stupňů Celsia byla úmorná nejen pro posádky, ale také pro techniku.

„Jeli jsme hodně v prachu. Na metr nebylo vidět. Odešla nám ale elektrika, tak jsem se obával překročení povolené rychlosti. Museli jsme si to hodně hlídat a to nás stálo čas," uvedl v cíli Kolomý.

3. etapa: Z léta do zimy

Vysoké teploty vystřídal mráz a sníh. Toho se však nezalekli Martin Kolomý a bratři Kilianové a dojeli si pro druhé místo. „Výsledek dobrý, ale od první půlky nám nejde spojka, takže jsem se s tím hodně trápil. V těch těžkých pasážích jsem jednou tak kroutil volantem, že jsem si vypnul pásy a vyletěl z nich," řekl v cíli Kolomý.

Štěstí v neštěstí měl slovenský motocyklista Ivan Jakeš, kterého trefil blesk, naštěstí ve zdraví přežil.

4. etapa: Nadmořská výška

Horké počasí definitivně nahradil mráz, silný déšť a vysoko v horách sněhové přeháňky. Bruntálský závodník nezačal špatně a dostal se do vedení. Ale to nevydrželo.

„Duny byly nádherné. Celou tu dobu jsme se honili s Nikolaevem. Chvilku jsme vedli my, chvilku on. Pak ale přišly problémy s technikou, kterou jsme se snažili opravit, což se nám nedařilo. Nadmořská výška tomu dává zabrat," uvedl Kolomý, který etapu dokončil na devatenáctém místě a propadl se tak na třináctou příčku v průběžném pořadí.

.Zdroj: Tatra Buggyra Racing

5. etapa: Dva defekty

Kolomého posádka do poloviny etapy vedla. „Pátá etapa byla hodně náročná. První půlku jsme vedli, ale ve druhé části jsme měli problémy s navigací, bylo to špatně napsané od pořadatelů. Na konci jsem ještě přeletěl hranu duny, za kterou byly asi kameny, a roztrhl jsem dvě gumy. Tam jsme ztratili," uvedl v promáčeném bivaku Kolomý.

6. etapa: V hlavní roli počasí

Etapa musela být kvůli přívalovým dešťům zrušena, závodníky čekal přejezd do La Paz, a pak den volna. Martin Kolomý byl ze zrušené etapy rozčarovaný. Jak známo, bruntálský jezdec má bláto v oblibě a věřil si. „Čím víc prší, tím se mi to líbí víc, a proto mne mrzí, že se šestá etapa nejela. Myslel jsem si, že si napravím tu páteční smůlu," řekl Kolomý.

7. etapa: Těžká a rozbitá trať

Z maratónské etapy zůstala kvůli dešťům jen půlka, přesto náročná, plná nástrah. „Byla to hodně rychlá a rozbitá etapa, což samozřejmě naší technice vyhovuje. V závěru jsme potkali zakopaného Aleše Lopraise, tak jsme se tam trochu zdrželi. Myslím si, že auto drží a máme zajetý docela dobrý výsledek," hodnotil Martin Kolomý, který zajel jedenáctý nejrychlejší čas a v průběžném pořadí se posunul na dvanáctou pozici.

8. etapa: Znovu v desítce

„Letěli jsme neskutečně a předjeli mnoho kamionů. V jednom bodě, kdy se trať dostala zase nad 4 000 metrů, jsme neměli dostatek výkonu, ale s tím měl problém každý. Ve druhé půli nastal větší problém, když jsme sestupem uvízli na výmolu. Vykopání trvalo asi patnáct až dvacet minut," uvedl v cíli patnáctý Kolomý, který se posunul v průběžném pořadí na deváté místo.

.Zdroj: Tatra Buggyra Racing

9. etapa: Jen přejezd, ale drsný

Kvůli sesuvům půdy byla devátá etapa zrušena, ale na závodníky čekal drsný 1200 kilometrů dlouhý přejezd horami.

10. etapa: Čtyřhodinová oprava

Martina Kolomého opět potkala smůla. Jeho posádka musela čtyři hodiny opravovat chlazení motoru a propadla se na šestnácté místo. „Ze začátku nám to hodně vyhovovalo, ale pak se nám zastavilo auto. Měli jsme problém se zadřeným ložiskem řemenice. Odstavilo nás to na dlouho, stáli jsme skoro čtyři hodiny, než se to zchladilo a dali jsme to dohromady. Pak jsme se snažili dál, trať byla na Tatru ideální a šlo to dobře," řekl v bivaku zklamaně Martin Kolomý.

11. etapa: Ta technika

Kolomý s bratry Kiliany museli opět opravovat. „Měli jsme technický problém. S tím už jsme ale smíření a víme, že to auto je potřeba dodělat. Nedofukovaly se nám měchy, a když jsme zapadli a chtěli dofouknout, tak jsme měli smůlu. Naštěstí nás vytáhl jeden z jezdců za námi," uvedl Martin Kolomý, který si i tak dojel pro 13. místo, a posunul se na 15. pozici.

12. etapa: Konečně v cíli

Výborný začátek, horší konec. Martin Kolomý si dojel pro své druhé etapové vítězství, když vyhrál hned první den a historicky vedl soutěž. Nebýt tříminutové penalizace za překročení rychlosti na spojovacím úseku, vrátil by se do čela i po třetí etapě. Jeho posádka opět ukázala svoji rychlost a kvalitu a potvrdila, že patří do úzké světové špičky kategorie kamionů.

„Letošní ročník byl pro nás hodně zajímavý. Měli jsme spousty technických závad, rušily se etapy, takže nic jednoduchého. Je vidět, že Tatra je dobré auto a že ho vždycky dokážeme dát dohromady. Myslel jsem si, že na tom budu s novým autem lépe.

Předpokládal jsem, že nastanou nějaké dětské nemoci, ale že nám to až takhle posune čas, to jsem nečekal. Mrzí mě to. Na druhou stranu jsem ale samozřejmě rád, že jsme v cíli ve zdraví," uvedl po dojetí do cíle Martin Kolomý.