1/4

close Účastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménem info Zdroj: se svolením jiz50.cz zoom_in Účastníci 57. ročníku ČEZ Jizerské 50 ukázali, proč je závod takovým fenoménem

Startovní čísla zmizela. Bylo vyprodáno. Takřka deset tisíc závodníků se během uplynulého víkendu mělo zúčastnit Jizerské padesátky. Jenže z tradičního vrcholu sezony v běžeckém lyžování sešlo. Hvězdám z ciziny i natěšeným amatérům zhatila plány obleva, což se stalo teprve pošesté v historii. „Už jsme měli vše připraveno. Stále jsme doufali, že to půjde, i kdyby třeba na zkrácených trasách,“ ohlíží se Richard Valoušek, jeden z organizátorů akce. 57. ročník skončil dřív, než vůbec začal.

Neexistovala jiná varianta než zrušení celé akce? 
Počasí bylo bohužel proti. Velmi špatná předpověď byla potvrzením toho, že letošní ročník nebude možné uspořádat ani na upravených či zkrácených trasách. Byl to smutný okamžik, když jsme seděli s celým organizačním týmem a neměli jsme odvahu vyslovit finální rozhodnutí, které ale bylo všem jasné. Řada z nás měla slzy v očích.

Dá se říci už teď, kolik tratí organizátoři, sponzoři, případně hoteliéři? 
Má to několik fází. Závodníci mají pojištěno startovné a až 70 procent z něj se jim vrátí. Pak jsou tu hoteliéři, kteří často takto na poslední chvíli nepromíjejí platby. My jako organizátoři jsme měli zamluveny stovky pokojů pro organizační tým a hosty závodu. S partnery pak budeme jednotlivě řešit výši plnění a společně se snažit finančně akci udržet i do dalších let v kladných číslech, což po letošním zrušeném ročníku bude velmi náročné.

Jaká je spolupráce se sponzory v současné době? Nemívají už předem obavy, zda vyjde počasí? 

Obavy asi nejsou to správné slovo, ale jsme určitě všichni ve střehu. Po přesunutí na únorový termín nám počasí vycházelo skvěle, až letos je tomu zcela naopak. Zima přišla dříve, nyní naopak přišel nejteplejší týden celé zimy. To je opravdová smůla.

Už se vám určitě začaly honit hlavou nápady, možná řešení. Mám pravdu?
Dlouhodobým řešením by mohla být výroba technického sněhu na více místech na trase Jizerské magistrály. Nyní je to pouze na stadionu v Bedřichově, a je pak velmi složité zajistit po celou zimu bezproblémovou sjízdnost magistrály.

Jaká je budoucnost Jizerské 50 vzhledem ke klimatickým změnám? Půjde, řekněme za dvacet let, přejíždět Jizerské hory na běžkách?
Akce se ruší jednou za deset let, takže pevně věřím, že nyní máme na hodně let dopředu vybráno a bude to příště zase bezproblémová a hlavně krásná akce, jako tomu bylo v posledních letech. Pomoci by mohlo právě ono technické zasněžování základního okruhu v nižších polohách trati. Vyšší partie Jizerských hor pak se sněhem takový problém nemají. Třeba nám zrušený ročník pomůže znovu otevřít tuto diskuzi.

loading
arrow_left Předchozí
1/4
Další arrow_right