VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Kovařík: Sezonu hodnotíme jako výbornou. Klíčový byl příchod Kuby Blažka

Po dvou výhrách nad Rokycany v druholigovém play-off měli krnovští basketbalisté nakročeno do baráže o první ligu. Té ale nakonec rozhodli vzdát. Předcházelo tomu důkladné zvažovaní. Proti ale nakonec hovořilo více faktorů. Nejen o nich jsme si povídali s klubovým tiskovým mluvčím Janem Kovaříkem v rámci zevrubného rozhovoru.

14.5.2018
SDÍLEJ:

BK Krnov muži. Horní řada zleva: Dominik Janoš, Jan Velčovský, Václav Janovský, Jakub Blažek, Ondřej Kukla, Adam Vidlička, Miroslav Chudoba. Dolní řada zleva: Petr Martikán, Michal Čarnecký, Tomáš Zápalka, Petr Strnisko, Jiří Durišík.Foto: archiv BK Krnov

Proč se Krnov rozhodl nepokračovat v baráži o první ligu?

Pokračování v baráži jsme odmítli hlavně z finančních důvodů, přece jen cestování a rozhodčí nás stojí nemalé peníze. Do baráže se přihlásili Žďár nad Sázavou, Vyšehrad a UP Olomouc, která spadla právě ze své skupiny 1. ligy.

Zápasy by se hrály systémem doma - venku a tak náklady by byly poměrně veliké.

Nemrzí vás, že sezona končí předčasně? S týmem, který Krnov má, byste v další fázi nemuseli hrát, jak se lidově říká, druhé housle.

Samozřejmě nás tato situace netěší, ale musíme se držet při zemi. Na tuto baráž bychom kádr měli, ale hrát 1. ligu je úplně něco jiného. Za prvé máme na hostování tři hráče z opavského béčka, které hraje právě 1. ligu a tím pádem bychom o tyto hráče přišli. A museli bychom hledat náhradu jinde.

Ale to je těžké, když největší moravskoslezské kluby už svá družstva mají nebo dodávají hráče do zavedených prvoligových klubů. Za druhé, 1. liga se hraje v pátek a v neděli a přitom naši hráči jsou všichni zaměstnaní. Nemohli by tak dojíždět do vzdálenějších míst, kde se tato soutěž hraje.

Jan Kovařík je s druholigovou sezonou krnovských basketbalistů spokojen.Jak nahlížíte na změnu pravidel ohledně nemožnosti prodeje baráže někomu jinému?

Když jsme postoupili do play-off soutěže naší skupiny, už jsme trochu přemýšleli nad tím, jestli bychom v případě postupu nemohli tuto soutěž přepustit ekonomicky silnějším klubům, které by projevily zájem.

A když se nám to podařilo, byli jsme nemile překvapeni nad změnou rozpisu soutěže, o které nás nikdo z vedení České basketbalové federace (ČBF) neinformoval. My jsme si tím chtěli trochu zalepit napjatý rozpočet na příští sezónu, ale tímto nepochopitelným rozhodnutím jsme o to přišli.

Zkuste z ekonomického hlediska srovnat první a druhou ligu. Je mezi těmito soutěžemi velký rozdíl?

Rozdíl mezi první a druhou ligou je mimo sportovní výkonnosti hráčů také samozřejmě v potřebě vyššího rozpočtu na sezonu. Jezdí se větší vzdálenosti, například Pardubice či Hradec Králové v základní skupině a v případě další fáze také dále do Čech.

Takže náklady na cesty jsou mnohem vyšší. Kromě toho je potřeba zohlednit i náklady na rozhodčí a komisaře utkání, které jsou zhruba o třetinu vyšší než ve druhé lize.

Pojďme čistě k druholigové sezoně, která skončila úspěšnou sérii proti Rokycanům. Kde hledat pozitiva a jsou vůbec nějaká negativa?

Tato, po desetileté pauze, naše další druholigová sezona, pro nás dopadla na výbornou, což jsme původně ani nečekali. Naše ambice se zvedly v okamžiku, kdy se nám podařilo získat zpět do týmu Kubu Blažka, což byl pro naše konečné umístění zásadní počin.

Měli jsme tak k dispozici trio hráčů, kteří pravidelně hráli nejvyšší soutěž, přičemž Michal Čarnecký byl i v reprezentaci. Tito kluci svými zkušenostmi táhli tým k nejvyšším metám. A podařilo se nám také domluvit v Opavě hostování tří nadějných mladíků, kteří nám hodně pomohli.

