Proč se Krnov rozhodl nepokračovat v baráži o první ligu?

Pokračování v baráži jsme odmítli hlavně z finančních důvodů, přece jen cestování a rozhodčí nás stojí nemalé peníze. Do baráže se přihlásili Žďár nad Sázavou, Vyšehrad a UP Olomouc, která spadla právě ze své skupiny 1. ligy.

Zápasy by se hrály systémem doma - venku a tak náklady by byly poměrně veliké.

Nemrzí vás, že sezona končí předčasně? S týmem, který Krnov má, byste v další fázi nemuseli hrát, jak se lidově říká, druhé housle.

Samozřejmě nás tato situace netěší, ale musíme se držet při zemi. Na tuto baráž bychom kádr měli, ale hrát 1. ligu je úplně něco jiného. Za prvé máme na hostování tři hráče z opavského béčka, které hraje právě 1. ligu a tím pádem bychom o tyto hráče přišli. A museli bychom hledat náhradu jinde.

Ale to je těžké, když největší moravskoslezské kluby už svá družstva mají nebo dodávají hráče do zavedených prvoligových klubů. Za druhé, 1. liga se hraje v pátek a v neděli a přitom naši hráči jsou všichni zaměstnaní. Nemohli by tak dojíždět do vzdálenějších míst, kde se tato soutěž hraje.

Jan Kovařík je s druholigovou sezonou krnovských basketbalistů spokojen.Jak nahlížíte na změnu pravidel ohledně nemožnosti prodeje baráže někomu jinému?

Když jsme postoupili do play-off soutěže naší skupiny, už jsme trochu přemýšleli nad tím, jestli bychom v případě postupu nemohli tuto soutěž přepustit ekonomicky silnějším klubům, které by projevily zájem.

A když se nám to podařilo, byli jsme nemile překvapeni nad změnou rozpisu soutěže, o které nás nikdo z vedení České basketbalové federace (ČBF) neinformoval. My jsme si tím chtěli trochu zalepit napjatý rozpočet na příští sezónu, ale tímto nepochopitelným rozhodnutím jsme o to přišli.

Zkuste z ekonomického hlediska srovnat první a druhou ligu. Je mezi těmito soutěžemi velký rozdíl?

Rozdíl mezi první a druhou ligou je mimo sportovní výkonnosti hráčů také samozřejmě v potřebě vyššího rozpočtu na sezonu. Jezdí se větší vzdálenosti, například Pardubice či Hradec Králové v základní skupině a v případě další fáze také dále do Čech.

Takže náklady na cesty jsou mnohem vyšší. Kromě toho je potřeba zohlednit i náklady na rozhodčí a komisaře utkání, které jsou zhruba o třetinu vyšší než ve druhé lize.

Pojďme čistě k druholigové sezoně, která skončila úspěšnou sérii proti Rokycanům. Kde hledat pozitiva a jsou vůbec nějaká negativa?

Tato, po desetileté pauze, naše další druholigová sezona, pro nás dopadla na výbornou, což jsme původně ani nečekali. Naše ambice se zvedly v okamžiku, kdy se nám podařilo získat zpět do týmu Kubu Blažka, což byl pro naše konečné umístění zásadní počin.

Měli jsme tak k dispozici trio hráčů, kteří pravidelně hráli nejvyšší soutěž, přičemž Michal Čarnecký byl i v reprezentaci. Tito kluci svými zkušenostmi táhli tým k nejvyšším metám. A podařilo se nám také domluvit v Opavě hostování tří nadějných mladíků, kteří nám hodně pomohli.

Takže jsme měli v týmu takový mix stáří a mládí. Na domácí palubovce jsme neprohráli ani jeden zápas. Mimo utkání Českého poháru s Hladnovem. kdy nehrál Kuba Blažek. Na venkovní zápasy ale nejezdili někteří naši mazáci.

Tam jsme ztratili spoustu bodů, ovšem zase jsme nechali obehrávat mladé kluky, kteří takovouto ligovou soutěž hráli poprvé. A to nám pomohlo v době, kdy naše opory odpočívaly.

Jakub Blažek (s míčem v bílém) výrazným způsobem zkvalitnil krnovské řady.Jakub Blažek (s míčem v bílém) výrazným způsobem zkvalitnil krnovské řady.Autor: Jan Kovařík

Nejspíš se to vyplatilo, protože se zdá, že nejlepší fazona se dostavila ve vyřazovacích bojích sezony. Souhlasíte?

Všechny zápasy venku jsem neviděl, ale podle mě naše forma gradovala právě v play-off, kde jsme podávali vynikající výkony. Nejprve na VŠB Ostrava a pak v Karviné, která se na nás pečlivě připravovala.

