Jaromír Filip je pro Orcu nedocenitelným útočníkem, minimálně hattrick totiž zaznamenal hned v deseti z třinácti zápasů této sezony. Proti Letce, Zlínu a Šumperku si však vždy připsal alespoň dvě branky. „Snažím se střílet spíše instinktivně a vychází to,“ přiznal krnovský ostrostřelec.

Po třinácti kolech je Orca třetí v divizní tabulce. Panuje s prozatímními výsledky spokojenost?
Myslím si, že ano. Rozhodně se nám daří podstatně lépe než v minulém ročníku, kdy jsme se pohybovali dokonce až ve druhé polovině tabulky.

Proč se v loňském roce Krnov nemohl chytit?
Problém byl se zraněnými hráči a úzkým kádrem. Zraněné máme i v současnosti, ale mezitím nám dorostli mladí hráči, kterými jsme mohli áčko doplnit. Když se někdo zraní, jsme ho momentálně schopni okamžitě nahradit.

Co vaše aktuální forma? Může to být vlastně ještě lepší? Ovládáte soutěžní statistiky a minimálně s hattrickem odcházíte prakticky po každém zápase.
Jsem rád, že se mi to tam tolik padá, ale na druhou stranu to je zásluha i zbytku týmu, především pak těžím ze spolupráce s Ondrou Miškovem, který dokáže přihrát do těch správných prostor, z nichž jsem schopen skórovat.

Věříte, že vyhrajete kanadské bodování divize?
Bylo by to pěkné, stalo by se to už potřetí v mé kariéře. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Každopádně v minulém ročníku jsem zaznamenal celkem pětapadesát gólů, teď po půlce soutěže jich mám na kontě už devětačtyřicet. Těší mě, že Ondra Miškov udělal takový pokrok a momentálně na mě ze druhého místa tabulky produktivity ztrácí pět bodů.

V čem tkví tajemství úspěchu vaší střelby?
Podle mě je to tím, že dokážu vystřelit z pozice, ze které to nikdo nečeká. Spousta hráčů má florbal nějak naučený a podle toho jedou. Já spíš střílím instinktivně, i proto se trefuju z míst, která pro soupeře nejsou moc očekávaná.

Věnuji vašemu bránění soupeřovy týmy speciální pozornost?
Některé ano. Speciálně šlo o Hluk, kde mě měl na starosti jejich nejproduktivnější hráč. Celý zápas si mě snažil hlídat, ale my stačil jeden nebo dva metry prostoru, abych se dokázal prosadit. Nakonec jsem v tom utkání dal pět gólů.

Vzhledem k vaší střelecké fazóně, by se nikdo nemohl divit, kdyby dorazily nabídky z vyšších soutěží. Přišly nějaké?
Jedinou nabídku, kterou jsem obdržel, jsem zaznamenal z Opavy. Zájem projevil trenér Segeťa v loňském ročníku. Opavské mužstvo hraje o soutěž výše a chtělo mě především na play-off. Já se však nakonec rozhodl zůstat. Bylo to nejen kvůli pracovnímu vytížení, ale i proto, že Krnovu hrozil sestup a nechtěl jsem kluky opouštět.

Má podle vás Orca na to, aby si zahrála vyšší soutěž?
Hraje v tom roli spousta aspektů. Z mého pohledu je pro nás divize momentálně strop. Krnovu by velmi pomohlo, kdyby měl vysokou školu. Kluci tak studují v Brně a jiných městech. Na tréninky nebo zápasy jim pak nezbývá tolik času. Jádro, které zažilo postupy z nižších soutěží se pomalu rozpadá, kádr se změnil a hrají mladí kluci.

Co byste florbalovému Krnovu popřál do roku 2018 a jaké umístění v této sezoně byste bral?
Mým velkým přáním je, abychom měli hodně nových mladých tváří. Aby klub měl širokou hráčskou základnu a hlavně, aby hráči byli zdraví. Doufám, že tomu všemu jdeme dost naproti. Věřím, že je v našich silách základní část zakončit do druhého místa a v play-off si potom zahrát o postup.

Jaromír Filip se narodil 21. ledna 1987 v Krnově. Odmala hrál hokej a v Opavě od páté třídy chodil na hokejovou základní školu. V pětadvaceti letech ovšem kvůli problémům s kotníky s tímto sportem skončil a věnuje se pouze florbalu. S krnovskou Orcou si nejvýše zahrál právě divizi, v níž se už dvakrát stal nejproduktivnějším hráčem a v současné sezoně útočí na další prvenství. Rovněž v Opavě vystudoval střední zemědělskou školu, momentálně pracuje jako manažer logistiky v krnovské společnosti Kofola. Je svobodný, ale zadaný. Má přítelkyni Natálii.