Pořadatelé z SK při Gymnáziu ve Vrbně pod Pradědem připravili na sobotu krátkou trať. Kopce kolem centra a parametry cesty na start (2.8 km/240 m) ukazovaly, že to bude hodně kopcovité. A skutečně, tratě zavedly závodníky skoro až do výšky 1100 m n.m. Běželo se v horském terénu se sítí komunikací, kde byly skalní srázky, kameny, les hodně porostově různorodý. Připravena byla mapa Na vyhlídce (1:10000), hlavním kartografem byl Luděk Krtička. Moc pěkné tratě připravil Pavel Košárek.

Delší tratě se dostaly zpočátku do kamenů, poté do vrcholových partií s kameny a skalkami a následoval seběh do cíle. Některé připomínky byly ke kontrolám právě ve vrcholových partiích, že byly na náhodu, ale chtělo to jen trochu zklidnit a řádně mapovat. Bohužel tratě byly zbytečně dlouhé, middle se ve světě běhá za 35 minut (stejný směrný čas je i u nás), tady to ve většině hlavních kategoriích bylo o 10 minut delší. Když vyšlo počasí - sice chladno, ale dost svítilo sluníčko a klapala organizace (jen 15 posledních v kategorií H21A muselo čekat na dokreslení map, protože ty připravené se nedostaly…), tak že se sobotními závody byli všichni spokojeni.

V ženské elitě dokázala Zuzana Stehnová, že závody v orientačně náročném terénu umí, a po vyrovnaném výkonu po celé trati vyhrála s náskokem více než minuty před největší favoritkou Zdenkou Starou (ta udělala dvě více než minutové chyby), třetí místo bezchybným závěrem (další závodnice tam dost ztrácely) vybojovala Iva Rufferová (4. Krafková, 5. Chudíková, 6. Fejlková). V mužích své soupeře naprosto deklasoval Michal Smola, který po skvělém výkonu (po celý závod před sebe nikoho nepustil) porazil své soupeře obrovským rozdílem. Druhý skončil Zdeněk Rajnošek se ztrátou téměř čtyř minu, půl minuty za ním skončil Radek Čech (4. Šedivý, 5. Komanec, 6. Procházka).

V juniorkách své soupeřky převálcovala Monika Doležalová, která porazila druhou Lucii Machútovou o více než 3 minuty, třetí místo obsadila překvapivě Lucie Klečková. V juniorech byl nejlepší Eda Šmehlík, který druhého Vojtu Krále porazil o více než minutu, třetí skončil Tomáš Bořil. V D18 byla nejlepší Terka Petrželová, druhá Věra Mádlová ztratila 17 sekund, třetí skončila Eva Kabáthová. V H18 jasně vyhrál Miloš Nykodým, druhý skončil Matěj Klusáček (odstup minuty a půl), třetí doběhl Marek Pospíšek. S velkým náskokem byla v D16 nejlepší Karolína Teplá, za ní skoro 3 minuty zaostala Lucie Mezníková, třetí místo obsadila Tereza Uhlíková. V H16 byl po výborném výkonu nejlepší Pavel Kubát, velkým překvapením se stalo 2. místo Lukáše Chmelaře, třetí místo obsadil Petr Bořil.

V neděli se běžela klasika. Les stejný jako v sobotu, mapa Žárový vrch (1:15000) byla proti sobotě trochu rozšířena na jihozápad. Po celý den bylo krásné slunečné počasí. Stavitel tratí (opět Pavel Košárek) připravil pěkné tratě, na start se šlo jen do poloviny kopce, na úvod bylo dost stoupání, pak čekal horský les s rozmanitou průchodností. Na rozdíl od soboty, kdy byly rozhodující dohledávky kontrol, v neděli jako na správné klasice byl dán důraz na volby postupů. Někdy to sice vypadalo jednoznačně, ale při rozboru postupů několika závodníky byla celá řada překvapujících voleb. A protože stejně jako v sobotu byla mapa na velmi dobré úrovni, závody se v náročném terénu moc líbily.

V mužích stejně jako v sobotu byl jasně nejlepší Michal Smola. S výjimkou první kontroly vedl po celý závod, na radiu v 70 % trati to vypadalo na souboj s druhým Osvaldem Kozákem, ale v závěru dokázal Smola ještě zrychlit a vyhrál s náskokem více jak 4 minut. Kozák skončil druhý, třetí místo obsadil poslední startující Petr Losman (za vítězem zaostal 5:13 min.), 4. T. Dlabaja, 5. Šedivý, 6. Bukovac.

V ženách překvapila jasným vítězstvím Jana Panchártková. Do čela se dostala až po hodině závodu, do té doby se v čele vystřídaly Topinková a Duchová. Největší favoritka Zdenka Stará zaostala za vítězkou 51 sekund, když po pomalejším začátku zrychlila až v závěru. Naopak v závěru ztratila výborně rozběhnutý závod Monika Topinková, do sedmé kontroly vedla, ale v cíli byl její odstup od vítězky skoro dvě minuty (4. Duchová, 5. Chudíková, 6. Fejlková).

V juniorech jasně vyhrál Adam Chromý, druhý Tomáš Krajča ztratil skoro 4 minuty, třetí místo obsadil Eda Šmehlík. V juniorkách těsně vyhrála Simona Krochová, jen se šestisekundovou ztrátou skončila druhá Monika Doležalová, třetí Lucie Machútová měla odstup za vítězkou přes 2 minuty. V H18 to byla záležitost ZBM - vyhrál Matěj Klusáček, za ním skončili Jakub Zimmermann a Miloš Nykodým.

Ve vyrovnaném závodě v D18 rozhodovaly chyby v závěru, nejrychlejší byla Věra Mádlová, 36 sekund za ní skončila Tereza Petrželová, další minutu ztratila třetí Lenka Mechlová. V H16 vyhrál skvěle běžící Pavel Kubát, 34 sekund za ním doběhl Jan Petržela, třetí Štěpán Zimmermann ztratil na vítěze již přes 2 minuty. V mladších dorostenkách s přehledem vyhrála Terka Novotná, překvapivě druhá Magdalena Čermáková za ní zaostala dvě a půl minuty, třetí Tereza Uhlíková měla na druhé místo ztrátu 14 sekund.