VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klára Remešová se chce neustále zlepšovat

Krnov /ROZHOVOR/ - Mladá krnovská šermířka závodící za Ostravu letos u nás vyhrála, co se dalo, mistrovství České republiky i Český pohár.

7.8.2011
SDÍLEJ:

Klára RemešováFoto: Ivo Borna

Úspěšná krnovská šermířka letos na republikové úrovni vyhrála ve své kategorii, tedy fleretu kadetek, co se dalo. Stala si mistryní České republiky v jednotlivcích i v družstvech. Jen na mezinárodní úrovni se jí zatím moc nedaří, ale postupně stoupá vzhůru. Se sympatickou sedmnáctiletou slečnou s fleretem přinášíme rozhovor

Od kolika let šermujete?

Od desíti let, to je tak věk kdy se normálně začíná s šermem. Může se samozřejmě začít i dřív, ale nedoporučuje se to, protože ty zbraně jsou docela těžké. Těch deset let je tak nejlepší věk.

Jak jste se dostala k šermu?

U nás to není až tak populární sport, ale já jsem se k němu dostala přes kamaráda tady z Krnova. Byla to v podstatě náhoda. Byli jsme na jedné oslavě narozenin a on říkal, že šermuje. Tak jsem říkala, že bych to taky chtěla zkusit. A dopadlo to tak, že já šermuju pořád a on už ne.

A jak si začínající šermíř vybere zbraň mezi kordem, šavlí a fleretem?

No já jsem neměla ani moc na vybranou, protože v Opavě, kde byl vlastně nejbližší oddíl, převažuje fleret. Kord se tam třeba vůbec neučí. Učí se tam fleret a šavle, ale ta šavle minimálně. Takže jsem rovnou dostala fleret do ruky a nijak nad tím nepřemýšlela.

Je mezi jednotlivými zbraněmi a šermováním s nimi tak velký rozdíl?

Rozdíly tam jsou, i když mezi kordem a fleretem je rozdíl jen malý, šavle je úplně něco jiného. Fleret jako zbraň je z nich nejlehčí. Rozdíl mezi fleretem a kordem je v té číšce, která chrání ruku. U kordu je taková zvonovitá a u fleretu je jenom takové kolečko. A samozřejmě u všech zbraní jsou rozlišné čepele.

Jak se šermíř specializuje? Může se třeba říct, že někdo má předpoklady na fleret, někdo na šavli, někdo na kord?

Většina fleretistů dělá třeba to, že když jim fleret nejde, tak přecházejí na kord. A většina těch dobrých kordistů měla předtím fleretovou průpravu.

Máte nějaký šermířský vzor?

Ani ne, ale je spousta výborných šermířů, kteří se mi líbí. Obdivuji Valentinu Vezzali, to je italská šermířka, ona je dvojnásobná nebo dokonce trojnásobná olympijská vítězka.

A vy jste začínala v Opavě, kdo vás vedl?

Začínala jsem pod vedením pana Hrušky, on se specializuje na ty nejmenší a začínající šermíře. Potom, když už jsem dostala do sebe ty základy, tak mě dostal na starost trenér Ivo Borna.

Pak jste přešla do Ostravy.

Chtěla jsem se dále rozvíjet a v Opavě už nebyly takové podmínky, takže jsem přešla do ostravského oddílu. Trénuje mě Petr Neshoda, on je ředitel základní školy v Porubě, ke které patří naše šermírna, tam máme tréninky.

Jak vypadá trénink šermíře?

Tak jako všude jinde začínáme rozběháním a rozcvičkou, u toho se zahraje nějaká hra, abychom se rozhýbali. Pak se trénují většinou nohy. Všichni se postavíme do střehu na jednu čáru a trenér naproti nám se pohybuje a my musíme udržovat neustále stejnou vzdálenost. Jde o to, abychom se rozpohybovali a zrychlili posuny a odsuny. Takže trénink rozhodně není jenom o samotném šermu.

Jak často trénujete?

Trénuju třikrát týdně vždycky po dvou hodinách. Ale od příští sezony budou tréninky trochu delší. Někdy jezdím ještě na trénink do Opavy.

Jsou nějaká šermířská soustředění?

Ano jsou, jezdím do Bystřice nad Pernštejnem, je to v srpnu vždycky na týden. Je to soustředění pro šermíře do dvaceti let, ale jezdí tam i starší, kteří pomáhají s trénováním těch mladších. Je to specializované jenom pro fleretisty. Kordisti a šavlisti mají zase svoje.

Co má vlastně šermíř všechno na sobě? Jaká je výzbroj šermíře?

