Florbalový klub FBC Orca Krnov spojil své síly s krnovským Střediskem volného času Méďa a dohromady připravují ambiciózní projekt, který poslouží k rozvoji mládežnických družstev.

S myšlenkou přichází trenér Tomáš Hradil a vedoucí sportovního úseku SVČ Méďa Radomil Novák. Společně připravili koncepci, která stojí na pěti klíčových pilířích.

„Využijeme nejmodernějších poznatků ze sportovní přípravy dětí. Chystáme pestré a zábavné tréninkové jednotky, které nebudou jednostranně zaměřeny na florbal. Chceme zajistit celkový sportovní a pohybový rozvoj dětí, vybudovat pozitivní vztah ke sportování a nezatěžovat je honbou za výsledky,“ líčí jeden z pilířů šéftrenér projektu Tomáš Hradil.

Výchova vlastních trenérů

Florbalisté kladou důraz zejména na výbornou odbornou úroveň trenérů, připravují proto vzdělávací program, jež by měl nové trenéry pro krnovský florbal vyškolit. „Trenéry si chceme vychovávat. V pilotní fázi připravujeme seminář pro pedagogy. Mezi nimi chceme vzbudit zájem o trénování a v další fázi v Krnově rozběhneme sérii školení,“ prohlašuje spoluautor projektu Radomil Novák.

Florbalisté jsou nyní ve fázi budování realizačního týmu. Považují za důležité, aby se každého tréninku účastnil nejen trenér, ale také několik asistentů trenéra. Své zkušenosti hodlají dětem předávat hráči družstva mužů a několikrát do roka by se na trénincích měli objevit dokonce i extraligoví hráči.

Finanční nenáročnost projektu

Za masovým rozvojem florbalu v Česku stojí také jeho finanční nenáročnost a toho chtějí Krnované využít. „Roční příspěvky by se měly vejít do tisícikoruny. Chceme, aby v ceně bylo i florbalové vybavení, ale to záleží na tom, zda se nám podaří získat potřebné sponzory. Ti se nám zatím spíše vyhýbají a podporují především krnovský fotbal a hokej,“ říká člen výkonného výboru FBC Orca Krnov Tomáš Vaľočík.

Autoři rozvoje florbalu slibují projekt podpořit také aktivní komunikací s rodiči hráčů a fanoušky. Mají v plánu využívat emailové newslettery, fotogalerie a videonahrávky z tréninků a zápasů, informační sms, ale i internetové sociální sítě.

Vysoké sportovní cíle

Sportovní cíle si krnovští florbalisté vytyčili poměrně vysoko. Do pěti let chtějí obsadit všechny mládežnické florbalové kategorie a zároveň chtějí přilákat do svých řad na tři sta aktivních sportovců. V horizontu sedmi let dále hodlají do Krnova přivést ženskou extraligu a také nejvyšší soutěž juniorů. Již od příští sezony navíc plánují spuštění amatérské krnovské florbalové ligy a v zápětí žákovské varianty této soutěže.

„Máme spoustu dalších nápadů, ale vše je samozřejmě závislé na velikosti a kvalitě realizačního týmu. Proto bych chtěl oslovit všechny případné zájemce o trénování, aby tuto příležitost zvážili. Předchozí herní ani trenérské zkušenosti nejsou nezbytně nutné. Budoucím trenérům můžeme slíbit i finanční odměny, byť v našich podmínkách jde spíše o symbolické částky. Stačí se ozvat elektronickou poštou na adrese hradil@orcakrnov.cz nebo telefonní číslo 608 750 103,“ láká nové zájemce o trénování krnovský florbalový trenér Tomáš Hradil.

Markéta Charousková