Jako každoročně, také letos se rozběhly soutěže v různých kolektivních sportech mezi středními školami. Ani florbal není výjimkou. Z okresu Bruntál se do krajského finále, které se uskutečnilo v Paskově, probojovala družstva chlapců i dívek Gymnázia Krnov. Tyto týmy zvítězily na okresní úrovni, a tak si vybojovaly právo startovat i v kraji.

Jako první se v paskovské nafukovací hale představila krnovská děvčata. Účastníci turnaje byli rozděleni do dvou základních skupin. Ve skupině A byla družstva Opavy, Ostravy, Frýdku-Místku a pořádajícího Paskova. Krnovské gymnazistky pak bojovaly ve skupině B společně s Havířovem a Kopřivnicí.

Prvním soupeřem Krnovanek bylo družstvo Havířova. I když se hra odehrávala většinou na polovině našich rivalek, přesto se krnovským florbalistkám nepodařilo vstřelit jedinou branku. A jelikož ani samy neinkasovaly, utkání skončilo smírem 0:0.

O postupu ze skupiny tak musel rozhodnout až druhý zápas s Kopřivnicí. Přesto, že k postupu ze skupiny stačila vzhledem k ostatním výsledkům Krnovankám i porážka o dvě branky, neponechaly reprezentantky gymnázia nic náhodě. Už ve čtvrté minutě utkání vedly 2:0. Soupeř sice rychle snížil, ale vyrovnat se mu nepodařilo. Gymnázium Krnov se tedy mohlo radovat nejen z postupu, ale i z vítězství ve skupině.

Děvčatům těsně uniklo finále, ale mají bronz

V semifinále narazily na celek Opavy. V samotném utkání byla Opava určitě aktivnější, ale výraznější šance si nevypracovala. Bohužel pro Krnov udeřila až těsně před koncem. Když už všichni mysleli na samostatné nájezdy, opavské hráčky pouhých patnáct vteřin před koncem vstřelily jediný gól střetnutí a po vítězství 1:0 tak do finále postoupila Opava. Pro Krnov zbyl boj o bronzovou medaili.

V souboji o třetí místo krnovská děvčata opět čekal tým z Kopřivnice. Začátek utkání se studentkám gymnázia tolik nepovedl a v páté minutě prohrávaly 0:1. Velmi rychle se ale podařilo vyrovnat, což bylo dobře. I přes šance na obou stranách dospělo utkání k nerozhodnému výsledku 1:1. Následovala trestná střílení. V těch se štěstí přiklonilo na krnovskou stranu a děvčata vyhrála 2:1. Rozhodující nájezd proměnila Nykodýmová. Hned poté se družstvo gymnázia mohlo radovat ze zisku poháru za třetí místo.

Vítězem turnaje se rovněž po samostatných nájezdech stalo družstvo z Opavy, které porazilo Ostravu. Sestava krnovského gymnázia: A. Sztefková, A. a T. Nykodýmovy, K. Vavrošová, S. Stambolidisová, M. Palinková, I. Mehesová, M. Schindlerová, A. Brezanská, A. Kurečková.

O den později jelo do Paskova i družstvo chlapců, které čekal zcela odlišný systém turnaje. Hrálo se každý s každým a krnovské gymnazisty postupně čekali soupeři z okresů Nový Jičín, Havířov, Frýdek-Místek a Opava.

Prvním soupeřem Krnovanů bylo družstva z Šenova u Nového Jičína, které se prezentovalo velmi tvrdou hrou. Gymnáziu se podařilo rychle dostat do vedení 1:0 a pak trpělivou hrou přidalo ještě další tři branky. Až za stavu 4:0 se soupeři podařilo zkorigovat výsledek na konečných 4:1. Pak krnovské mužstvo čekal celek Frýdku-Místku.

Krnovanům se nepodařilo částečně vlivem ztráty koncentrace zachytit nástup do utkání a prohrávali už 0:3. Po následném oddechovém čase se hra přestěhovala před branku soupeře a přišlo snížení až na 2:3. K vyrovnání při power-play chyběl jen kousek štěstí.

I kluci nakonec třetí v kraji

Možné vítězství v následujícím utkání dávalo Krnovu šanci na celkové prvenství v turnaji. V tomto střetnutí se mu postavil celek z Havířova s řadou hráčů se zkušenostmi z ligových zápasů. Po velmi vyrovnaném průběhu Krnované opět prohráli 2:3, což znamenalo konec nadějí na celkové vítězství.

Poslední zápas s Opavou byl soubojem o celkové třetí místo. Krnovští reprezentanti byli po většinu zápasu lepším týmem a zopakovali výsledek z prvního utkání, zvítězili 4:1. I oni si tak mohli zvednout nad hlavu pohár určený pro třetí nejlepší tým Moravskoslezského kraje.

Sestava krnovského gymnázia: S. Reichl, V. Zatloukal, M. Krvač, M. Hrvol, F. Fňukal, O. Šmíd, D. Sosýn, D. Juřica, T. Kotrla. „Máme z toho obrovskou radost. Zisk dvou třetích míst v krajském finále se žádné z krnovských škol v posledních letech nepodařil. O to jsou oba poháry cennější,“ uvedl trenér a pedagog krnovského gymnázia Radim Křižanovský.

RADIM KŘIŽANOVSKÝ, PAVEL HABRAM