Kromě zbraně, musí mít bezpodmínečně vytažené podkolenky. Kdyby je měl shrnuté, může za to být postih při samotném zápase. Pak jsou šermířské kalhoty. Holky mají prsní kryty, kluci je samozřejmě nenosí. A pak máme tzv. podvestičky, které jsou jenom na ozbrojené ruce, podle toho kterou šermíř šermuje.

A na tom je už ten bílý oblek, dalo by se říct dres, tím se provléká elektrická šňůra. A nahoru se pak u fleretu a u šavle dává elektrická vesta, která zaznamenává zásahy soupeře. A na hlavě máme masku s chráničem krku. Vpředu to hledí je ze spleteného drátu, aby přes to bylo vidět na soupeře. Ono to vypadá, že přes to vůbec vidět nejde, ale člověk to při šermu už vůbec nevnímá.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Kam byste to chtěla se šermem dotáhnout?

Samozřejmě každý má nějaké ty cíle, že by chtěl jít nejvýš, co se dá. Musí se pro to dělat opravdu hodně, aby se člověk dostal do špičky. Já si třeba myslím, že pro to zatím dělám pořád málo. Nedokážu se ještě pořádně vyhecovat, ale už se lepším (směje se). Třeba na Olympiádu bych se chtěla podívat, ale to je ještě hodně daleko.

Je u nás velká konkurence?

V Česku v mé kategorii ani ne, ale v zahraničí určitě. V zahraničí se mi zatím na soutěžích moc nedaří. Můj zatím největší úspěch v minulé sezoně bylo třinácté místo z Rumunska. I když tam jsem měla trochu smůlu. Vyhrála jsem celou základní skupinu a pak mě porazily jednou v eliminacích a pak jednou v opravě. Takže jsem se dvěma prohrami skončila až třináctá. Průběžně jsem vedla. To mě hodně mrzí, že jsem nevyhrála, mohl to být první dobrý výsledek ze zahraniční soutěže.

Kolik je u nás asi šermířů?

To je těžké. Svazové stránky sice uvádějí nějaká čísla, ale je tam započítáno i hodně členů klubů, kteří nejsou aktivní.

Co Klára Remešová a dospělá reprezentace?

Je tam dost velká konkurence, máme docela kvalitní šermířky. Ale snažím se jim vyrovnat a docelamito jde. Když to řeknu hodně odvážně, tak do dvou let už se jim vyrovnám úplně.

Kdy začíná nová sezona?

V září, stejně jako školní rok. Předtím ještě absolvuji letní přípravu. Do toho se počítá to soustředění. Ale člověk musí dělat i něco navíc, takže musím chodit běhat a hodně jezdím na kole. Píchla jsem kolo na nové cyklostezce, tak jsem naštvaná (směje se). U šermu jsou důležité hlavně nohy, hodně pohyblivé. A samozřejmě kromě té fyzické stránky se hodně šermuje hlavou.

A jak jde dohromady sport a studium?

No někdy se docela divím, ale mě to docela jde. Nemám ani žádný individuální plán. Samozřejmě když člověk jezdí po závodech, tak má vyšší absenci. Ale teď ve druhém ročníku jsem měla jedinou trojku, takže to dopadlo dobře.

A co po střední škole?

No chtěla bych na vysokou školu, ale ještě nemám úplně vybráno. Zvažuji určitě nějaký humanitní obor. Chtěla bych někam, kde se dělá fleret na dobré úrovni, takže Brno, Praha nebo Ostrava. Uvažovala jsem o Olomouci, ale tam se dělá jenom kord a ten já nemám moc v lásce.

Autor: Pavel Habram

7.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 500 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Strojírenský dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Malá Morávka č.p. 13, Hlavní pracovní náplní je příjem a výdej materiálu.dělení materiálu na strojních nůžkách,evidence materiálu., Materiál je navážen ve formě kruhových ocelových tyčí o různém průměru(od 18mm do 100mm) a různé jakosti v délce 6 metrů.Ty je poté nutné nadělit na požadovanou délku či váhu., , VZV výhodou. Předchozí práce v těžkém průmyslu výhodou., Příspěvek na stravu v hodnotě 38 Kč/odpracovaný den.Po zapracování příspěvek na životní pojištění.Možnost přívýdělku formou přesčasové práce., Hlásit se na e - mail : vyroba@ferrumform.cz nebo na tel. č. 775 646 517 / Po - Pá vždy od 6.00 do 15.00 hodin /, popř. osobně na výše uvedené adrese / Po - Pá vždy od 6.00 do 14.00 hodin /., Z : 26.6.2018 A : 11.7.2018. Pracoviště: Ferrum form, spol. s r. o., 793 36 Malá Morávka. Informace: Štěpán Matěj, +420 775 646 517.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař - ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Horní Benešov, vyučení v oboru, krátký - dlouhý týden, možnost přespání, možnost přizpůsobení délky směn podle dojíždění., Hlásit se na tel. č. 775 660 920 nebo 605 190 895, Z : 11.7.2018. Pracoviště: Svatopluk kvasnička, Mírové náměstí, č.p. 214, 793 12 Horní Benešov. Informace: Svatopluk Kvasnička, +420 775 660 920.

