Prázdninový průvodce
in-line bruslením
8. díl

V předchozím díle jsme se věnovali obratům z jízdy vpřed do jízdy vzad a v dnešním díle si řekneme, jak pokračovat v jízdě vzad.

Celý začátek jízdy vzad je stejný jako u jízdy vpřed s drobnými rozdíly v postoji. Zaujmeme základní bruslařský postoj, ramena vytočíme o 90° dozadu, tím uvolníme šíjové svalstvo a budeme moci sledovat směr jízdy, což je u jakéhokoliv bruslení vzad velice důležité. Můžeme si vyzkoušet odrážet se vzad a ramena mít natočená stejně jako u jízdy vpřed, ovšem během okamžiku se dostaví nepříjemný pocit, že jedete neznámo kam.

Začneme nám již známou medvědí chůzí (známe ji z jízdy vpřed, kdy jsme dělali první krůčky na bruslích). Máme pokrčená kolena a budeme v mírném předklonu a snažíme se udržet nohy od sebe na šířku ramen. Přenášením váhy z jedné nohy na druhou a střídavými odrazy budeme postupně získávat rychlost.

Jakmile se rozjedeme rychleji, než chceme, přejdeme do základního postoje a setrvačností zpomalíme. Prodlužujeme interval odrazů. Paže nesmí být strnulé, měly by se pohybovat pravidelně jako při chůzi či běhu. Dalším cvičením na zdokonalení jízdy vzad jsou tzv. citronky.

Začneme z mírné rychlosti v základním postoji vzad - nohy jsou těsně u sebe. Brusle se budou rozjíždět a sjíždět ve stejné dráze jako u citronků vpřed. Rozdělme si oblouk na dvě poloviny. První natrénujme odraz jednou bruslí a následně druhou bruslí. Celý pohyb bruslaře si můžeme popsat takto: v první polovině bruslař klesá do pokrčených kolenou a v druhé se v kolenou narovnává.

Snažme se dosáhnout plynulosti pohybu v celém průběhu citrónku, neboť čím plynuleji budeme pohyb provádět, tím se méně nadřeme. Jakmile si budeme jisti v citronkovém pohybu, můžeme začít zkracovat a zmenšovat citrónky a tím zvýšíme frekvenci a samozřejmě zrychlíme.

Cílem předchozích cvičení je úplná jízda vzad se správným odrazem. Můžeme si to nazvat polovičními citronky s odrazem. Nácvik provádíme stejným způsobem jako u předchozího cvičení, pouze s tím rozdílem, že zvedneme odrazovou nohu, která se pohybuje po linii oblouku. Odrážejme se celou plochou brusle tak, aby poslední kolečko, kterým se odrazíte, bylo přední.

Teď již máme zvládnutou jízdu vzad a nastává otázka, jak bezpečně zastavit. U brzdění vzad nikdy nepoužíváme brzdu. Ta je určená pouze pro použití v jízdě vpřed. Začátečníci, kteří při jízdě vpřed nevyvinou vysokou rychlost, mohou brzdit pluhem vzad. Provedení je úplně stejné jako u jízdy vpřed.

Pro ty odvážnější a pokročilejší je zde brzdění „téčkem“ vzad. Tento typ brzdění provádíme ve větších rychlostech. „téčko“ vzad neboli T stop slide je elegantní způsob brzdění vzad. Při provádění tohoto typu brzdění přeneseme váhu těla nad jedoucí nohu hlubokým předklonem. Pokrčíme kolena téměř do podřepu a zanožíme brzdící nohu. Vytočíme ji o 90° a postupně ji tlačíme celou plochou do koleček před sebou. Přenesením váhy na brzdící nohu můžeme korigovat velikost brzdné dráhy.

Zvládli jsme jízdu vzad i s nácvikem brzdění vzad, tak nic nebrání tomu, abychom se vydali vstříc novým poznatkům, zkušenostem a tréninku nových dovedností. Stejně jako u předchozích cvičení nesmíme zapomínat na bezpečnostní prvky, jako jsou chrániče a helma.

Jaroslav Kania, Pavel Kania