Tam jsme ukázali i morální sílu, když jsme se po prvních minutách domácího náporu zvedli a soupeře převálcovali. A Rokycany, to byl už jen vrchol našeho tažení.

Nejprve nepříjemnost s dlouhou cestou, pak zavřená tělocvična, teatrální vystupování některých soupeřových hráčů a nepřítomnost Michala Čarneckého. Se vším jsme se dokázali vyrovnat a doma jsme soupeře jednoznačně přejeli. Pokud jsme nastoupili v plné sestavě, tak na nás prostě soupeři neměli.

Je pro Krnov druhá liga tou správnou soutěží? Přece jenom jsme se už v minulosti bavili o citelném rozdílu oproti oblastnímu přeboru.

Myslím, že druhá liga Krnovu bohatě stačí. Jednak ze sportovního hlediska a jednak i finančního. Bohužel nemáme žádného generálního sponzora, který by nás dotlačil výše.

První liga je už poloprofesionální soutěží, kde hrají hráči za finanční odměnu. V našem klubu hrají kluci pro radost, bez nějaké finanční náhrady. Proplácíme jen auta na zápasy.

Oproti oblastnímu přeboru nastupujeme proti mnohem kvalitnějším soupeřům, v lepších halách. Ale chybí nám větší hráčská základna, ze které bychom tým mužů doplňovali.

Bohužel v Krnově není žádná vysoká škola a tak nám hráči většinou odcházejí do Olomouce, Brna, Prahy a tak dále. A tam už pak zakotví a do Krnova se nevrátí.

Je to škoda, ale s tím my nic nenaděláme. Měli jsme spoustu dobrých a kvalitních hráčů, kteří hrávali dorostenecké ligové soutěže, ale dále u nás nezůstali.

Z těchto posledních ligových týmů můžeme jmenovat jen Honzu Velčovského a Petra Strniska. Z těch nejmladších pak hrají v Krnově jen Adam Vidlička, Jiří Durišík, Tomáš Zápalka a Miroslav Chudoba, což je vlastně úspěch.

Krnovský basketbal před sezonou těžil z návratu Jakuba Blažka, který se připojil k dalším hráčům, jež jsou místními odchovanci a zahráli si nejvyšší soutěž, Michalu Čarneckému a Petru Strniskovi. Bude tento trojlístek pokračovat i v příštím ročníku? Respektive nechystá se u nich nějaký přesun třeba do trenérských pozic?

Naším cílem je samozřejmě udržet kádr i pro příští sezónu, ale bude to obtížné. Michal už nyní na většinu venkovních zápasů nejezdil, Kuba a Petr také. Mají hodně pracovních povinností, povinnosti v rodině.

Záleží jen na nich, zda se budou chtít dále obětovat pro kolektiv. Bude to hodně o domluvě trenéra Zdeňka Čarneckého, jak se s nimi dohodne. Nemám prozatím informace, jak budou pokračovat hostující hráči z Opavy, ale zájem o ně je i nadále.

A taky kapitán Venca Janovský je ročník 1972. V jeho věku by měl už právo na odpočinek, ale on je náš „Jarda Jágr“ a doufáme v pokračování jeho dlouholeté kariéry.

Co vím, tak se nikdo z hráčů nechystá přejít do pozice trenéra. Do budoucnosti věříme, že se Michal do trenéřiny pustí, aby zapojil do sportu své potomky a pokračoval tak v rodinné tradici.

V tomto ročníku Krnov spoléhal na „mladé pušky“ z Opavy. Máte zájem o prodloužení spolupráce s hráči jako Petr Martikán, Ondřej Kukla nebo Dominik Janoš? Máte už v hledáčku nějaké nové posily?

Tady je to jednoznačně na domluvě mezi Zdeňkem Čarneckým a opavským vedením. Je pro nás výhoda, že Zdeněk všechny trenéry v Opavě zná z dob, kdy hrál Michal za opavský tým. Je to pro nás proto jednodušší.

Nevíme, jak se k hostování Opava postaví a koho nám nabídne. Pravděpodobně nikde jinde posily hledat nebudeme. S Opavou nás pojí dlouhodobá spolupráce.

Naši nejlepší kluci většinou v Opavě hostují, v minulosti hráli za muže nejen Kuba, Michal či Peca (Petr Strnisko), ale i například Boris Manolcis. V dorosteneckých týmech hrají v současnosti Vojta Kortiš a Tom Beeldman.

Budete v příští sezoně usilovat o to, aby klíčoví basketbalisté jezdili i na venkovní zápasy?

My bychom byli samozřejmě rádi, kdyby tito zaměstnaní hráči jezdili na všechny zápasy, ale někdy je to prostě nemožné. Letos jsme si takovéto výpadky mohli dovolit, když jsme věděli, že doma si uhrajeme potřebné body.