Takže jsme měli v týmu takový mix stáří a mládí. Na domácí palubovce jsme neprohráli ani jeden zápas. Mimo utkání Českého poháru s Hladnovem. kdy nehrál Kuba Blažek. Na venkovní zápasy ale nejezdili někteří naši mazáci.

Tam jsme ztratili spoustu bodů, ovšem zase jsme nechali obehrávat mladé kluky, kteří takovouto ligovou soutěž hráli poprvé. A to nám pomohlo v době, kdy naše opory odpočívaly.

Jakub Blažek (s míčem v bílém) výrazným způsobem zkvalitnil krnovské řady.Jakub Blažek (s míčem v bílém) výrazným způsobem zkvalitnil krnovské řady.Autor: Jan Kovařík

Nejspíš se to vyplatilo, protože se zdá, že nejlepší fazona se dostavila ve vyřazovacích bojích sezony. Souhlasíte?

Všechny zápasy venku jsem neviděl, ale podle mě naše forma gradovala právě v play-off, kde jsme podávali vynikající výkony. Nejprve na VŠB Ostrava a pak v Karviné, která se na nás pečlivě připravovala.

Tam jsme ukázali i morální sílu, když jsme se po prvních minutách domácího náporu zvedli a soupeře převálcovali. A Rokycany, to byl už jen vrchol našeho tažení.

Nejprve nepříjemnost s dlouhou cestou, pak zavřená tělocvična, teatrální vystupování některých soupeřových hráčů a nepřítomnost Michala Čarneckého. Se vším jsme se dokázali vyrovnat a doma jsme soupeře jednoznačně přejeli. Pokud jsme nastoupili v plné sestavě, tak na nás prostě soupeři neměli.

Je pro Krnov druhá liga tou správnou soutěží? Přece jenom jsme se už v minulosti bavili o citelném rozdílu oproti oblastnímu přeboru.

Myslím, že druhá liga Krnovu bohatě stačí. Jednak ze sportovního hlediska a jednak i finančního. Bohužel nemáme žádného generálního sponzora, který by nás dotlačil výše.

První liga je už poloprofesionální soutěží, kde hrají hráči za finanční odměnu. V našem klubu hrají kluci pro radost, bez nějaké finanční náhrady. Proplácíme jen auta na zápasy.

Oproti oblastnímu přeboru nastupujeme proti mnohem kvalitnějším soupeřům, v lepších halách. Ale chybí nám větší hráčská základna, ze které bychom tým mužů doplňovali.

Bohužel v Krnově není žádná vysoká škola a tak nám hráči většinou odcházejí do Olomouce, Brna, Prahy a tak dále. A tam už pak zakotví a do Krnova se nevrátí.

Je to škoda, ale s tím my nic nenaděláme. Měli jsme spoustu dobrých a kvalitních hráčů, kteří hrávali dorostenecké ligové soutěže, ale dále u nás nezůstali.

Z těchto posledních ligových týmů můžeme jmenovat jen Honzu Velčovského a Petra Strniska. Z těch nejmladších pak hrají v Krnově jen Adam Vidlička, Jiří Durišík, Tomáš Zápalka a Miroslav Chudoba, což je vlastně úspěch.

Krnovský basketbal před sezonou těžil z návratu Jakuba Blažka, který se připojil k dalším hráčům, jež jsou místními odchovanci a zahráli si nejvyšší soutěž, Michalu Čarneckému a Petru Strniskovi. Bude tento trojlístek pokračovat i v příštím ročníku? Respektive nechystá se u nich nějaký přesun třeba do trenérských pozic?

Naším cílem je samozřejmě udržet kádr i pro příští sezónu, ale bude to obtížné. Michal už nyní na většinu venkovních zápasů nejezdil, Kuba a Petr také. Mají hodně pracovních povinností, povinnosti v rodině.

Záleží jen na nich, zda se budou chtít dále obětovat pro kolektiv. Bude to hodně o domluvě trenéra Zdeňka Čarneckého, jak se s nimi dohodne. Nemám prozatím informace, jak budou pokračovat hostující hráči z Opavy, ale zájem o ně je i nadále.

A taky kapitán Venca Janovský je ročník 1972. V jeho věku by měl už právo na odpočinek, ale on je náš „Jarda Jágr“ a doufáme v pokračování jeho dlouholeté kariéry.

Co vím, tak se nikdo z hráčů nechystá přejít do pozice trenéra. Do budoucnosti věříme, že se Michal do trenéřiny pustí, aby zapojil do sportu své potomky a pokračoval tak v rodinné tradici.

