Už když včelař Jan Kolomý ze Starého Města pracoval pro státní statky, jeho syn chodíval na pole obdivovat zemědělskou techniku. Fascinovalo jej všechno, co vonělo benzinem a naftou, a rachot motorů mu zněl od narození jako rajská hudba.

„Mého syna Martina jsme od motorů nemohli dostat. V pěti letech jsem mu pořídil první špičkovou závodní motokáru, a dnes si plní na Rallye Dakar dětský sen," řekl Deníku Jan Kolomý.

Od gazíku ke kamionu

Tatínek je na každoroční výkony syna Martina v Rallye Dakar velmi hrdý. Jen se bojí, aby si zase v rallye nezranil páteř, jako před čtyřmi lety.

„To víte, že se o Martina bojím. Ale když jsem to byl já, kdo jej k tomu přivedl, nemohu mu to přece vymlouvat," usmíval se Kolomý starší. Výkony syna sleduje pravidelně několikrát denně nejen na internetu a v televizi, ale i v Bruntálském a Krnovském deníku. V přímém spojení jsou před Martinovu manželku.

Jan Kolomý dodnes vzpomíná na okamžik, kdy si pořídil první svůj jeep, lépe řečeno sovětský gazík. „Každopádně to byl teréňák, do něhož se Martin okamžitě zamiloval. A vidíte, dnes patří mezi nejznámější české závodní kamionové jezdce. Ptáte se, zda jsem na Martina hrdý? No, tak který otec by nebyl, že ano," ujistil Jan Kolomý.

Motivace je veliká

Výsledky Martina Kolomého v dosavadním průběhu letošní Rallye Dakar považuje jeho otec za výtečné. „Jako každý rok zvolil Martin v Rallye Dakar jiný styl jízdy, pokaždé jezdí jinak.

Letos jeho kamion Fat Boy drží, když nepočítám menší závady s hadičkou, i ten překousnutý jazyk se dá přežít. Co mají říkat ti, kteří přišli o život, nebo se šestkrát přetočili při havárii přes střechu," hodnotí letošní závod otec Kolomý.

Letošní ročník Rallye Dakar má Martin Kolomý dobře rozjetý. Po pondělním volném dnu vyjel s kamionem týmu TATRA Buggyra Racing v úterý 13. ledna do deváté etapy. Kamion Fat Boy prohnal víc, než pětisetkilometrovou etapou z Iquique do sídla Calama v Chile.

Start zahrnoval trasu dunami, a etapu označili pořadatelé za vcelku rychlou, ale i rozbitou, a často též zúženou. Cíl byl situován do nadmořské výšky tří tisíc metrů.

Posádka Martina Kolomého, zahrnující plyšovou zubatou žábu coby symbol Bruntálu, Davida a Reného Kiliánovy, startuje v úterý v 16.35 hodin středoevropského času.