Jako každý rok tak i letos tráví děvčata z moderní gymnastiky část prázdnin na soustředění. Letos se jim podařilo zajistit pobyt ve Vrbně pod Pradědem, kde mají k dispozici tělocvičnu místního sportovního gymnázia.

Tohoto ročníku se účastní dvanáct děvčat ve věku od 7 let do 23 let. Hlavním bodem soustředění je cvičení v tělocvičně. Mimo to mají instruktoři pro gymnastky vymyšlen také bohatý zábavný program. „Zaměřujeme se hlavně na kondici. Děvčata tady mají kola, jezdíme na kolečkových bruslích a k tomu pracujeme v tělocvičně. Především se soustředíme na přípravu nových sestav na nadcházející sezonu,“ prozradila trenérka gymnastek Hana Smékalová.

Každý, kdo se někdy věnoval nějakému sportu, ví, že kondice se získává pomalu a těžce. Ztrácí se naopak velmi snadno a rychle. U sportovní gymnastiky to platí možná dvojnásob. „Největší důraz je potřeba klást na techniku těla, hlavně na techniku bez náčiní, aby se gymnastky naučily pracovat s tělem. Pevná záda, ruce, nohy, ostrost v těle a také technika s náčiním je důležitá,“ řekla moderní gymnastka Martina Šomodíková. U tohoto druhu sportu je velice důležité stále protahovat tělo. Podle slov gymnastky Moniky Jamartové je každý den, kdy se tělo neprotáhle, znát.

Zajištění letního soustředění je pro gymnastky docela složitý proces. Nejde jen o ubytování a o stravu, ale hlavně o velkou tělocvičnu s vysokými stropy, kde můžou děvčata bez problému zkoušet své krkolomné kousky. Ve Vrbně pod Pradědem také vznikne nová sestava, kterou děvčata předvedou na svých prvních závodech následujícího školního roku, které proběhnou začátkem října.