„Vzhledem k tomu, že nám nastupují podle dohody i hráči, kteří dříve nehráli, se dalo takové umístění předpokládat. Hrajeme přitom s nejlepšími soupeři z první skupiny,“ říkal trenér Jan Kovařík.

Pro něj nebyly víkendové porážky překvapením. Obě vzájemná utkání Krnov nezvládl už dříve na domácí palubovce. „Dalo se předpokládat, že doma budou ještě silnější. Nehráli jsme špatně, ale nějak jsme ztratili jistotu v zakončování, to je náš největší problém,“ vysvětloval kouč hostů. „Opravdu nedáváme celkem jasné příležitosti, to nás docela sráží. Naopak soupeři dokáží potrestat každou naši chybu. Tam je asi největší rozdíl ve výkonnosti týmů v porovnání s námi,“ doplnil.

Jan Kovařík postrádal v obou zápasech zraněnou oporu Martina Opršala, nemocného Gazdíka a časově vytíženého Grosse. Starosti mu přidělalo i čerstvé zranění Jakuba Hlaváčka v Kladně, který už proti České Lípě nenastoupil. Návrat Ondřeje Cikánka do sestavy byl pouze jakousi záplatou na proděravělou sestavu.

Chybí jim Opršal

„V letošní sezoně se nám bohužel nevyhýbají zranění a tak nám prakticky pořád někdo chybí. Ale takový je život amy se s tím musíme smířit,“ krčil Kovařík rameny. Z pohledu krnovského lodivoda byla citelná především absence Opršala: „S jeho přítomností výkony mužstva výrazně stoupají. Je vůdčí osobností, když nehraje, výkon zákonitě klesá. Kluci si musí zvykat, že nenastupuje.“

Vysoká porážka s vedoucím Kladnem byla očekávaná, aspirant na postup do extraligy totiž dosud prohrál jen jediné utkání. Alespoň patnáct bodů nastřílel pivot Cikánek. „Měl to ale hodně těžké, když ho soupeřovi obránci hodně masírovali a nedali mu vydechnout. Rozhodčí nám v tomto případě vůbec nepřáli,“ prohodil Kovařík. „Ale zápas měl i kladné stránky. Nejvíce se mi líbil výkon Michala Hradečného, který jako střídající hráč vnesl do mužstva bojovného ducha a také se mu dařilo střelecky,“ pochválil mladého střelce.

Svůj díl na vysokých porážkách podle Kovaříka sehrálo i náročné dojíždění na ligové zápasy. Dohromady jeho svěřenci procestovali ve vlaku dlouhých sedmnáct hodin, neboli více než tisíc kilometrů. Pro srovnání: je to podobná vzdálenost, jako kdyby jeli například na dovolenou k moři do Chorvatska. „Je to opravdu náročná soutěž, ale s tím se už musí počítat,“ prohodil krnovský trenér.

Cestu do Kladna navíc zkomplikovalo zpoždění vlaku způsobené nástupem fanoušků fotbalového Baníku Ostrava. „Ale cesta proběhla za přítomnosti policie v pohodě. Do Kladna jsme ovšem přijeli jen hodinu před zápasem. Pak nemáte čas na rozcvičení a určitě se to podepsalo na našem výkonu,“ přiznal kouč Jan Kovařík.

Kovařík: Jsme z cest unavení

Je zvyklý rozesílat tisku pravidelný sumář utkání basketbalových juniorů. Zapomene jen sporadicky, například když procestuje ve vlaku dlouhých sedmnáct hodin. Podle krnovského trenéra Jana Kovaříka nesou dílčí vinu na matných výkonech ve finálové skupině první ligy právě náročné přesuny na vzdálené palubovky soupeřů.
Porážka s Kladnem překvapení nebudí. Nicméně nešlo lídra soutěže zaskočit?
Poté, co jsme do Kladna dorazili prakticky jen necelou hodinu před zápasem po dlouhé cestě vlakem, jsme nemohli předpokládat, že najednou podají hráči optimální výkon. Nehráli jsme špatně, ale soupeř byl prostě lepší v zakončení. Navíc se nám zranil další klíčový hráč Hlaváček, to byla velká ztráta a nedokázali jsme ji nahradit.
Česká Lípa už zdaleka není tak suverénní, porazila vás ale zcela jednoznačným rozdílem.
Prakticky celá základní pětka soupeře má zkušenosti s extraligou, jejich hráči hrají za Ústí nad Labem či Děčín. Tyto zkušenosti doma dokáží zúročit. Největší rozdíl byl v úspěšnosti střelby. Zatímco domácí dávali snad téměř vše, my se na každý koš hodně nadřeme. V České Lípě zahrál velmi dobře rozehrávač Smička, svůj standart odehráli Biskup a Lukáš.
Byl výkon mužstva uspokojivý?
Na Kladně jsme odehráli slušné tři čtvrtiny, ale utekla nám ta druhá, kterou jsme prohráli o třináct bodů. V obraně to ještě šlo, ale nebyli jsme schopni dát koš. V České Lípě jsme zahráli opravdu špatně, v prostoru menší tělocvičny se nám nedařilo roztáhnout obranu domácích, kteří zdvojovali naše útočníky. Stejně si ztěžovali i hráči Kroměříže, se kterými jsme společně nocovali v ubytovně. Oni dopadli ještě hůř, prohráli tam o osmatřicet bodů.
1. liga juniorů.