Slezské derby, to bylo utkání čtvrtého kola florbalového Poháru České pojišťovny, na půdu divizní Orcy Krnova přijela S.K. P.E.M.A. Opava hrající Národní ligu.

Trenér domácích Ondřej Miškov se musel obejít bez Dominika Fňukala a Jaroslava Hlaváčka. Do sestavy však už naskočil mladší z Hlaváčků Jan, obránce Šulavík i sám hrající trenér. Kouč Opavských Robert Segeťa zase postrádal Kostolányho s Gattnarem, na které se střídavé hostování z Vítkovic na pohár nevztahuje. Do branky Opavy se postavil debutant, junior Kryštof Bezděk.

Začátek utkání byl spíše ve znamení oťukávání. Ani jedna strana si nebyla schopna vytvořit větší šanci. I když hrají Krnovští nižší soutěž než Opava, rozdíl jedné ligy vůbec nebyl na ploše znát.

Orca produkovala svůj tradiční florbal plný nasazení, nevypustili žádný osobní souboj. Opavští se rozjížděli trochu pomaleji, vycházeli především z propracované obrany, takže se domácí nedostávali ke svým smrtícím brejkům.

Z první branky se radovala P.E.M.A. Vojtěch Repček osvědčil důraz před brankářem Baranem a otevřel skóre. Až do poloviny utkání se opět hrálo bez větších šancí, se střelami si poradili oba brankáři. Pak byl ale vyloučen Planý a Opava přesilovku využila. Rychlý vystřelil skoro od poloviny a trefil přesně k tyči, 0:2.

Jenže druhá inkasovaná branka jakoby Orcu probudila. Domácí začali napadat opavskou rozehrávku ve třech a hostům to udělalo problémy. Ve třicáté sedmé minutě vybojoval míček Miškov a Jan Hlaváček z otočky snížil. Hned za tři minuty došlo na polovině Krnova ke střetu, asi se dal pískat faul, ale sudí nechali hru běžet.

Do přečíslení se dostal Zakopčan s Miškovem. První jmenovaný se nerozpakoval a propálil opavského brankáře, 2:2. Možná smůla pro Orcu, že branka přišla v poslední minutě druhé části a Opava si mohla odpočinout.

Ve třetí třetině se hosté hodně zvedli. Nejprve za Baranem zazvonila tyč, ve druhé šanci už Dzierža procedil míček postojem domácího gólmana. Za dalších sedm minut přišla opavská pojistka. Balnar tvrdě vypálil a míček zastavila až síť, 2:4.

Krnováci se ale nevzdávali a dvě minuty před koncem se odhodlali k power play. Po krásné souhře rozebrali obranu Opavy, Lhoťan našel Miškova a ten dal Orce naději. Jenže ten, kdo střelecký účet načal, ten jej taky dokončil. Vojtěch Repček trefil v poslední minutě prázdnou krnovskou svatyni a definitivně zpečetil postup Opavy do dalšího kola Poháru České pojišťovny.

FBC Orca Krnov - S.K. P.E.M.A. Opava 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)
Branky: 37. Jan Hlaváček (Miškov), 40. Zakopčan (Planý), 59. Miškov (Lhoťan) - 11. Vojtěch Repček (Sova), 32. Rychlý (Dzierža), 47. Dzierža (Mazur), 54. Balnar, 60. Vojtěch Repček

Krnov: Baran - Filip Fňukal, Valočík, Šulavík, Planý, Jiří Matušinský, Lhoťan - Blaho, Filip, Hrbolka - Jan Hlaváček, Miškov, Zakopčan - David Matušinský, Krvač, Baránek Musil
Opava: Bezděk - Balnar, Rychlý, Dalibor Repček, Viktor Pavlík, Kocur - Mazur, Dzierža, Petr Pavlík - Vojtěch Repček, Gebauer, Sova - Tietz, Boželník, Musialek. Trenér: Robert Segeťa

Kouč Miškov: Opava byla lepší v obraně

Sice prohra 3:5, ale zápas to byl určitě vyrovnaný.

Souhlasím. Myslím si, že by si utkání zasloužilo dojít do prodloužení. P.E.M.A. měla propracovanou obranu, zatápěli nám, ale my jsme se doma rvali. Za stavu 0:2 jsme čekali na ten gól, který nás potom nakopl. Vyrovnali jsme, Opavu možná zachránil konec třetiny, protože jsme byli v takovém laufu, že bychom možná přidali třetí gól.

Za stavu 2:3 už jsme museli otevřít hru. Ještě za stavu 2:4 jsem pořád věřil. Dali jsme v power play na 3:4 a do konce byla minuta dvacet. Bohužel pak přišla chyba, jejich pátý gól.

Vás v poslední době hodně trápila zranění.

No, bohužel teď na to trpíme. Navíc ještě během utkání odstoupil Filip Fňukal. Já jsem hrál taky s bolestmi. Ale při takových zápasech se musí člověk kousnout.

Když se střetne Opava a Krnov, je to většinou vyhrocené.

Všechno bylo fair play, že by to bylo vyhrocené, to vůbec. Možná by si utkání zasloužilo lepší rozhodčí. Věděli jsme, že přijde přes dvě stě lidí, takže nikdo nic nevypustí.

Jste útočný tým, ale dali jste jen tři branky, to je nezvyklé.

To bylo tou dobrou obranou. Začátek byl opatrnější, do půlky zápasu vedl soupeř jen 1:0. Pak jsme byli dvakrát vyloučení, jednu přesilovku jsme ubránili, druhou už ne. Ale dostali jsme se do zápasu, Honza Hlaváček dal gól. Vrátil se nám, dva měsíce netrénoval, ale znát to nebylo.

Co říkáte na atmosféru?

