Za sebou má Matěj Ptáčník úspěchy ze závodů horských kol i cyklokrosu v Polsku, opakovaná vítězství v Českém poháru v kategorii mladších žáků v Olomouci i Ostravě, asi největší radostí je zatím v jeho věku loňské desáté místo na mistrovství České republiky v cyklokrosu. A to jej stíhali až do cíle i starší soupeři. „Že bych se cítil jako nějaký vynikající cyklista, to zase ne. Je třeba ještě hodně a hodně trénovat," konstatoval skromně Matěj Ptáčník.

Jízdní kola mladého závodníka fascinovala od narození. Jen co se postavil na nohy, už se snažil vylézt na sedlo a šlápnout do pedálů. Následně se dočkal od rodičů prvního vlastního bicyklu a vyrazil na své první závody. „Byl to duatlon na Uhlířský vrch v Bruntále. Při závodech mě to tak chytlo, že už jsem u cyklistiky zůstal," pohlédl do nedávné minulosti Ptáčník. Duatlon byl dobrou průpravou pro další závodění, jelikož zahrnoval nejen jízdu na kole, ale i běh.

Tenkrát bylo Matěji Ptáčníkovi pouhých šest let. „Řekl jsem si tehdy, že bych se rád cyklistice věnovat. I proto jsem se později rozhodl pro studium na gymnáziu ve Vrbně pod Pradědem, které je sportovně laděno," uvedl Ptáčník. Jak sdělil, skloubit školu se sportem se sice dá, nelze očekávat většinou žádné oslnivé studijní výsledky. „Abych byl upřímný, známky nemám nic moc. Nebudu asi ten správný studijní typ," pragmaticky hodnotil školní výsledky Ptáčník.

Matěj PtáčníkI proto nemá student prozatím v plánu po maturitě odejít na vysokou školu, více ho táhne práce a vydělávání peněz pro závodění na kolech. „Čeho bych chtěl dosáhnout? Takto jsem nepřemýšlel, jezdím především pro radost," ujistil student s tím, že jeho největšími jezdeckými vzory jsou americký cyklista Lance Armstrong a slovenský cyklista Peter Sagan. I když u Armstronga mladého závodníka zklamaly mediálně profláknuté dopingové kauzy. „Peter Sagan ze Žiliny začínal závodit na horských kolech jako já. Když jsem ho měl možnost pozorovat, byl jsem vždy nadšen a povzbuzen do dalšího závodění," pokračoval Ptáčník. Díky závodění se seznámil vrbenský student s řadou soupeřů právě ze Žiliny. Například slovenského mistra v horských kolech Matúše Štočka nebo bratry Michaličkovy, s kterými osobně několik let závodil. Dodnes jsou si kluci nejen soupeři, stali se i dobrými kamarády.

Ptáčník je nejen vynikajícím cyklistou, ale také běžkařem a bruslařem. I když za nejzábavnější považuje horská kola. „Silniční kola jsou také dobrá, baví mě hodně i cyklokros," vyznal se výjimečně disponovaný sportovec. Kola při cyklokrosu jsou podobná, jako u silničních závodů, ale s terénními plášti kol. Něco jako motokros v terénu s přeskokem překážek a schodů, ale na kolech. „Jezdím pro radost, to je to nejdůležitější," dodal a poděkoval za své úspěchy Miloši, Aleně a Vlastimilovi Mlynářovým, kteří jej ve Vrbně pod Pradědem trénují.