Ale jak to bude vypadat v příští sezóně, nevím. Bude záležet na nich, jestli budou chtít obětovat svůj volný čas ve prospěch basketbalu. Jak jsem uvedl dříve, naši hráči hrají pro radost, ne za peníze. Kromě sportu mají povinnosti i doma s rodinou. My jsme rádi, že vůbec chtějí hrát a s tím musíme být srozuměni.

Projde A mužstvo během letní pauzy nějakými zásadními úpravami? Například změnami v realizačním týmu?

Na změny v realizačním týmu nepomýšlíme. Nebudeme měnit to, co výborně fungovalo doposud. A změny v hráčském kádru jsou v gesci trenéra. Jsem sám zvědav, jak to všechno dopadne.

Po zápase play-off v Rokycanech jste naráželi na to, že se hrálo v neregulérních podmínkách. Tamní malá hala nesplňovala parametry ještě více, než vaše tělocvična v Kostelci, kde jste měli v plánu sehrát poslední ročník druhé ligy, ale nakonec se tým k zápasům musel přesouvat na Janáčkovo náměstí. Budete během přestávky usilovat o to, aby svaz posvětil možnost hrát v hale v Bruntálské ulici?

My bychom byli velmi rádi, kdybychom mohli hrát tuto soutěž v naší hale, kde trénujeme. Měli jsme oproti soupeřům velkou nevýhodu v tom, že v nové hale Základní školy Janáčkovo náměstí jsme trénovali pouze jednu hodinu před domácím zápasem.

Všechny ostatní tréninky jsme absolvovali v Kostelci. Hrajeme tak vlastně neustále „venku“. Nemáme výhodu domácího prostředí. Ovšem všechny naše snahy přesvědčit vedení ČBF byly neúspěšné. Federace argumentovala tím, že tato nová hala je v Krnově k dispozici, a tak nám nařídila hrát v ní.

Máte už jasno o letní přípravě?

Nyní hráči budou chodit jen dvakrát týdně na udržovací tréninky. Na novou sezónu se začínáme připravovat až v polovině srpna. O soustředění týmu nemůžeme vůbec uvažovat, protože většina hráčů je zaměstnaná a nebude si brát na to dovolenou. Proto trénujeme jen v areálu TJ Lokomotiva v Kostelci.

Čistě teoreticky, byl by případný postup do první ligy největším milníkem krnovského basketbalu?

Pravděpodobně ano, ale o tom můžeme jen teoretizovat. Letošní kádr by na ní asi měl, ale abychom ji mohli hrát, muselo by se sejít mnoho věcí dohromady.

Museli bychom sehnat generálního sponzora, který by tuto ligu finančně zajistil. Museli bychom asi pozměnit kádr z hlediska hostování opavských hráčů. A museli bychom zajistit tréninky v hale ZŠ, což opravdu není v konkurenci florbalu a volejbalu, které tu mají zázemí, jednoduché.

V současnosti oblékají dres Krnova Michal Čarnecký, Jakub Blažek nebo Petr Strnisko. Klubem ovšem prošla celá řada známých hráčů, otce Jana Veselého nevyjímaje. Zkuste připomenout některé z největších osobností.

V době, kdy se v Krnově hrála druhá liga, se nám podařilo díky sponzorství pana Valáška z firmy VAWY zajistit do hráčského kádru několik známých jmen. Kromě Honzy Veselého, který k nám přišel z Opavy, to je Pavel Chaloupka, vysoké křídlo z extraligového kádru NH Ostrava.

Takové dvoumetrové křídlo jsme v Krnově nikdy neměli. Z juniorky NH Ostrava u nás hráli například Marek Mužík či Patrik Smažák. Z Opavy k nám přestoupil třeba Petr Cagaš, Pavel Buček či Jirka Kalus.

Basketbal v Krnově patří ke sportům, které mají dlouholetou tradici. Místní klub byl založen už v roce 1946. Do první ligy se sice nikdy nedostal, což se nezmění ani po této sezoně, ale na druholigovou úroveň se probojoval několikrát. Naposledy před ještě probíhající sezonou 2017/2018, a to po desetileté odmlce. V soutěži si vedl skvěle a nakonec se v základní části dopracoval ke druhému místu. V prvním kole play-off vyřadil nejprve VŠB Ostrava, v tom následujícím si pak na krnovském mužstvu vylámala zuby ambiciózní Karviná. V další fázi svěřenci trenéra Zdeňka Čarneckého přešli přes Rokycany a postoupili do baráže o první ligu, té se však nakonec po důkladném zvážení museli vzdát.