V tomto ročníku Krnov spoléhal na „mladé pušky“ z Opavy. Máte zájem o prodloužení spolupráce s hráči jako Petr Martikán, Ondřej Kukla nebo Dominik Janoš? Máte už v hledáčku nějaké nové posily?

Tady je to jednoznačně na domluvě mezi Zdeňkem Čarneckým a opavským vedením. Je pro nás výhoda, že Zdeněk všechny trenéry v Opavě zná z dob, kdy hrál Michal za opavský tým. Je to pro nás proto jednodušší.

Nevíme, jak se k hostování Opava postaví a koho nám nabídne. Pravděpodobně nikde jinde posily hledat nebudeme. S Opavou nás pojí dlouhodobá spolupráce.

Naši nejlepší kluci většinou v Opavě hostují, v minulosti hráli za muže nejen Kuba, Michal či Peca (Petr Strnisko), ale i například Boris Manolcis. V dorosteneckých týmech hrají v současnosti Vojta Kortiš a Tom Beeldman.

Budete v příští sezoně usilovat o to, aby klíčoví basketbalisté jezdili i na venkovní zápasy?

My bychom byli samozřejmě rádi, kdyby tito zaměstnaní hráči jezdili na všechny zápasy, ale někdy je to prostě nemožné. Letos jsme si takovéto výpadky mohli dovolit, když jsme věděli, že doma si uhrajeme potřebné body.

Ale jak to bude vypadat v příští sezóně, nevím. Bude záležet na nich, jestli budou chtít obětovat svůj volný čas ve prospěch basketbalu. Jak jsem uvedl dříve, naši hráči hrají pro radost, ne za peníze. Kromě sportu mají povinnosti i doma s rodinou. My jsme rádi, že vůbec chtějí hrát a s tím musíme být srozuměni.

Projde A mužstvo během letní pauzy nějakými zásadními úpravami? Například změnami v realizačním týmu?

Na změny v realizačním týmu nepomýšlíme. Nebudeme měnit to, co výborně fungovalo doposud. A změny v hráčském kádru jsou v gesci trenéra. Jsem sám zvědav, jak to všechno dopadne.

Po zápase play-off v Rokycanech jste naráželi na to, že se hrálo v neregulérních podmínkách. Tamní malá hala nesplňovala parametry ještě více, než vaše tělocvična v Kostelci, kde jste měli v plánu sehrát poslední ročník druhé ligy, ale nakonec se tým k zápasům musel přesouvat na Janáčkovo náměstí. Budete během přestávky usilovat o to, aby svaz posvětil možnost hrát v hale v Bruntálské ulici?

My bychom byli velmi rádi, kdybychom mohli hrát tuto soutěž v naší hale, kde trénujeme. Měli jsme oproti soupeřům velkou nevýhodu v tom, že v nové hale Základní školy Janáčkovo náměstí jsme trénovali pouze jednu hodinu před domácím zápasem.

Všechny ostatní tréninky jsme absolvovali v Kostelci. Hrajeme tak vlastně neustále „venku“. Nemáme výhodu domácího prostředí. Ovšem všechny naše snahy přesvědčit vedení ČBF byly neúspěšné. Federace argumentovala tím, že tato nová hala je v Krnově k dispozici, a tak nám nařídila hrát v ní.

Máte už jasno o letní přípravě?

Nyní hráči budou chodit jen dvakrát týdně na udržovací tréninky. Na novou sezónu se začínáme připravovat až v polovině srpna. O soustředění týmu nemůžeme vůbec uvažovat, protože většina hráčů je zaměstnaná a nebude si brát na to dovolenou. Proto trénujeme jen v areálu TJ Lokomotiva v Kostelci.

Čistě teoreticky, byl by případný postup do první ligy největším milníkem krnovského basketbalu?

Pravděpodobně ano, ale o tom můžeme jen teoretizovat. Letošní kádr by na ní asi měl, ale abychom ji mohli hrát, muselo by se sejít mnoho věcí dohromady.

Museli bychom sehnat generálního sponzora, který by tuto ligu finančně zajistil. Museli bychom asi pozměnit kádr z hlediska hostování opavských hráčů. A museli bychom zajistit tréninky v hale ZŠ, což opravdu není v konkurenci florbalu a volejbalu, které tu mají zázemí, jednoduché.

V současnosti oblékají dres Krnova Michal Čarnecký, Jakub Blažek nebo Petr Strnisko. Klubem ovšem prošla celá řada známých hráčů, otce Jana Veselého nevyjímaje. Zkuste připomenout některé z největších osobností.