Byla skvělá. Konečně se v Krnově fandilo. Na nás chodí dost lidí, ale nefandí se, spíš se přijdou podívat. Teď přijeli fanoušci z Opavy. Překřikovalo se to, i první liga může závidět takovou atmosféru.

Byl to těžší zápas než divizní utkání o víkendu?

Určitě, Opava je vyspělý tým. Zdvojovali nás, dokázali nás vytlačovat k mantinelu, věděli, co hrát. Většinou si věříme, že se prosadíme jeden na jednoho, ale teď to bylo o dost těžší. P.E.M.A. byla jasně lepší v obranném systému, je tam hodně vidět práce trenéra Roberta Segeti. S Šumperkem a Uničovem se to nedá srovnat.

Co byl podle vás klíčový moment?

Vyrovnávací gól na 2:2 nás dostal do hry, kdybychom pak dali na 3:2, tak by byla Opava pod tlakem. Inkasovali jsme my a museli hru otevřít. Když jsme pak stáhli na 3:4, neměli jsme dostat pátou branku. Kdyby se hrálo do posledních vteřin a bylo to o gól, byl by to daleko větší adrenalin.

Kromě úvodních kol poháru se začátek sezony moc nepovedl. Na čem bude třeba nejvíc zapracovat?

Hlavně se musíme uzdravit. Není moc co pilovat, dokázali jsme si, že máme na to hrát s kvalitními týmy, ale sužují nás zranění. Někteří kluci na to zatím úplně nemají, jiní hráli se zraněními. Minulý rok nám začátek vyšel, odjezdili jsme to v kompletní sestavě. Máme trochu krizi, takže důležité bude ustálit kádr a dostat se na vítěznou vlnu.

Jaromír Filip: Na můj vkus jsme hrozně málo stříleli

Kanonýr florbalové Orcy Krnov Jaromír Filip byl po prohraném pohárovém utkání s Opavou hodně zklamaný. Jeho tým odehrál s favoritem vyrovnané utkání, které ztratil až ve třetí třetině. Nikdo nepamatuje zápas, ve kterém krnovský útočník vyšel gólově naprázdno. Proti Opavě se však střelecky neprosadil.

Dokázali jste s Opavou držet krok, takže prohra je asi velké zklamání, že?

To určitě je. Bylo to dost vyrovnané, ale z mého pohledu jsme málo stříleli, P.E.M.A. nás dobře bránila, zdvojovali nás. Prostě byli na nás připraveni a tím eliminovali náš tlak. Nedostávali jsme se tolik do zakončení, i když opavský gólman nebyl zase tak jistý. Toho jsme chtěli využít, ale právě kvůli té jejich obraně se nám to nepodařilo.

Dokázali jste stáhnout ztrátu z 0:2 na 2:2. Bylo to v tu chvíli o tom, kdo dá třetí branku, tak vyhraje?

Po tom vyrovnání jsme se dostali do hry a chtěli dát ten třetí gól. Klidně nějakého ušmudlance. Bohužel se to nepovedlo. Udělali jsme tam docela závažné individuální chyby a to nás stálo ten lauf, do kterého jsme se dostali, když jsme srovnali na 2:2.

Opava hraje o soutěž výš než vy. Věděli jste, jakým hraje stylem a co by na ni mohlo platit?

Byli jsme se na ně podívat v sobotu, když hráli ligu proti Žďáru. A tam mi přišlo, že hráli s daleko větším nasazením. Když jsme proti nim hráli my, tak to nebyl zase až takový rozdíl oproti tomu, co hrají týmy v divizi, třeba ze Šumperku a Uničova, které jsme měli v prvních dvou kolech. Ale zase po taktické stránce nás předčili, výborně nás přečetli, bránili. Takže možná do toho ani nepotřebovali dávat tolik sil a tolik důrazu jako v Národní lize. Asi to na nás stačilo.

Váš tým sužují zranění. Navíc chyběl starší z Hlaváčků, během zápasu odstoupil Filip Fňukal. Bylo to hodně velké oslabení?

No třeba pro mě to problém byl, protože na Filipa jsem zvyklý, to je můj obránce, kterého mám za zády už několik let. Samozřejmě je to oslabení i pro tým, protože on je velký dříč. Jarda Hlaváček to je mínus padesát bodů za sezonu, plus dalších deset až patnáct minut více klidu ve hře. Takže tady toto nám všem chybí. I jeho zkušenosti z vyšších soutěží.

Vy jste střelec, ale proti Opavě jste moc prostoru na hřišti neměl, že?

Dobře se na mě připravili, vůbec jsem neměl šanci se někam dostat. Když už, tak mi to sjelo. Gólman měl pár šťastných zákroků, kdy už to ani líp trefit nešlo. Takže dneska to nevyšlo. Ani nevím, po kolika zápasech jsem zase jednou nedal gól.

Máte teď za sebou sérii tří neúspěšných zápasů. Kromě prohry v poháru také porážky od Šumperka na nájezdy a Uničova. Jeden bod z úvodních dvou kol se asi nečekal?

Hlavně s Uničovem se prohra nečekala. Ale oni mají jiný tým než loni, jsou daleko nepříjemnější. A za druhé jim tam spadlo úplně všecko, co vystřelili. Obrana sice nikdy nebyla naše silná stránka. Teď se nám navíc vytratili střelci, Ondra Miškov je zraněný, Jarda Hlaváček nebyl, Honza Hlaváček přijel až teď, Dominik Fňukal je zraněný.

To už jsou čtyři lidi, takže ta útočná síla, kterou jsme vždycky přestříleli tu naši slabou obranu, chyběla. Neměli jsme se o co opřít. A poslední věc je ta, že teď si na nás každý tým v divizi bude dávat pozor, protože už nás znají z minulé sezony.