Je to už více než rok, co byl v Krnově založen golfový klub. Dostal název podle Jana Jiřího Krnovského, jeho majiteli jsou Jaroslav a Bohumila Švrčulovi. Golfový klub zakládali proto, že tomuto krásnému sportu doslova propadli a chtěli, aby se začal rozvíjet i ve městě Krnově.

U založení klubu stáli kromě Švrčulových ještě další tři lidé, zakladatelů tedy bylo pět. „Rok se s rokem sešel a nás je stále pět,“ posteskl si Jaroslav Švrčula a pokračoval: „Přitom jsme vyvinuli dost úsilí rozšířit naši základnu, ale je to jako házení hrachu na zeď. Utratili jsme kvůli tomu poměrně i dost peněz, ale bezvýsledně. Nikdo neprojevil zájem.“

Přitom golf je jeden ze sportů, který se v posledních letech u nás velice rozšířil. Všude v republice rostou nová golfová hřiště jako houby po dešti. „Golf je jeden z mála sportů, kterému když člověk propadne, je to na celý život. Přirovnal bych to k takové závislosti, jako má návštěvník heren na automatech,“ povídal o golfové vášni majitel krnovského golfového klubu.

„Ovšem těch heren je po městě Krnově dost a dost a město je podporuje. Ne tak golf,“ líčil peripetie se založením klubu Švrčula a povídal dál: „Na Městě jsme neuspěli se snahou o propůjčení pozemku, kde by se dalo trénovat a hrát. Nakonec jsme pozemek získali od soukromníka v Krásných Loučkách. Tam se konal i první přebor města na krnovském území.“

Pozemek sice golfisté mají a pomalu svépomocí se na něm snaží vybudovat golfový areál, ale to není zrovna jednoduché. „Pozemek je to poměrně dobrý. Dalo by se na něm udělat snad i devět jamek, ale to vyžaduje dost práce a nákladů. Golfová hřiště nejsou levnou záležitostí. Byť golf hráli při pasení ovcí skotští ovčáci, my ovce nemáme. Takže musíme trávu sekat traktorkem, což je jednak pracná a hlavně drahá záležitost. Tedy drahá pro pět lidí,“ osvětlil složitosti budování a udržování hřiště jeden z majitelů.

Ovšem největší problém, se kterým se golfový klub Jana Jiřího Krnovského potýká, je právě nedostatek členů. „Potřebujeme více členů. S pěti členy golf v Krnově nikdy nezakotví. Členský příspěvek není zrovna levnou záležitostí, ale zase na druhou stranu trochu silnější kuřák za rok prokouří mnohem více. Stejně tak ten, co si zajde denně na pivo, propije víc. Ale těmhle vychází město vstříc, hospodu najdete na každém rohu,“ povzdechl si Jaroslav Švrčula.

Zakladatel krnovského golfového klubu žil mnoho let v USA, tam je situace golfu zcela opačná než v Krnově. Ve Státech město jako Krnov vůbec nemůže bez golfu existovat. Je to tam jeden z nejmasovějších sportů. Před svítáním už čekají hráči na tee off a hraje se až do západu slunce. Denně,“ rozvykládal se Švrčula o golfu za velikou louží a pokračoval:

„Dokonce někteří důchodci se na zimu stěhují do Arizony, kde je po celý rok teplo, jen proto, aby mohli hrát golf nepřetržitě po celý rok. Žijí tam v karavanech. Žil jsem ve městě zhruba stejně velikém jako je Opava. Nebyl tam žádný sportovní oddíl, ale tenisový klub a dvě golfová hřiště tam nechyběly. Kopírujeme USA ve všem špatném, ale to dobré si nevezmeme. U nás se prostě nejoblíbenějším sportovištěm staly hospody,“ zlobil se Jaroslav Švrčula.

Rozvoj krnovského golfu tedy přímo úměrně závisí na rychlosti rozrůstání jeho členské základny. „Na krnovském golfovém hřišti se bude moci hrát, jen když nám vy, osobně pomůžete,“ apeluje Švrčula na potencionální zájemce o tento zajímavý sport. „Potřebujeme zkrátka členy, jejich členské příspěvky a samozřejmě pomoc fyzickou. Jen tak můžeme snížit náklady na údržbu hřiště a také členské příspěvky.“

Majitelé krnovského golfového klubu zaručují všem zájemcům, že je golf naučí hrát. „Pokud ke golfu jednou přičichnete, tak mu propadnete, jako všichni. Podívejte se na vrcholové sportovce mimo sezonu, hrají golf, protože si zasportují a odreagují se zároveň. Třeba několikanásobný grandslamový vítěz, tenista Jevgenij Kafelnikov po skončení kariéry začal hrát golf a dokonce se stal mistrem Ruska,“ vysvětluje výhody golfu majitel klubu.

Na závěr Jaroslav Švrčula ještě dodal: „Není nic jednoduššího než se prostě rozhodnout a začít. A v Krnově k tomu máte tu nejlepší příležitost v klubu Jana Jiřího Krnovského. Všechny nové členy rádi přivítáme.“