V době, kdy se v Krnově hrála druhá liga, se nám podařilo díky sponzorství pana Valáška z firmy VAWY zajistit do hráčského kádru několik známých jmen. Kromě Honzy Veselého, který k nám přišel z Opavy, to je Pavel Chaloupka, vysoké křídlo z extraligového kádru NH Ostrava.

Takové dvoumetrové křídlo jsme v Krnově nikdy neměli. Z juniorky NH Ostrava u nás hráli například Marek Mužík či Patrik Smažák. Z Opavy k nám přestoupil třeba Petr Cagaš, Pavel Buček či Jirka Kalus.

Basketbal v Krnově patří ke sportům, které mají dlouholetou tradici. Místní klub byl založen už v roce 1946. Do první ligy se sice nikdy nedostal, což se nezmění ani po této sezoně, ale na druholigovou úroveň se probojoval několikrát. Naposledy před ještě probíhající sezonou 2017/2018, a to po desetileté odmlce. V soutěži si vedl skvěle a nakonec se v základní části dopracoval ke druhému místu. V prvním kole play-off vyřadil nejprve VŠB Ostrava, v tom následujícím si pak na krnovském mužstvu vylámala zuby ambiciózní Karviná. V další fázi svěřenci trenéra Zdeňka Čarneckého přešli přes Rokycany a postoupili do baráže o první ligu, té se však nakonec po důkladném zvážení museli vzdát.

Autor: Petr Dušek

14.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Pokrývač 23 000 Kč

Pokrývači Montážník - pokrývač, klempíř, lešenář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Přípravné práce, položení střešní fólie, kontralatě, střešní latě, montáž střešní krytiny (střešní tašky nebo plechová krytina), montáž klempířských prvků aj., , Požadujeme - pracovitost, spolehlivost, odpovědnost, samostatnost, praxi v oboru, dobrý zdravotní stav, způsobilost prací ve výškách, časovou flexibilitu z důvodu práce (montáže) po celé ČR i v zahraničí - pracovní cesty., Závodní stravování, 5 týdnů dovolené, odměny při životním jubileu, příspěvek na dovolenou, příspěvek na dětskou rekreaci, očkování proti chřipce, osobní ohodnocení aj. , Hlásit se na e - mail : gerhard.tomas@rdrymarov.cz nebo na tel. č. 554 252 129, 602 577 979 / denně od 7.00 do 15.00 hodin /, Z : 1.3.2017. Pracoviště: Rd rýmařov s. r. o., 8. května, č.p. 1191, 795 01 Rýmařov. Informace: Tomáš Gerhard, +420 554 252 129,602 577 979.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 25 000 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Do našeho mladého týmu hledáme aktivní a odpovědnou osobu na HPP nebo i na ŽL na pozici obchodního zástupce, která bude odpovědná za svěřenou část trhu, akvizici nových zákazníků a prezentaci značky Bombus., , Náplň práce:, " starost o svěřený trh (Praha a okolí) - po-čt Praha, pátky office Krnov, " aktivní vyhledávání nových zákazníků , " vytváření nových aktivit a příležitostí vedoucí k růstu tržeb , " podpora prodeje , Co požadujeme:, " řidičský průkaz skupina B , " praxi v oboru , " znalost trhu výhodou , " časová flexibilita , " organizační schopnosti - proaktivitu a kreativní přístup , " samostatnost , " znalost AJ výhodou , Co nabízíme:, " práci na úspěšné a atraktivní značce , " možnost spoluvytvářet příběh značky Bombus , " práci v dynamicky se měnícím tržním prostředí , " osobní automobil i k soukromým účelům, telefon, notebook, " možnost seberealizace a osobního růstu , " přátelský kolektiv , " odměna dle dosažených výsledků , " uvedená hrubá mzda je závislá na výši prodejů, Hlásit se pouze na e - mail : kumarcis@dmhermes.cz, Z : 19.6.2018 A : 9.8.2018. Pracoviště: Dmhermes trade s.r.o., Jungmannova, č.p. 299, 794 01 Krnov 1. Informace: Kateřina Pavlíková, +420 602 526 079.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 19 300 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Břidličná, Sokolovská 143, Obsahem práce je realizace aktivit v registrované sociální službě v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež v městě Břidličná. Dle Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb ve výše uvedeném zařízení., , Požadujeme: , - splněnou kvalifikaci dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách (minimálně DiS. popř. Bc., Mgr. v sociálním oboru), - psychická odolnost pro práci v cílovou skupinou, - skutečný zájem o práci v Nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež, - čistý Výpis z evidence rejstříku trestů fyzických osob , - schopnost pracovat v týmu , - schopnost vést volnočasové aktivity u cílové skupiny (zdravé děti, mládež a mladí dospělí ve věku od 6 - 26 let) , - práce na PC (Word, Excel) , - výhodou je řidičský průkaz sk. B (není podmínkou) , - obrovskou výhodou je schopnost hrát na hudební nástroj (není to podmínkou), - výtvarné nadání opět velká výhoda , , , Životopisy zasílejte max. do 27. 08. 2018 na uvedený email (d.kaderabek@seznam.cz). , , Mzdové ohodnocení od cca 19.300,- Kč. Po dohodě je možný i zkrácený úvazek. , , Více informací na tomto tel. čísle: 725 958 495 (vedoucí zařízení - David Kadeřábek). , , , Možnost studovat při zaměstnání jakýkoliv obor- placené studijní volno. , Sick days , 5 dnů navíc k řádné dovolené, pružná pracovní doba , teambuilding., Z : 1.8.2018. Pracoviště: Hope house, z. s., Sokolovská, č.p. 143, 793 51 Břidličná. Informace: David Kadeřábek, +420 725 958 495.

