VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslav Morbitzer: Box mě stále naplňuje a baví

/ROZHOVOR/ Box a Krnov to je spojení, které jde dlouhodobě dohromady. Tradici tohoto sportu pomáhá upevňovat boxerský klub Sdružení úpolových sportů (SÚS) boxing Krnov, v jehož čele stojí Jaroslav Morbitzer.

25.4.2017
SDÍLEJ:

Jaroslav Morbitzer se svými boxerskými mládežníky.Foto: archiv SÚS boxing Krnov

I v sedmdesáti letech mu nechybí elán k tomu, aby ve své trenérské práci pokračoval. Mimo jiné vykonává ji už více než pětatřicet let. „Soustředíme se především na výchovu mládeže," přiznává velezkušený kouč.

Zkuste popsat současný stav krnovského boxu. Je o něj mezi mladými lidmi zájem?

Troufnu si tvrdit, že ano, byť v něm je určitá fluktuace. Tomu se ale asi vyhnout nedá. Mládežníků momentálně máme dvaadvacet. Celkový počet členů našeho klubu se zastavil na sedmadvaceti.

Rýsuje se mezi vašimi svěřenci nějaký větší příslib do budoucna?

V poslední době je úspěšnou stálicí náš Robert Zedek, kterému je sedmnáct let a je dvojnásobným vicemistrem republiky v kategorii kadetů. Letošního republikového šampionátu se však kvůli zdravotním problémům nezúčastní.

Tréninky v klubu vedete sám?

Největší část trenérské práce je na mně, ale mám k sobě Standu Bártka, který na tréninky chodí podle toho, jak mu to dovolí jeho zaměstnání. Přibrat se mi povedlo také zkušené trenérské duo bratří Jelenů – Mirka a Kubu.

Vy jste vyhlášený trenér, jak dlouho se boxu vlastně věnujete?

Začínal jsem v šedesátých letech. Tenkrát se v Krnově utvořila skvělá parta a já v rámci své aktivní kariéry odboxoval asi pět nebo šest let. Zhruba ve třiatřiceti jsem se dal na trénování, u kterého jsem zůstal doposud. Stále mě to naplňuje a baví.

Je pro vás největším trenérským úspěchem poslední titul republikového šampiona Stanislava Bártka v supertěžké váze, který v roce 2013 překvapivě získal v Jičíně, když mu bylo čtyřicet let?

Určitě ano. Ten titul byl specifický, protože v onom roce znovu boxoval za Krnov. Nikdo mu nedával příliš šancí, ale Standovi se dařilo. Byl v dobré pohodě a rozpoložení. A to navzdory tomu, že si asi deset dní před šampionátem zvrtnul kotník.

Naštěstí se dokázal dát dohromady. Ve finále porazil výrazně mladšího Dominika Musila ze Znojma.

Proč má vlastně box v Krnově tak obrovskou tradici?

Ta tradice se začala datovat po druhé světové válce. Okolo Zdeňka Horáka, který později mimochodem trénoval i mě, začala vznikat parta nadšenců. Ti tvrdě makali a později přicházeli i vynikající výsledky v župních přeborech. Už v padesátých letech byl krnovský box na vysoké úrovni.

Vzpomínám si, že zápasy probíhaly v místním Slezském domově, kde bylo prakticky pořád narváno. Zdeněk Horák se posléze stal i reprezentačním trenérem a čtyřikrát byl na olympiádě. Právě pod ním Bohumil Němeček v roce 1960 v Římě získal zlatou medaili.

Zažitá je i Velká cena Krnova? Uskuteční se letos?

Bohužel po třinácti ročnících jsme se do toho letos rozhodli nejít. Tato juniorská akce má mezinárodní renomé, v minulosti se na ni do Krnova sjížděly výběry ze zahraničí a v mládežnickém věku zde boxovala taková jména jako Lukáš Konečný nebo Ruda Kraj. Je to ale organizačně náročný podnik, který stojí nemalé peníze.

Byť nás každoročně významně podporovalo město, finanční prostředky nebylo snadné sehnat. Přípravy na tuto akci zaberou minimálně půl roku. Když se vám pak třeba odhlásí Maďaři anebo další zahraniční týmy, můžete se dostat do nepříjemné situace.

Dlouhodobě jsme při Velké ceně Krnova bojovali také s nízkým zájmem diváků. Proto takové rozhodnutí.

SÚS boxing KrnovOddíl vznikl před šesti lety, kdy se vyčlenili členové končící TJ Krnov a založili sdružení úpolových sportů. K největším klubovým úspěchům patří dva republikové tituly nejslavnějšího člena Stanislava Bártka, který je vybojoval právě pod hlavičkou krnovského oddílu.

SÚS boxing Krnov se momentálně zaměřuje především na výchovu mládeže, přičemž se nejedná pouze o boxery. Zájem o tento sport v Krnově totiž projevují také děvčata.

Autor: Petr Dušek

25.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov – Rožnov 5:3
5

Krnov si zápas zbytečně zdramatizoval, ale nakonec vyhrál

Ilustrační foto.

V souboji nováčků se radoval Rýmařov

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

/FOTOGALERIE/ Během voleb do poslanecké sněmovny se k urnám dostavilo mnoho mladých lidí, kteří v předchozích volbách ještě hlasovat nemohli. Podle odpovědí mladých voličů z Rýmařova šli k volbám, protože jim není lhostejné, kdo bude sedět v příští vládě a jakou politiku povede Česko jak vnitrostátně, tak vůči Evropské unii.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení