VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klára Remešová se chce neustále zlepšovat

Krnov /ROZHOVOR/ - Mladá krnovská šermířka závodící za Ostravu letos u nás vyhrála, co se dalo, mistrovství České republiky i Český pohár.

7.8.2011
SDÍLEJ:

Klára RemešováFoto: Ivo Borna

Úspěšná krnovská šermířka letos na republikové úrovni vyhrála ve své kategorii, tedy fleretu kadetek, co se dalo. Stala si mistryní České republiky v jednotlivcích i v družstvech. Jen na mezinárodní úrovni se jí zatím moc nedaří, ale postupně stoupá vzhůru. Se sympatickou sedmnáctiletou slečnou s fleretem přinášíme rozhovor

Od kolika let šermujete?

Od desíti let, to je tak věk kdy se normálně začíná s šermem. Může se samozřejmě začít i dřív, ale nedoporučuje se to, protože ty zbraně jsou docela těžké. Těch deset let je tak nejlepší věk.

Jak jste se dostala k šermu?

U nás to není až tak populární sport, ale já jsem se k němu dostala přes kamaráda tady z Krnova. Byla to v podstatě náhoda. Byli jsme na jedné oslavě narozenin a on říkal, že šermuje. Tak jsem říkala, že bych to taky chtěla zkusit. A dopadlo to tak, že já šermuju pořád a on už ne.

A jak si začínající šermíř vybere zbraň mezi kordem, šavlí a fleretem?

No já jsem neměla ani moc na vybranou, protože v Opavě, kde byl vlastně nejbližší oddíl, převažuje fleret. Kord se tam třeba vůbec neučí. Učí se tam fleret a šavle, ale ta šavle minimálně. Takže jsem rovnou dostala fleret do ruky a nijak nad tím nepřemýšlela.

Je mezi jednotlivými zbraněmi a šermováním s nimi tak velký rozdíl?

Rozdíly tam jsou, i když mezi kordem a fleretem je rozdíl jen malý, šavle je úplně něco jiného. Fleret jako zbraň je z nich nejlehčí. Rozdíl mezi fleretem a kordem je v té číšce, která chrání ruku. U kordu je taková zvonovitá a u fleretu je jenom takové kolečko. A samozřejmě u všech zbraní jsou rozlišné čepele.

Jak se šermíř specializuje? Může se třeba říct, že někdo má předpoklady na fleret, někdo na šavli, někdo na kord?

Většina fleretistů dělá třeba to, že když jim fleret nejde, tak přecházejí na kord. A většina těch dobrých kordistů měla předtím fleretovou průpravu.

Máte nějaký šermířský vzor?

Ani ne, ale je spousta výborných šermířů, kteří se mi líbí. Obdivuji Valentinu Vezzali, to je italská šermířka, ona je dvojnásobná nebo dokonce trojnásobná olympijská vítězka.

A vy jste začínala v Opavě, kdo vás vedl?

Začínala jsem pod vedením pana Hrušky, on se specializuje na ty nejmenší a začínající šermíře. Potom, když už jsem dostala do sebe ty základy, tak mě dostal na starost trenér Ivo Borna.

Pak jste přešla do Ostravy.

Chtěla jsem se dále rozvíjet a v Opavě už nebyly takové podmínky, takže jsem přešla do ostravského oddílu. Trénuje mě Petr Neshoda, on je ředitel základní školy v Porubě, ke které patří naše šermírna, tam máme tréninky.

Jak vypadá trénink šermíře?

Tak jako všude jinde začínáme rozběháním a rozcvičkou, u toho se zahraje nějaká hra, abychom se rozhýbali. Pak se trénují většinou nohy. Všichni se postavíme do střehu na jednu čáru a trenér naproti nám se pohybuje a my musíme udržovat neustále stejnou vzdálenost. Jde o to, abychom se rozpohybovali a zrychlili posuny a odsuny. Takže trénink rozhodně není jenom o samotném šermu.

Jak často trénujete?

