Chybět však samozřejmě nemohla ani krnovská Orca, která bojovala v kategorii Muži Open. Krnováci jeli do Prahy v silné sestavě, ale přece jen do ideálu pár hráčů chybělo.

„Nebyl s námi střelec Jarda Filip nebo Jarda Hlaváček," říkal obránce Filip Fňukal a pokračoval: „Ale zase jsme s sebou vzali několik mladých kluků, dva čerstvé juniory ročníku 1999 Honzu Šulavíka s Davidem Musilem. A taky Tomáše Kovaříka, který letos přechází z juniorky do mužů a tohle byly jeho první zápasy za áčko."

Právě pro mladé florbalisty, kteří se zapojují do mužských soutěží je zrovna Czech Open výborná škola. „Pro ně to je výborná zkušenost, zahrají si proti týmům, proti kterým nikdy nehráli. Navíc vidíme, jak zapadnou do mužstva nejen po hráčské, ale i po lidské stránce," uváděl Filip Fňukal.

Základní skupina postavila Krnovským do cesty rozmanitou škálu soupeřů. Hned prvním byl švýcarský celek Bern Capitals, po něm přišli Sightseers ze Slovenska a pražský Matfyz. Bernské mužstvo patřilo k favoritům základní skupiny a proti Orce to potvrdilo.

„Je to tým, který hraje druhou švýcarskou ligu. Upřímně jsem z nich měl docela strach, ale teď si říkám, že se s nimi hrát dalo. Bohužel po zbytečných faulech, které vyplývaly z našich chyb, jsme hráli snad deset oslabení. A to rozhodlo," popisoval utkání krnovský bek. Orca prohrála 1:4.

„Musím říct, že Švýcaři na tom byli hodně dobře technicky, s hokejkou to fakt uměli. Navíc chodili hned do presu, takže nebyl moc čas ani prostor na rozehrávku," vysekl poklonu soupeři Fňukal.

A přišel protivník ze Slovenska, Sightseers. „Byli to kluci z Košic, někteří ještě hrají ligu, ale někteří říkali, že už skončili. Nehráli vůbec špatně, ale my jsme byli po tom Bernu tak nahecovaní, že jsme je tím přejeli," usmíval se Filip Fňukal. Krnovští zdolali košický tým v pohodě 6:1.

„Oproti nám na tom nebyli tak dobře v práci s hokejkou, ale zase byli hodně rychlí, fyzicky opravdu připravení," podotkl florbalista Orcy Krnov.

Poslední utkání základní skupiny odehráli Krnováci proti pražskému mužstvu Matfyz. „Hrají pátou ligu v Praze, takže podle předpokladů to neměl být problém, jenže my jsme se hodně trápili," říkal Filip Fňukal. Orca přes obrovskou převahu vstřelila jen dva góly a zvítězila jen těsně 2:1.

„Měli jsme snad devadesátiprocentní držení míčku, ale nepadalo nám to tam. Oni měli jeden brejk a z něho dali gól. Naštěstí se to povedlo urvat," pokyvoval hlavou zkušený obránce.

A přišly vyřazovací boje. A hned v prvním kole Krnovští narazili na známého protivníka, vítkovický Mustang, tedy rezervu extraligových Vítkovic. V jejich dresu se však objevilo i pár florbalistů hrající nejvyšší veteránskou soutěž. A tenhle tým vystavil Orce stopku, když ji porazil nejtěsnějším skóre 1:0.

„Tři dny jsem z toho pořádně nespal," krčil rameny Filip Fňukal a pokračoval: „Hráli jsme to ve stejný den jako proti Matfyzu, takže jsme pokračovali v naší neproduktivitě. Byl to vcelku vyrovnaný zápas, oni dali zase gól z brejku a pak bránili," nastínil průběh utkání krnovský florbalista.

Opravdovou noční můrou se pro Krnováky stal veterán v bráně. „Chytal starý Tomáš Veltšmíd, otec extraligového hráče Lukáše Veltšmída. Nešlo mu dát gól. Oni mu tedy hodně pomáhali, zaklekávali střely, ale chytal fakt parádně," stále nevěřil výsledku Filip Fňukal.

Krnov pak dostal ve druhé půlce dost diskutabilní pětiminutový trest, ten přežil, zahrál si i přesilovku, ale k vyrovnání nestačila ani hra bez brankáře. „Škoda, že jsme vypadli tak brzy, na soupeře jsme rozhodně měli, ale když se nedá gól, nemůže se vyhrát," vyřkl starou pravdu Fňukal.

Czech Open je opravdu specifický turnaj a každý florbalista jej chce alespoň jednou v kariéře okusit. Jste sice v obrovském městě, ale na každém rohu potkáte florbalistu. Vždyť tam bylo dvě stě sedmdesát týmů, to je neskutečné. Celá Praha je polepená plakáty, tím florbalem město žije.

Ale jako hráči na památky moc času nemáte, hraje se na různých halách, tak jste pořád na cestách, pořád v metru," popisoval atmosféru turnaje Filip Fňukal a dodal: „Je to turnaj, který nerad vynechávám. Navíc tady hrají opravdu elitní světové týmy, takže nikdy si nenechám ujít se na ně jít podívat."

Krnovské Orce začíná sezona už poslední víkend v srpnu, kdy odjíždí bojovat v základní skupině Českého poháru do Holešova.

Zápasy Krnova

Bern Capitals - FBC Orca Krnov 4:1
Branka Krnova: Hrbolka

FBC Orca Krnov - Sightseers 6:1
Branky Krnova: Miškov 2, Dominik Fňukal, David Matušínský, Kovařík, Hrbolka

FBC Orca Krnov - Matfyz 2:1
Branky Krnova: Jiří Matušínský, David Matušínský

1/64 finále
1. SC Tempish Vítkovice Mustang - FBC Orca Krnov 1:0

Sestava Orcy Krnov na Czech Open

Brankáři: Milan Baran, René Frydrych
Obránci: Filip Fňukal, Jiří Matušínský, Jan Šulavík, Jan Valčík, Tomáš Zakopčan
Útočníci: Adam Blaho, Dominik Fňukal, Daniel Hrbolka, Tomáš Kovařík, Matěj Krvač, David Matušínský, Ondřej Miškov, David Musil, Jiří Planý