Základní skupinu odehraje Orca Krnovu nejblíže, jak to jenom jde, v opavské hale ZŠ Mařádkova. V pětičlenné skupině se kromě Krnováků, kteří hrají Moravskoslezskou ligu (4. liga), představí domácí celek opavské P.E.M.Y., nováčka 2. ligy, a také dva třetiligové celky, FbC Frýdek-Místek a FBC Letohrad, který hraje 3. ligu ve východních Čechách.

Zvláště v derby Krnova s domácí Opavou se dá očekávat boj na ostří nože. Rivalita obou klubů je notoricky známá. Posledním do party a papírovým outsiderem prvního kola je bezesporu Gůfuň Nový Jiřín, tým, který hraje MS soutěž (7. liga), tedy nejnižší soutěž na severní Moravě.

Jak vidí šance Orcy Krnov v Českém poháru, na to odpovídá šéftrenér a metodik Orcy Krnov Tomáš Hradil.

Loni se Orca dostala v poháru hodně daleko, jaké jsou cíle pro letošní rok?

Asi zklamu fanoušky, kteří by vzhledem k loňskému tažení čekali naše výsledkové ambice. Samozřejmě chceme dojít co nejdál, ale pohár bereme především jako přípravu na sezónu. Všeobecně se ví, že nemáme pro tréninky k dispozici regulérní hrací plochu, takže pohár je pro nás ideální přípravou.

Předpokládám, že to je poslední test před ligou, představíte nějaké nové posily?

Do kádru mužů se připojil Filip Fňukal, který hrál loni za Hingstar, ale dlouhodobě se s námi připravuje. Doplní ho David Matušinský, který loni nastupoval v základní sestavě HK Krnov. A také jeho bratr Jiří, který je už delší dobu členem našeho realizačního týmu. Opět by se tak mohla v Orce objevit v sestavě další bratrská dvojice. Měli jsme jich v historii hodně. Zda se ale všichni prosadí do A-týmu, je věc trenéra, to nemohu předjímat.

První kolo se hraje v Opavě, v prostředí, které znáte a je to hodně blízko Krnova. Berete to jako výhodu?

Stoprocentně ano. Odpadne nám velké cestování a navíc je to blízko pro naše fanoušky.

Fanoušci patří k silným stránkám Orcy Krnov, chystá se jich do Opavy hodně?

Nechme se překvapit, slezské derby s Opavou je velké lákadlo.

A tím se dostáváme k soupeřům. Máte Opavu, Frýdek-Místek, Letohrad a Nový Jičín. S kým bude asi nejtěžší utkání?

Jednoznačně s Opavou. Je to soupeř z nejvyšší soutěže a navíc hned v prvním utkání, kde se kluci nějaký čas budou na velkém hřišti hledat. Už si ani nepamatuji, kdy naposledy hráli s pěti hráči v poli.

Utkání s Opavou bývají dost vyhrocená, a to i na letních turnajích, budou hrát velkou roli emoce?

Emoce v zápase budou už jen proto, že jde o derby. Přesto věřím, že se vše odehraje v duchu fair-play a bude to krásné florbalové utkání. Vyhrocené zápasy byly spíš záležitostí letních turnajů a střety několika málo jednotlivců v obou kádrech.

A co ostatní soupeři? Máte o nich nějaké poznatky?

Známe je většinou jen „papírově", víme jaké ligy hrají. My se ale chceme soustředit na vlastní hru a výkon. Detailní studování soupeřů nemáme v plánu.

Asi jednoznačným cílem je postup ze základní skupiny

Přesně tak. Kluci mají možná vyšší cíle, já bych byl spokojený s postupem do dalšího kola, to by nám zajistilo dostatečné vytížení na velké hrací ploše před ligou. Další postup by nám ve vedení dělal vrásky na čele vzhledem k finančním nákladům s tím spojených. (směje se)

Jaké jsou plány pro letošní ligovou sezonu?

Berte toto jako cíle, které kladu já jako šéftrenér klubu. Zatímco trenér Štěpán Lhoťan a hráči si kladou výsledkové cíle, já musím uvažovat spíše koncepčněji. Chtěl bych, aby kluci hráli atraktivní, útočný, aktivní florbal jako minulou sezónu a podařilo se kádr A-týmu rozšířit, zkvalitnit a zapracovat nové hráče. Pokud se z toho urodí postup do vyšší soutěže, bude to pro mě třešnička na dortu, nic víc.

Program 1. kola Českého poháru

Sobota 25. srpna
12.30 FK Gůfuň Nový Jičín - FbC Frýdek-Místek
14.00 S.K. P.E.M.A. Opava - FBC Orca Krnov
15.30 FBC Letohrad - FK Gůfuň Nový Jičín
17.00 FbC Frýdek-Místek - S.K. P.E.M.A. Opava
18.30 FBC Orca Krnov - FBC Letohrad

Neděle 26. srpna
9.00 S.K. P.E.M.A. Opava - FK Gůfuň Nový Jičín
10.30 FbC Frýdek-Místek - FBC Letohrad
12.00 FK Gůfuň Nový Jičín - FBC Orca Krnov
13.30 FBC Letohrad - S.K. P.E.M.A. Opava
15.00 FBC Orca Krnov - FbC Frýdek-Místek