ČTVRTÉ MÍSTO DRUŽSTVA

Hned v sobotu 1. října se staroheřminovští představili na největší celostátní akci v šedesátimetrových bězích přes překážky jednotlivců. „Samozřejmě kromě jednotlivců se hodnotí také družstva. Družstvu se počítají čtyři nejlepší dosažené časy z prvních pokusů," upřesnil jednatel a trenér hasičů ze Starých Heřminov Karel Skotnica.

Po součtu pokusů Daniely Polednové, Ester Žižkové, Kristýny Krpcové a Venduly Žižkové, které se vešly do první dvanáctky, obsadilo družstvo čtvrté místo v kategorii starších žáků, o pět desetin za třetím družstvem z Oznice. „Celkově se zúčastnilo pětadvacet družstev z celé ČR, znamená to pro nás další historický úspěch," usmíval se Skotnica.

Mezi jednotlivci se nedařilo staroheřminovským chlapcům. „Bohužel mladším klukům se nepodařilo zapojit proudnici v cíli čistě a znamenalo to pro Jana Palánka 43. místo a pro Eduarda Žižku 35. místo. Nebýt proudnice, tak se dostanou do nejlepší třicítky závodníků a měli by druhý pokus.

Ale i tak ze sto šesti mladších kluků je to krásné umístění," povídal Karel Skotnica a pokračoval: „Tento tvrdý klíč platí pro všechny kategorie, především kvůli velkému počtu závodníků, letos jich bylo čtyři sta devadesát devět ve všech kategoriích."

Ve starší kategorii dívek (celkově 114 účastnic) se sveřenkyně Karla Skotnicy ukázaly. „Bohužel Janě Ledabylové (50. místo) a Tereze Sobotíkové (40. místo) nevyšel rozdělovač, ale již zmíněná Daniela Polednová (7. místo), Ester Žižková (8. místo), Kristýna Krpcová (15. místo) a Vendula Žižková (16. místo), se vešly do první šestnácky. Příkladná reprezentace a neskutečný zážitek. A navíc si našich holek všimli reprezentační trenéři," říkal Skotnica.

V PLAMENU BEZKONKURENČNÍ

Také následující víkend byli mladí hasiči v zápřahu. V Ryžovišti proběhla podzimní část okresního kola hry Plamen. To bylo složeno ze závodu požární všestrannosti (branný závod na tři kilometry) a štafety požárních dvojic.

„V rámci okresního kola hry Plamen probíhají disciplíny závod požární všestrannosti, štafeta požárních dvojic, požární útok CTIF, štafeta na 400 metrů CTIF, štafeta čtyřikrát 60 metrů a požární útok. Výsledky z těchto disciplín se sčítají a celkovým vítězem je družstvo s nejnižším součtem bodů. V případě rovnosti bodů rozhoduje lepší požární útok," vysvětloval Karel Skotnica.

Poslední dva roky hasiči ze Starých Heřminov vždy ovládli štafetu požárních dvojic v kategorii starších žáků, ale nepovedl se právě závod požární všestrannosti.

„Vždy jsme museli na jaře stahovat náskok družstev před námi. Minulý rok jsme kromě požárního útoku, ve kterém jsme obsadili druhé místo, vyhráli ostatní disciplíny, až právě na závod požární všestrannosti, ve kterém jsme obsadili osmé místo. A tento výsledek nás připravil o celkové vítězství," vzpomínal na uplynulou sezonu jednatel a dodával: „Důležitý byl ale postup na krajské kolo, do kterého postupují první dva."

První disciplínou byla štafeta požárních dvojic. „Věřili jsme si na čas pod pětapadesát vteřin v kategorii starších žáků. Bohužel přišly dvě chyby a ty nás stály čas i pod šedesát vteřin. Čas těsně nad minutu nás zařadil na druhé místo. Vzhledem k chybám můžeme být rádi," podotkl Karel Skotnica.

Závod požární všestrannosti, také přezdívaný „braňák", dopadl pro Staré Heřminovy nad očekávání, tuto disciplínu totiž vyhráli. Součtem umístění si vytvořili na druhé místo náskok čtyř bodů. „Před jarním okresním kolem jsme v pozici, kdy nemusíme dotahovat, ale zvětšovat náskok. Prakticky se o postup do krajského kola můžeme připravit sami, ale výsledek ze štafety požárních dvojic je pro nás velmi varovný signál, že ještě není nic jistého," doplnil Skotnica.

V Rýžovišti se poprvé na start postavilo i družstvo mladších žáků, které bylo složeno převážně z přípravky, která letos již startovala za mladší žáky. V „braňáku" obsadili čtvrté místo a bohužel štafeta dvojic se vůbec nepovedla a byla z toho až jedenáctá příčka.

„Vzhledem k přechodu z kategorie přípravky (3 až 6 let) do mladší (6 až 11 let), tak soupeřili se staršími dětmi a je úspěch dokončení těchto dvou disciplín. Jejich čas teprve přijde, což jednoznačně dokázali," dodal Karel Skotnica. Zastoupení měly Staré Heřminovy také v kategorii dorostenců jednotlivců. Tomáš Carách v kategorii mladších dorostenců zvítězil a Ester Žižková s Vendulou Žižkovou dominovaly kategorii mladších dorostenek, obsadily první dvě místa.

Hasičský potěr Starých Heřminov.Zdroj: SDH Staré Heřminovy

DOROSTENKY V REPREZENTACI

Zatím poslední akcí byl v Bludově výběr do širšího kádru reprezentace dorostenek. Tady měli staroheřminovští dvě želízka v ohni, Ester Žižkovou a Vendulu Žižkovou. „Holky se překonaly, samotná účast a zájem reprezentačních trenérů hřály na srdci. Výběr nám potvrdil, na čem máme zapracovat.

Ale třeba jak holky zvládly výstup do prvního podlaží cvičné věže zaslouží uznání, protože poprvé si techniku a věže, kvůli špatnému počasí vyzkoušely až ve čtvrtek před reprezentačním výběrem," měl radost z úspěchů svých svěřenkyň Karel Skotnica.

V širším kádru reprezentace pro nadcházející mistrovství světa v kategorii mladších dorostenek figuruje Vendula Žižková. Ester Žižková skončila těsně pod čarou. „Z celkového počtu těch nejlepších jednapadesáti dívek z republiky bylo nominováno dvacet šest. Musím říct, že minimálně dvanáct už v reprezentaci bylo, takže i umístění těsně pod čarou a dokonce nominace jedné naší svěřenkyně je obrovský úspěch," radoval se Skotnica.

Další závody čekají mladé hasiče Starých Heřminov 12. a 13. listopadu Memoriál Marty Habadové v Praze a 26. a 27. listopadu Ostravsko-beskydské šedesátky.