Na zimním stadionu v Horním Benešově bude živo i v letních měsících. Hrací plochu stadionu totiž od minulého týdne zdobí speciální umělý povrch, který se nazývá Stilmat. Tato speciálně upravená plocha je vhodná zejména pro bruslení na kolečkových bruslích.
Může se využívat ale i k jiným sportům, jako je například in-line hokej, hokejbal, florbal a jiné. V upravené hale zimního stadionu je také protiskluzový povrch velikosti hracího pole pro badmikton. Je to jakýsi „gumový koberec“, který se dá podle potřeby srolovat a ze stilmatové plochy odstranit. Co je ale pro zájemce o sport nejpříznivější je fakt, že se vstupné na hrací plochu nebude pohybovat v horentních sumách.
Vstupné ještě není sice pevně určeno, ale podle našich informací by se mělo pohybovat pro děti okolo pěti korun na hodinu a pro dospělé okolo deseti korun na hodinu. Pronajmutí celé plochy pro sálové sporty bude kolem pěti set korun. „Je to bezvadné, že budeme mít kde bruslit. Benešov je celý na kopci a je dost nebezpečné se tady projíždět po ulicích. Navíc se mi líbí, že ceny za vstup nejsou přemrštěné,“ řekla s nadšením jedna ze studentek z místní základní školy.
Přestřižení pásky doprovázely i Českopolské hry bez hranic
Slavnostní přestřižení pásky na stadionu doprovázely i Českopolské hry bez hranic, které byly spolufinancované z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Sportovních her se zúčastnili žáci z Horního Benešova a dále pak přijeli studenti z partnerských měst Pšov a Melč.
Děti byly rozděleny do dvou skupin mladších a starších žáku a musely ve dvou dnech splnit deset sportovních disciplín a to například běh na šedesát metrů, hod kriketovým míčkem, střelbu ze vzduchovky, in-line bruslení, štafetu, plavání, badminton, hod v kuželkách nebo přespolní běh. Jak nám bylo sděleno, projekt není zaměřen jen na sport, ale měl by hlavně dětem umožnit poznat tradice jiné země a zprostředkovat možnost se skamarádit s polskými žáky.
Slavnostní zahájení sportovních her bylo vyšperkováno do posledního detailu. Na fotbalovém hřišti byla postavena tribuna, z které ke všem soutěžícím promlouvali nejen učitelé a pořadatelé, ale také starosta města Horního Benešova. Zazněly zde jak polská, tak i česká hymna, při níž nastoupila soutěžní družstva žáků nesoucí v čele svou vlajku. Na stole před tribunou se blýskaly naleštěné poháry a medaile a z chumlu přihlížejících dětí se uzavíraly sázky, který tým vyhraje.
Zahájení Českopolských her bez hranic uzavřely slavnostní sliby závodníků a rozhodčích a byl zapálen se olympijský oheň. Jak hry dopadly, kdo zvítězil a kdo prohrál si můžete přečíst v následujících dnech v našem Deníku.