Trénuju třikrát týdně vždycky po dvou hodinách. Ale od příští sezony budou tréninky trochu delší. Někdy jezdím ještě na trénink do Opavy.

Jsou nějaká šermířská soustředění?

Ano jsou, jezdím do Bystřice nad Pernštejnem, je to v srpnu vždycky na týden. Je to soustředění pro šermíře do dvaceti let, ale jezdí tam i starší, kteří pomáhají s trénováním těch mladších. Je to specializované jenom pro fleretisty. Kordisti a šavlisti mají zase svoje.

Co má vlastně šermíř všechno na sobě? Jaká je výzbroj šermíře?

Kromě zbraně, musí mít bezpodmínečně vytažené podkolenky. Kdyby je měl shrnuté, může za to být postih při samotném zápase. Pak jsou šermířské kalhoty. Holky mají prsní kryty, kluci je samozřejmě nenosí. A pak máme tzv. podvestičky, které jsou jenom na ozbrojené ruce, podle toho kterou šermíř šermuje.

A na tom je už ten bílý oblek, dalo by se říct dres, tím se provléká elektrická šňůra. A nahoru se pak u fleretu a u šavle dává elektrická vesta, která zaznamenává zásahy soupeře. A na hlavě máme masku s chráničem krku. Vpředu to hledí je ze spleteného drátu, aby přes to bylo vidět na soupeře. Ono to vypadá, že přes to vůbec vidět nejde, ale člověk to při šermu už vůbec nevnímá.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Kam byste to chtěla se šermem dotáhnout?

Samozřejmě každý má nějaké ty cíle, že by chtěl jít nejvýš, co se dá. Musí se pro to dělat opravdu hodně, aby se člověk dostal do špičky. Já si třeba myslím, že pro to zatím dělám pořád málo. Nedokážu se ještě pořádně vyhecovat, ale už se lepším (směje se). Třeba na Olympiádu bych se chtěla podívat, ale to je ještě hodně daleko.

Je u nás velká konkurence?

V Česku v mé kategorii ani ne, ale v zahraničí určitě. V zahraničí se mi zatím na soutěžích moc nedaří. Můj zatím největší úspěch v minulé sezoně bylo třinácté místo z Rumunska. I když tam jsem měla trochu smůlu. Vyhrála jsem celou základní skupinu a pak mě porazily jednou v eliminacích a pak jednou v opravě. Takže jsem se dvěma prohrami skončila až třináctá. Průběžně jsem vedla. To mě hodně mrzí, že jsem nevyhrála, mohl to být první dobrý výsledek ze zahraniční soutěže.

Kolik je u nás asi šermířů?

To je těžké. Svazové stránky sice uvádějí nějaká čísla, ale je tam započítáno i hodně členů klubů, kteří nejsou aktivní.

Co Klára Remešová a dospělá reprezentace?

Je tam dost velká konkurence, máme docela kvalitní šermířky. Ale snažím se jim vyrovnat a docelamito jde. Když to řeknu hodně odvážně, tak do dvou let už se jim vyrovnám úplně.

Kdy začíná nová sezona?

V září, stejně jako školní rok. Předtím ještě absolvuji letní přípravu. Do toho se počítá to soustředění. Ale člověk musí dělat i něco navíc, takže musím chodit běhat a hodně jezdím na kole. Píchla jsem kolo na nové cyklostezce, tak jsem naštvaná (směje se). U šermu jsou důležité hlavně nohy, hodně pohyblivé. A samozřejmě kromě té fyzické stránky se hodně šermuje hlavou.

A jak jde dohromady sport a studium?

No někdy se docela divím, ale mě to docela jde. Nemám ani žádný individuální plán. Samozřejmě když člověk jezdí po závodech, tak má vyšší absenci. Ale teď ve druhém ročníku jsem měla jedinou trojku, takže to dopadlo dobře.

A co po střední škole?