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 16 000 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Provozní rybářské bašty. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Tylov 188, Požadované vlastnosti a dovednosti:, " Komunikativnost a přátelská povaha, " Zodpovědnost, čestnost, spolehlivost, " Smysl pro práci v týmu a zkušenosti s jeho vedením, " Praxe v oboru gastronomie na podobné pozici, " Znalost práce na PC, " Organizační schopnosti a odolnost vůči stresu, " Ochota učit se novým věcem, " Chuť rozvíjet sebe i své pracovní prostředí, " Kreativní přístup se stoprocentním zaměřením na zákazníka, " Schopnost samostatného vyhledávání obchodních příležitostí, Nabízíme, " Smlouvu na dobu neurčitou, " Jedná se zejména o sezónní práci, ale mzda vám bude vyplácena celý rok, " Zajímavou a různorodou práci s možností osobního rozvoje, " Dobré mzdové ohodnocení, " Příspěvek na stravování, " 5 týdnů dovolené, Náplň práce, " Zapojení do běžného chodu rybářské bašty, prodej formou bufetu, " Komunikace s hosty a návštěvníky v areálu rybářství, " Odpovědnost za hladký chod provozu bašty (rozpis měsíčního plánu směn, dohled nad zásobami, komunikace s dodavateli, znalost HACCP, kontrola čistoty provozu), " Tréning nových členů týmu, jejich kontrola, " Vyhledávání nových dodavatelů a prodejních příležitostí, Hlásit se na telefon 731 100 184, Z : 18.1.2018. Pracoviště: Tylov rybářství s.r.o. - pracoviště, 793 02 Lomnice u Rýmařova. Informace: Taťána Šebestová, +420 731 100 184.

Obchod - Obchod Obchodní referent 25 000 Kč

Obchodní referenti Obchodní konzultant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Společnost LogiCall Česká republika, s.r.o. rozšiřuje svůj tým obchodních konzultantů. , Co budeš mít na starosti: , - Sledování výběrových řízení firem, - Jednání s řediteli firem na území celé ČR, - Zpracování obchodních dokumentů a příprava podkladů, , Co již umíš: , - Pracovat s MS Excelem a Wordem, - Komunikovat s lidmi a dokázat přesvědčit, - Vystupuješ reprezentativně a máš zkušenosti s řízením osobního auta, , Co se naučíš: , - Porozumět oblasti správy pohledávek a zákaznického servisu , - Obchodní právo, - Techniky vyjednávání , , Co nabízíme:, - Tým prima lidí, - Podporu v oblasti rozvoje a zdokonalení, - Zajímavou odměnu, bonusy, stravenky, telefon, auto i k osobním účelům a mnoho dalšího, , Chceš se stát součástí našeho týmu ?, Zašli CV a napiš 3 důvody, proč bychom měli vybrat právě tebe. Do předmětu emailu napiš název pracovní pozice, o kterou máš zájem., Kontaktní osoba: Alexandra Obručová, Tel: +420 554 689 111, WhatsApp: 775 773 355, Messenger: Logicall Krnov, Email: vyberoverizeni@logicall.cz, Z : 27.6.2018. Pracoviště: Logicall česká republika, s.r.o., Čsl. armády, č.p. 808, 794 01 Krnov 1. Informace: Alexandra Obručová, +420 554 689 111.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Silné deště zvedly hladiny řek a přehrad, nezpůsobily ale větší škody

Velorex Club Dvorce si udělal výlet na linhartovský zámek.
9

Na zámek v Linhartovech dorazil Velorex club Dvorce

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Krádeže v hypermarketech řeší ochranka i strážníci

Ochranka v hypermarketech načapala několik „zákazníků“, kteří chtěli přes pokladnu pronést bez placení čokolády, likér, trenýrky, ponožky, kadeřnický strojek i maso.

Po vodácích v Čechách teď ostrouhají i ti na Moravici. Důvod? Sucho

Jeden z nejoblíbenějších a hojně navštěvovaných sjezdů Moravice, maškarní, zrušilo Povodí Odry (POD) kvůli suchu. Podle vodáků ale situace není tak horká a rozhodnutí chtějí ještě zvrátit.

Na Moravě a ve Slezsku hrozí povodně, meteorologové vydali varování

Výstrahu v podobě extrémního stupně nebezpečí kvůli vydatným dešťům vydal Český hydrometeorologický ústav pro oblast Moravskoslezského kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT