Tělocvična Základní školy Žižkova bude v sobotu hostit již patnáctý ročník Gymnasion Cupu v karate. Tato soutěž se pořádá každoročně již od roku 1994. Jedná se o třetí část pohárů pořádanou oddílem karate Gymnasion TJ Krnov. Oddíl nese příznačný název Gymnasion, který pochází ze starého Řecka a symbolizuje místo, kde Athéňané pěstovali své tělo a ducha. Krnov pořádá každoročně tři soutěže.

Na jaře se jedná o pohár Naději, který je specializován pro děti do patnácti let, dále Gymnasion Cup a mistrovství republiky na podzim. Všechny akce jsou pořádány v průběhu školního roku.

Gymnasion cupu se účastní šest oddílů ze severní Moravy průměrně od 90 do 120 účastníků. Krnovský oddíl bude zastupován osmnácti žáky ve všech kategoriích.

Nejmladší reprezentantce Terezce Neckářové je osm let a karate cvičí již dva roky. Nejstarší reprezentant na poháru bude Ivo Jarka, který patří mezi ostřílené karatisty a dlouhá léta zápasí s velmi dobrými výsledky s umístěním na medailových místech. Jeho příznivci jej znají jako milovníka starodávných čajových obřadů i rychlých motorek.

Domácí karatisté pod taktovkou sensei Savase Sofianidise

Všichni cvičenci spadají pod českého učitele Savase Sofianidise, který má za sebou řadu úspěchů. V roce 1991 se umístil jako čtvrtý na mistrovství světa v kategorii kata, třetí pak na mistrovství Evropy a je také několikanásobný mistr Řecka.

Celá soutěž bude otevřena pro veřejnost a systém vyřazování probíhá formou pavouka. „Vítězí ten kdo dostane dva půl body takzvané wazary a nebo jeden celý bod ippon,“ dodal sensei Savas Sofianidis.

Na začátku nového školního roku v záři bude oddíl karate Gymnasion TJ Krnov pořádat nábor nových členů. Tréninky probíhají pravidelně v tělocvičně Základní školy na Žižkově ulici. Případní zájemnci se mohou již nyní příjít na cvičení podívat.