V sedmnácti letech, o dvě věkové kategorie mladší než soupeřky!

Není divu, že krnovská naděje neskrývala radostné překvapení: „Ano, je to pro mě velká senzace.“ Tohle není obyčejný úspěch. Konkurovat v pouhých sedmnácti letech nejvyšší domácí špičce, to už je velká drzost. O to víc, když Křemenová pochází z plavecké periferie.

Krnov už sice dal světu několik výrazných talentů, ale místní podmínky a zázemí jej řadí daleko za sportovní bašty. Rázem se tak vyšvihla mezi úzkou českou smetánku.

Životní závod? „Určitě ano, je to můj největší úspěch v kariéře,“ přitakávala Křemenová. Rozhodně ne náhodou ji trenér Michael Mrůzek přirovnal k velkým krnovským plavcům jako je sprinter Lukáš Harnol, Oldřich Mičan či dálkař Libor Smolka. Ti všichni už v minulosti na domácím šampionátu slavili zisk medaile.

Nyní se mezi ně zařadil i sedmnáctiletý talent jménem Hana Křemenová. Ona sama však podobné srovnání odmítá. „Myslím, že k tomu abych mohla být srovnávána s Lukášem Harnolem a Liborem Smolkou, mám hodně daleko, ale každopádně mě jejich úspěchy motivují,“ prozradila.

Loni ještě desátá

Přitom ještě před rokem na mistrovství České republiky v Pardubicích Křemenová doplavala až desátá. Během jediné sezony ale udělala obrovský skok. Mezi dorostenkami téměř nemá konkurenci, proto šlape na paty starším soupeřkám. „Osobní rekord přisuzuji tomu, že jsem měla dobře natrénováno,“ řekla skromně. „Příprava směřovala hlavně k tomu, abych zaplavala co nejlepší časy,“ pokračovala.

O medaili krnovské plavkyně přitom rozhodl až závěrečný dohmat. Pořadí závodu na dvě stě metrů volným způsobem se krájelo až v jeho poslední čtvrtině. Od skupiny se před poslední obrátkou oddělily Kuchtíčková a Kvačková, krnovská naděje finišovala v osobním rekordu 2:08,55 se ztrátou téměř dvou vteřin za vítězkou. „V závěru jsme o třetí místo bojovaly tři závodnice, rozhodl opravdu až dohmat,“ přiznala Křemenová.

Senzační umístění krnovskou plavkyni pochopitelně velmi překvapilo. Bylo by však bláhové si myslet, že bronzová medaile je dílem náhody. Vždyť i do finálové rozplavby Křemenová postoupila z třetí příčky. Už tehdy vzplála malá jiskřička naděje, kterou během více než dvou minut přetavila v historický úspěch. „Vůbec jsem s tím nepočítala. Až když jsem se dostala jako třetí do finále, začala jsem o ní uvažovat,“ přiznala.

Výsledek Hany Křemenové navíc umocňuje fakt, že prohání domácí elitu teprve ve svých sedmnácti letech. Ona sama však z toho velkou vědu nedělá. „Že bych si toho příliš považovala, to ne. Spíše jsem měla velkou radost z času, který jsem zaplavala,“ vysvětlila. „Konkurence ale byla silná, závodů se zúčastnila celá česká špička,“ dodala. Ano, zúčastnila. Včetně Křemenové, která na blocích rozhodně nebyla jen tak do počtu. Bronzová medaile je toho důkazem.

Bronz, ten je zatím nejvýš v kariéře

2006 – Multiutkání kadetů střední Evropy ve Slovinsku. 3. místo ve štafetě 4x100 metrů volným způsobem
2007 – Velká cena Českých Budějovic. 2. místo na 100 metrů volným způsobem
2009 – MČR v dálkovém plavání v Pardubicích. 2. (dorostenky) a 3. místo (ženy) na 5 kilometrů
2009 – MČR v Českých Budějovicích. 3. místo na 200 metrů volným způsobem

Olympiáda? Proč ne, říkal trenér Mrůzek

Snad by jednou mohla startovat i na olympijských hrách. Ne, to není žádná nadsázka. Skutečně, Hana Křemenová má přinejmenším velké předpoklady k tomu, aby se z ní stala jedna z nejlepších domácích plavkyň. Tedy - ona už jí vlastně je.

Bronzová medaile z tuzemského šampionátu v Českých Budějovicích je historickým úspěchem, který překvapil i trenéra Michaela Mrůzka. „Spíše jsem tiše doufal a vyšlo to,“ prozradil. Kouč krnovských plavců věští sedmnáctileté naději velkou budoucnost. „Předpoklady určitě má, otázkou ale je, kam to dotáhne. Bude záležet na tom, jakou vysokou školu si vybere a jestli při ní bude moct plavat a také kde,“ uvažoval.

Podobně Mrůzek už dříve mluvil i v případě Jakuba Říhy, který v loňském roce uhranul dálkařským rekordem. V krnovském bazénu tak momentálně působí talentů více. Krnovský trenér dokonce zcela bez nadsázky řekl, že Hana Křemenová je na nejlepší cestě k tomu, aby jednou plavala i pod olympijskými kruhy.

„Samozřejmě je to človíček, který by mohl jet na olympiádu, předpoklady zcela jistě má. Po rodičích i prarodičíchmá výbavu na to, aby uspěla v rámci Evropy i světa,“ chválil sedmnáctiletou svěřenkyni.