„Rekord v počtu účastníků sice pokořen nebyl, ale i tak to je krásné číslo. Navíc parádně vyšlo počasí," pochvaloval si hlavní organizátor Radim Smažák z pořádajícího oddílu TJ Granitol Moravský Beroun.

Populární závod měli tradičně pod křídly právě lyžaři běžci tohoto klubu společně s místními hasiči za vydatné podpory města. Kromě závodníků z našeho regionu přijela v podstatě celá republika a také jako každý rok i čtyřicetičlenná výprava z partnerského města Bieruń z Polska.

ZREKONSTRUOVANÁ TRAŤ

Letos poprvé se běželo na nové, respektive zrekonstruované trati. „Loni proběhla rekonstrukce cesty na Křížový vrch. Konečně to není tak nerovné, nejsou tam kameny, kde by si člověk mohl zvrtnout kotník. Celá trať je šotolinová," povídal Radim Smažák a dodal: „Závodníci běží v teniskách, tretry nejsou povoleny."

A v čem je vlastně hlavní záludnost trati? Sto devadesát metrů není velká vzdálenost. „Není to v té délce, ale v tom převýšení. Třicet pět výškových metrů na tak krátkém úseku, to je zabijárna," usmíval se hlavní pořadatel a sám účastník všech ročníků běhu a pokračoval: „Kdo to nezažil, neuvěří. Nejtěžší je to udýchat.

Mezi hlavní favority na nejlepší čas vždycky patří hlavně junioři a mladší muži, ti mají v sobě tu výbušnost," vysvětlil.

PADL NOVÝ REKORD

Závodilo se ve čtyřiadvaceti kategoriích. Tou nejmladší byli předžáci ročníku narození 2006 a mladší, nejstarší pak muži nad šedesát let. Pořadatelé pak v každé kategorii ocenili pět nejrychlejších v cíli. Tradičně byl vyhlášen i nejmladší a nejstarší závodník. Nejmladším byl tentokrát Vladimír Kubišta, ročník narození 2015. Jeho protipólem pak Horst Chromy, ročník 1943.

Nejdůležitějším však byl celkový vítěz. Tím se stal jednadvacetiletý Adam Brachtl z Břidličné, který na nové trati stanovil i nový rekord 37 vteřin a pět setin.

POHÁR PRO NEJRYCHLEJŠÍHO „BEROUŇÁKA"

Novou kategorií byl „nejrychlejší Berouňák". „Aby byl závodník zařazen do této kategorie, musí mít trvalé bydliště tady v Moravském Berouně," podotkl Radim Smažák.

A právě pro nejrychlejšího Berouňáka byl připraven zcela originální pohár. „Zmínil jsem se o tom před Milanem Drobňákem, bývalým atletem z Moravského Berouna, který kdysi běhal v Rudé hvězdě Praha. A ten říkal, že si tahle kategorie zaslouží pořádný pohár, ne ty moderní plastové," povídal Smažák a pokračoval:

„A tak nám věnoval jeden krásný starý pohár, který měl doma. My jsme ho pak nechali zrenovovat. Je opravdu nádherný." Historicky prvním, kdo tuto trofej zvedl na Hášově běhu nad hlavu, byl junior Michal Kukla.

.

CENA PAVLA CHLUPA ZA PŘÍNOS SPORTU

Oceněn byl také každý osmnáctý závodník v kategorii. „Máme osmnáctý ročník, proto každý osmnáctý v pořadí dostal upomínkovou cenu," uvedl Radim Smažák. Každý rok se také uděluje Cena Pavla Chlupa.

„Pavel Chlup byl dlouholetý předseda lyžařského oddílu Granitol Moravský Beroun, který už není mezi námi. Vždycky ji udělujeme člověku, který se zasloužil o rozvoj sportu a tělovýchovy v Berouně," vysvětloval Radim Smažák. Letos ji dostal předseda celého TJ Granitol Ladislav Navrátil. „Je to ocenění za jeho celoživotní práci v tělovýchově," dodal Smažák.

Hlavní pořadatel na závěr poděkoval všem, kdo se na organizaci podíleli. „Bez těch lidí kolem dokola by to vůbec nešlo. Ať se jedná o lyžaře z Granitolu, dobrovolné hasiče a samozřejmě nesmím zapomenout na obrovskou pomoc města Moravského Berouna," uzavřel Radim Smažák. (výsledky a fotogalerii můžete najít i na webu www.sportmb.com.)

Výsledky běhu

Počet účastníků: 252

Celkový vítěz: Adam Brachtl (1995) 00:37,05

Nejrychlejší „Berouňák": Michal Kukla (1996) 00:39,48

Nejmladší účastník: Vladimír Kubišta (2015) 04:30,93

Nejstarší účastník: Horst Chromy (1943) 02:46,93

Cena Pavla Chlupa: Ladislav Navrátil

Vítězové kategorií

Předžačky: Adriana Hojgrová (2009)

Předžáci: Petr Kasperlík (2006)

Mladší žačky: Kateřina Horňáčková (2004)

Mladší žáci: Štěpán Vrabel (2004)

Starší žačky: Tereza Kavanová (2002)

Starší žáci: Jakub Grégr (2002)

Mladší dorostenky: Valerie Vranová (2000)

Mladší dorostenci: Paweł Basta (2000)

Starší dorostenky: Kateřina Dibďáková (1998)

Starší dorostenci: Radek Řečínský (1998)

Juniorky: Julie Ondrušková (1997)

Junioři: Michal Kukla (1996)

Ženy do 40 let: Kinga Koniarczyk (1985)

Muži do 40 let: Adam Brachtl (1995)

Ženy nad 40 let: Lenka Svobodová (1973)

Muži do 60 let: Josef Chudý (1975)

Muži nad 60 let: Václav Svak (1954)

Celkové pořadí: 1. Adam Brachtl (1995), 2. Michal Kukla (1996), 3. Milan Wurst (1982)

Něco z historie: Jak vznikl Hášův běh?

První ročník běhu se konal v roce 1980 s názvem „Běh do vrchu RA". Hlavním pořadatelem byl „Svaz pro spolupráci s armádou" (SVAZARM). Po delší odmlce obnovili tuto tradici pořadatelé lyžařského oddílu Granitol v čele s Radimem Smažákem, a tak mohla v roce 1999 začít novodobá podoba běhu pod názvem Hášův běh do vrchu (Háša je přezdívka hlavního organizátora Radima Smažáka, pozn. red.).

„Chtěli jsme tradici znovu obnovit. Udělali jsme to schválně v roce 1999, aby na začátku letopočtu byla ještě jednička. Podařilo se nám zbláznit oddíl lyžařů běžců. Chtěli jsme něco dělat i v létě, nejen v zimě. A tak se povedlo založit Hášův běh," řekl k historii Radim Smažák.