Soutěžící ví, co je čeká, do čeho jdou, nač se mají připravit a jaké úkoly musí splnit. Ale přesto si v náročném závodě sáhnou až na dno svých fyzických sil i psychické odolnosti, musí se potýkat s řadou překážek a nenadálých problémů, čelit zimě a nepřízni počasí.

„Někdy jim ovšem dojdou fyzické síly, jindy závod skončí kvůli puchýřům. I taková na první pohled banalita rozhoduje o výsledku. Z otlačeniny je po několika kilometrech třeba do krve rozedraná pata,“ potvrdil mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Není výjimkou, že závod někdo nedokončí. Spíš bývá pravidlem, že někdo vždy vypadne. A není divu, náročný závod Winter Survival v našich Jeseníkách je skutečně jen pro ty nejlepší.

Letošní ročník bude opět zahrnovat přesuny členitým terénem podle mapy, sjezdové a běžecké lyžování, vojenské lezení na skalách, zdolávání ledopádu, překonávání vodních toků a umělých překážek, absolvování dráhy bojovníka, poskytnutí první pomoci, přepravu raněného člena týmu, nouzová přespání ve volné přírodě a další úkoly. A proto nebude lehké je zvládnout.

„Soutěž ověřuje dovednosti, které voják potřebuje v zimních podmínkách, a klade před něj všemožné nástrahy a nečekané situace, s nimiž se může při plnění skutečných úkolů setkat. Důmyslné disciplíny nutí závodníky k vlastní volbě a kreativitě. Každý musí najít své řešení, vystačit pouze s vlastními silami a nesenými prostředky. V tom je tento Survival opravdu progresivní a poučný. Specifikem je i extrémní psychická zátěž,“ zhodnotil závod Pavel Pazdera.

Také proto na závod nemůže nikdo, kdo by nebyl důkladně připraven a vycvičen na přežití ve volné přírodě, neměl zkušenosti s lezením po skalách či lyžařské zkušenosti. Zatím ještě není znám počet účastníků. V prosinci se uskutečnil v Krkonoších zimní přírodní víceboj Krkomen 2011, který byl současně nominačním přeborem na mezinárodní mistrovství Armády ČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival. Nejlépe si v něm vedli vojenští záchranáři z Olomouce. Maximálně může soutěžit dvacet týmů, loni se na start postavilo šestnáct českých družstev a čtyři zahraniční. Pět družstev, tedy celá čtvrtina, závod nedokončilo.

Osmnáctý ročník mezinárodního Mistrovství Armády České republiky v zimním přírodním víceboji s názvem Winter Survival 2012 se v Jeseníkách uskuteční od 30. ledna do 3. února.