První soutěž začíná v úterý 5. července, od 13.30 hodin na fotbalovém hřišti v Leskovci nad Moravicí. O pohár zastupitelstva obce si to rozdají v požárních útocích muži a ženy, zápolit se chystají podle vlastních pravidel.

Sobota 9. července nabídne hned dvě stejná klání v Ryžovišti a Zátoru. Na hřišti Tělovýchovné jednoty Ryžoviště se hasiči scházejí k pohárové soutěži od 10 hodin, kdy se do vzájemných soubojů pustí mladí hasiči. O hodinu později soutěží v požárním útoku ženy a muži. Sláva to bude o to větší, že v obci oslavují letos sto čtyřicáté výročí založení Sboru dobrovolných hasičů Ryžoviště.

Sbor s dlouholetou tradicí byl založen v roce 1871. Oslavy by proto měly být bouřlivé. „Po ukončení požárních soutěží máme připraven pro veřejnost Den otevřených dveří požární zbrojnice,“ řekla starostka obce a zároveň velitelka pořádajícího hasičského sboru Eva Lašáková.

O půl hodiny později vyrazí obcí průvod, který se zúčastní vysvěcení praporu. V bohatém kulturním programu vystoupí dechová hudba Podolanka. „Od 17.30 hodin začíná cimbálová muzika, od dvaceti hodin taneční zábava,“ pozvala Lašáková na oslavy. Doprovodný program obstará prevence Hasík, fotogalerie z historie i současnosti místních hasičů ze soukromé sbírky nebo výstava požárních autíček.

Ve stejný den, v sobotu 9. července, proběhne ještě osmý ročník Memoriálu Ladislava Kačmarčíka na hřišti v Zátoru. S hadicemi se opět něco nanosí mladí hasiči, ale také odvážné a zdatné hasičky.