Management - Management Ředitel 38 000 Kč

Obchodní náměstci (ředitelé) Obchodní ředitel. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov + ČR, Hledáte zajímavou práci? Obohaťte náš tým a staňte se jedním z nás!, , Co bude Vaší náplní práce?, , " Formulování a implementace strategických prodejních plánů, " Zodpovědnost za dosahování cílových prodejních ukazatelů, " Starost o strategické řízení a ovlivňování vývojových a inovačních procesů, " Určení obchodní strategie a postupů do budoucna, " Komunikace s klíčovými zákazníky, " Rozdělování úkolů a kontrola plnění, " Pravidelný reporting výsledků, , Co od Vás očekáváme?, , " VŠ vzdělání technického směru, " Praxe na obdobné pozici 4 roky podmínkou , " Znalost v oboru technická činnost v dopravě výhodou, " Všeobecný zájem o technické obory, " Znalost anglického jazyka výhodou, " Velmi dobré manažerské schopnosti a dovednosti, " Dobré komunikační a vyjednávací schopnosti, " Schopnost pracovat samostatně i v týmu, " Organizační schopnosti a vysoké pracovní nasazení, " Zodpovědnou a samostatnou práci, " Flexibilitu a odolnost vůči stresu a zátěži, " Řidičský průkaz sk. B, , Co Vám za to nabízíme?, , " Platové podmínky od 38.000,- Kč, , Na co se můžete těšit?, o Zázemí stabilní, úspěšné a stále se rozvíjející společnosti, o Přátelské pracovní prostředí , o Možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o Příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o Služební auto, o Notebook, mobilní telefon, o Stravenky, čtvrtletní odměny, další benefity, Místo pracoviště: Česká Republika, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, Z : 12.6.2018 A : 14.8.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SK Moravan Oldřišov – FC Slavoj Olympia Bruntál 3:4
27

Bruntál zvládl přestřelku a postupuje

Fotbalisté Nových Sadů (ve žluto-černém) prohráli v předkole MOL Cupu s Rýmařovem 0:2.
13

Rýmařov uspěl a těší se na Třinec

Štěrba ze Sigmy před největším duelem kariéry: Čekáme jiný zápas než doma

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Ještě na jaře sledoval tažení olomouckých fotbalistů za pohárovou Evropou jen z lavičky. Navíc z té karvinské, kde obránce Jan Štěrba hostoval, ale kýženého herního vytížení se nedočkal. Dnes nastoupí v kazašském Almaty k jednomu z největších zápasů své dosavadní kariéry.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme Vám přehled fotbalových utkání na tento víkend, který nabídne třeba pikantní souboj mezi Městem Albrechtice a Krásnými Loučky nebo třetiligové derby Rýmařova s Uničovem.

Drama v Bruntálu rozhodl Patrik Rubý

Do druhého kola fotbalového MOL cupu postupuje Dolní Benešov. Na hřišti bruntálského Slavoje o tom rozhodl střídající záložník Patrik Rubý, autor jediné branky.

Bruntálské gymnastky ve světové konkurenci obstály

Na prestižní gymnastické soutěži International Tournament of the Dukes of Savoy ve francouzském městě Chambery nechyběla ani čtveřice závodnic Moderní gymnastiky Bruntál. Celkem zde startovalo 235 účastnic všech věkových i výkonnostních kategorií ze 17 států celého světa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT