„Dnes to byl masakr! Několikrát jsme byli mimo trať a trefili strom a skálu. Naštěstí auto je celé a můžeme pokračovat dál," prohlásil v cíli druhé etapy letošního ročníku jihoamerické rallye Martin Kolomý ze Starého Města.

Druhá etapa rallye byla mimořádně náročná délkou a profilem, ale i klimatickými podmínkami. V cíli byl Martin pátý, a zatím drží celkovou třetí příčku.

Jízda to nebyla jednoduchá. Teploty přesáhly čtyřicítky, a pořadatelé právě kvůli vedru museli například zkrátit trasu závodícím motorkářům, kteří často odpadávali ze sedel vyčerpáním. To Martina Kolomého a bratry René a Davida Kiliánovy trápil stejně jako v první etapě interkom a do třetí etapy jej již musí nutně vyměnit. Jinak by domluva v kabině během svižné jízdy víc než vázla.

„Jelo se dneska parádně, jen ten interkom zase nefungoval, ale už jsme to měli po včerejšku s kluky natrénovaný, tak to bylo lepší," uvedl po dojezdu do bivaku Martin Kolomý.

„V první části se nám dokonce podařilo stáhnout před námi jedoucího Lopika a viděli jeho prachovou stopu. V tom jsme vylítli mimo trať a trefili několik stromků. Měli jsme co dělat, aby z toho nebyla vážnější šlupka. Nakonec z toho byla jen malá ztráta.

Letos se jede ve velmi ostrém tempu a sem sám zvědav, kdo a jak bude odpadávat, protože to není snad ani možné, takhle vydržet." Kamion Fat Boy vydržel všechny nástrahy trati.

Penalizace!!

V pozdních hodinách se členové týmu TATRA Buggyra Racing dozvěděli dosti nepříjemnou zprávu. Posádku pořadatelé penalizovali půlminutou kvůli překročení povolené rychlosti na spojovacím úseku. Podobně byli v dosavadním průběhu potrestáni jak De Rooy se Staceym z Iveca, tak Viazovich na Mazu.

„O penalizaci jsme se dověděli až na nočním briefingu. Je to zbytečná ztráta, penalizace se netýká závodu samotného, ale jen přejezdu. Na druhou stranu organizátoři zde hodně dbají na bezpečnost a chápu, že jsou v tomto ohledu tak striktní. Hovoří o tom také fakt, že nejsme jediní, kdo na to doplatil.

Musíme si dát pozor, byla by škoda přijít o dobré umístění za prohřešky mimo závod," vyjádřil se k nepříjemné zprávě manažer týmu Buggyra Jan Kalivoda.

V úterní třetí etapě ze San Juan do Chilecita na posádky čeká 542 kilometrů, z čehož 258 kilometrů byl měřený test. Dle předběžných informací je úsek hodně rozbitý, kamenitý s rozvodněnými řečišti ale přitom hodně rychlý, náročný na pneumatiky.