No chtěla bych na vysokou školu, ale ještě nemám úplně vybráno. Zvažuji určitě nějaký humanitní obor. Chtěla bych někam, kde se dělá fleret na dobré úrovni, takže Brno, Praha nebo Ostrava. Uvažovala jsem o Olomouci, ale tam se dělá jenom kord a ten já nemám moc v lásce.

Autor: Pavel Habram

7.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 390 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Aktivizační pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15390 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI – AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍK, • místo výkonu práce: Domov pro seniory Vrbno, p. o. , Mnichov 262, 793 26, Vrbno pod Pradědem., • úvazek: 1,0, • platové zařazení: 6. – 7. platová třída (od 15390,- Kč až 25100,-Kč) + zákonné, příplatky, Požadavky, • dosažení věku 18 let, • minimálně úplné střední odborné vzdělání s maturitou, • bezúhonnost, • schopnost empatie a komunikace s uživateli, • schopnost samostatné práce, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, tvořivost,, kreativita, • průběžné vzdělávání, kurz, • práce na PC, Charakteristika vykonávané práce:, • zabezpečuje aktivizační činnosti v zařízení směřující k rozvíjení osobnosti, zájmů,, znalostí, tvořivých schopností uživatelů (nácvik motorických, psychických a, sociálních schopností a dovedností uživatelů, provádění volnočasových aktivit), • velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, • zabezpečení socioterapeutických činností, • organizuje informační besedy, tematické přednášky, čtení knih, soutěže,, hudební představení, podílí se na pilotních projektech organizace, výlety a, příležitostní akce pro uživatele sociálních služeb apod., • řádné vedení záznamů o pracovní činnosti, Písemná přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení uchazeče, telefonní kontakt, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, • strukturovaný životopis, • výpis z evidence Rejstříku trestu ne starší 3 měsíce,, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, • souhlas se zpracováním osobních údajů – materiály budou v případě splnění všech představ podstoupeny pro výběrové řízení na tuto pozici., Nástup možný: dle dohody., Materiály zasílejte online do 11. 5. 2018 na adresu: reditel@dps-vrbno.cz., Z : 23.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory vrbno, příspěvková organizace, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jan Vavřík, +420 554 752 227.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Dvořákův okruh 7, Krnov, Vyhrazeno jen pro OZP !!!, Požadavky: samostatnost a odpovědnost, Náplň práce: prodej, přejímka a vybalování zboží, úklid pracoviště, od 5 - 13hod. a od 13 - 20hod., Možný plný nebo zkrácený úvazek 20-40 hod, prémie., Hlásit se na telefon 608 811 703, Z : 7.2.2018 A : 24.4.2018. Pracoviště: Jindřich jandík - pracoviště krnov, Dvořákův okruh, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Jan Jandík, +420 608 811 703.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Krnov, Revoluční 49, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště krnov, Revoluční, č.p. 958, 794 01 Krnov 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Bruntál, Zeyerova 11, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště bruntál, Zeyerova, č.p. 1932, 792 01 Bruntál 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 25. dubna 2018

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
AKTUALIZOVÁNO
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Poslanci z podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se na dnešním jednání shodli na tom, že požádají Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) o zprávu ke stavu lesů na severu Moravy. Zajímají se také o to, jak v této kůrovcové lokalitě hospodařily Lesy ČR od roku 2015. Oznámila to členka podvýboru a předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti).

Krnovští gymnazisté uspěli v Biologické olympiádě

Nedávno se ve Středisku přírodovědců v Ostravě sešli nejlepší biologové moravskoslezských středních škol, aby poměřili své znalosti v krajském kole Biologické olympiády. Hlavním tématem obou kategorií byly odpady v přírodě.

Pozor na kola! Zámek nestačí

Kola zmizela v minulých dnech ze stojanů i ze sklepa. Jen minulé úterý řešili policisté tři krádeže.

Dobrovolník Ondřej už více než rok pomáhá Jiřímu

Na začátku byla touha dělat něco užitečného. A tak se osmatřicetiletý Ondřej z Krnova stal dobrovolníkem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT