Start Rallye Dakar je na spadnutí. Ve veletržním areálu La Rural v Buenos Aires již dokončili formální přejímky všichni závodníci.„Tím, že to bylo tak daleko od domova, bylo to složitější. Navíc mezi technickým a formálními přejímkami byl měsíc, což je další věc,“ řekl český čtyřkolkář a několikanásobný účastník soutěže Oldřich Bražina.

Do Buenos Aires již dorazili všichni novináři, kteří museli rovněž projít akreditačním procesem. Mezi nimi je například frontman skupiny Chinaski Michal Malátný, který přijal nabídku jedné z rozhlasových stanic, pro kterou bude průběh Dakaru komentovat. Obdobnou roli má také reportér, televizní moderátor a motoristický nadšenec Standa Berkovec. „Mám bláznivé kamarády a jsem sám blázen. Tito blázniví kamarádi mi to nabídli a já jsem jel,“ jednoduše vysvětlil Standa Berkovec. Do novinářského vozu usedne i známý závodník a ostřílený absolvent několika ročníků Dakaru Karel Loprais.

Podle organizátorů je letošní jihoamerický Dakar jedním z nejsledovanějších ročníků jak ze strany fanoušků motoristických sportů, tak ze strany médií. Zaregistrovalo se více než šest set novinářů.

Nikdo dosud jasně neví, co od nové podoby Rallye Dakar může očekávat. Už během během administrativních kontrol organizátoři oznámili závodníkům změnu jedné z etap. Jde o třetí závod z Puerto Madryn do Jacobacci. Skalisté území je prý nebezpečné pro průjezd kamionů. „V tom je kouzlo Dakaru, dopředu skutečně nikdo neví, co se bude dít. To, co bylo dopředu naplánované, se může během sekundy změnit,“ okomentoval situaci několikanásobný účastník rallye Jiří Žák z Bruntálu.

Více než pět set závodních strojů, včetně takových es jako je americký závodník Roby Gordon nebo tým De Rooy, bylo vystaveno ve veletržním areálu v Park Fermé. Zde probíhala i doprovodná show. Dakarské městečko je velkou atrakcí. Odsud se účastníci vydali v pátek 2. ledna odpoledne na prezentační vyjížďku městem.

První na startu by měly být v sobotu 3. ledna kolem páté hodiny ráno motocykly. Plánovaná etapa povede z Buenos Aires do Santa Rosa de la Pampa. Údajně půjde o jednu z nejrychlejších tratí.

Do letošního ročníku největší terénní rallye se pustí 505 celkem strojů.

Zuzana Pršalová