Pro silové disciplíny stále mladý závodník neustále zlepšuje svou výkonnost, dostal se do reprezentace a v létě poměří své síly se soupeři na evropském šampionátu. Jeho cílem je překonat třísetkilovou hranici.

Na mistrovství republiky jste zvedl neuvěřitelných 280 kilo, pro normálního smrtelníka nepředstavitelná váha.

Dal jsem to ve druhém pokusu. Před posledními pokusy jsem tímhle výkonem vedl, pak mě ale překonal nymburský Zbyněk Krejča, který zvedl 282,5 kg.

Ve třetím pokusu jste se ho ale ještě pokusil překonat.

Naložil jsem si 288 kilo, chtěl jsem pokořit český rekord. Ten drží právě Krejča výkonem 287,5 kila. Silově jsem na to měl, ale nezvládl jsem to po technické stránce.

Jste vicemistr České republiky, je to váš dosavadní nejlepší výsledek?

Zatím ano, byl jsem vlastně druhý ve své kategorii do sto dvaceti kilogramů i v absolutním pořadí. V konkurenci šedesáti závodníků je to dobrý výsledek. Ale taky doufám, že není poslední. Mým cílem je pokořit 300 kilogramů.

Těch 280 kilogramů je váš osobní rekord? Kolik zvedáte v tréninku?

Je to soutěžní osobák a také rekord oddílu. Na tréninku už jsem zvedl i 305 kilo, ale to byl trénink, při soutěži je to jiné.

Je tam asi jiná atmosféra. Cítil jste nějakou nervozitu?

Nervozitu ani ne. Člověk je nervózní před tím samotným závodem, ale v rozcvičovně už to ze mě vždycky spadne. Je to jen takové to předzávodní napětí. Po prvním pokuse už se pak dostanete do závodu. Je to adrenalin, pro mě bych rovnou řekl droga (směje se).

Může být váš největší soupeř Krejča z Nymburka poražen?

Určitě ano, škoda toho posledního pokusu. Ale na druhou stranu musím uznat, že on je opravdu vynikající a hlavně zkušený závodník, dlouholetý reprezentant a ani nevím kolikanásobný mistr republiky. Těch zkušeností má na rozdávání, je mu už osmatřicet let.

Je známo, že při těchto silových disciplínách závodníci zrají jako víno, když to tak řeknu, tak vy jste proti němu ještě mladíček.

(usmívá se) To je sice pravda, ale také se nejde zlepšovat donekonečna. Ta křivka výkonů jde nahoru, pak stagnujete, a pak jdete samozřejmě pomalu dolů.

Překonal vás o dvě a půl kila, což je nepatrný rozdíl.

To tedy je. Chtěl jsem ho porazit, ale ještě nejsem tak vyzávoděný jako on. Vždyť závodně dělám benč nějaké tři roky.

Specializujete se výhradně na bench press, neláká vás i kompletní silový trojboj?

Nejspíše zatím zůstanu jen u toho benče. Kdybych měl dostatek času se připravit na trojboj, zkusil bych to, jenže pracovně jsem dost vytížený. A ono je dost těžké natrénovat tři disciplíny tak, abych byl opravdu dobře připravený. K tomu ještě musíte připočíst čas na regeneraci.

Jak často trénujete?

Do loňského léta jsem trénoval třikrát týdně. Po létě jsem si stoupl na váhu a zhrozil jsem se, měl jsem 125 kilo. Tak jsem si řekl, že s tím musím něco dělat. Takže teď trénuji čtyřikrát týdně v posilovně, z toho dvakrát trénuji čistě bench press. Plus samozřejmě i různá speciální cvičení, která s benčem souvisí, jako různé dotlaky a tak. No, a teď vážím 115 kilo.

V čem je bench press specifický?

Na úvod musím říct, že náš benč je úplně jiný než kulturistický. Hodně lidí si myslí, že je to jen o síle prsou. Paradoxně prsa dělají asi jen šedesát procent. Hodně zabírá triceps, hlavně při závěrečném dotlaku, tam přebírá veškerou váhu činky. Hodně také zabírají záda.

Jak vypadá váš trénink?

Záleží na tom, v jaké části sezony se nacházím. To hlavní přípravné období je asi tři měsíce před závody. V prvním měsíci se trénuje objem. Ve druhém síla a speciální cviky. No, a ve třetím samozřejmě také síla a navíc ještě technika bench pressu. Do toho ještě chodím třikrát týdně plavat.

Kolik kilogramů tak nazvedáte během tréninku?

Když trénuji objem, tam se kombinuje více disciplín, tak to bude okolo patnácti tun během dvouhodinového tréninku.

Při takovém zápřahu je určitě důležitá i regenerace.

Stoprocentně, právě proto chodím plavat. Důležitá je i výživa, proteiny. Ale lví podíl na regeneraci má opravdu jídlo. Není to ani o tom, co jíte, jak je to dobré nebo jak vám to chutná, ale je to hlavně o složení stravy, aby tam byl vyvážený podíl bílkovin, sacharidů, atd. Každému vyhovuje trošku jiný jídelníček. Ale já cvičím od šestnácti let, takže tělo je na tu zátěž už zvyklé.

Bench press je individuální sport, ale bez týmu lidí kolem by to určitě nešlo, že?

Tým je hodně důležitý. Musím hodně poděkovat klukům z Lokomotivy Krnov, bez těch by to opravdu nešlo, je tu výborná parta. Hodně mi pomohly tréninky ve speciálním dresu s Petrem Vlachem. Musím poděkovat i klukům, kteří mi při trénincích dělali záchranu, což je velká fuška. Byli to David Neduchal s Honzou Košem. Pracují mimo Krnov a trénují také v Pardubicích, pardubickým klukům bych chtěl také poděkovat.

Co vás čeká v závodnickém životě v nejbližší době?

Tím, že jsem skončil druhý na mistrovství ČR, jsem se dostal do reprezentace a nominoval se na mistrovství světa a Evropy. Světový šampionát je v květnu, ale to kvůli práci nejspíše nestihnu, nestihnu se pořádně připravit. Ale na Evropu do Bratislavy bych jet chtěl. Je to 8. až 10. srpna. Samozřejmě, pokud to zdraví dovolí.

Do té doby nemáte žádný závod?

Ne, budu jen trénovat. Teď po republice si dám tři týdny klidu. Chci nabrat tak dvě, tři kila svalové hmoty a pak potrénuji sílu.

Už spřádáte plány na mistrovství Evropy? S čím tam pojedete?

Prvotní cíl je přiblížit se k tři stům kilogramům. Nedíval jsem se na výkony evropských soupeřů, ale právě Krejča vytvořil na minulém mistrovství Evropy český rekord 287,5 kg a skončil čtvrtý. Prostě pojedu tam a uvidím, medaile by byla fajn. Kdo před závodem říká, že na medaili nemyslí, tak lže (směje se).

Jan Malinovský

Rok narození: 1984
Oddíl: Lokomotiva Krnov
Sportovní odvětví: bench press
Osobní rekord (na závodech): 280 kilogramů
Největší úspěch: vicemistr České republiky 2013 v Jihlavě (nominoval se do reprezentace na MS a ME 2013)