Jak šampionát probíhal?

Šampionát probíhal tři dny v krytém padesátimetrovém bazénu a tři dny u moře. Můžu říct, že se mi dařilo. Nejdřív jsem se dostala do finále disciplíny 200 metrů obstacle swim, což je podplavávání plotovitých překážek, a doplavala jako třetí. Další den se mi podařilo získat ve finále 100 metrů rescue medley páté místo.

A ta zlatá?

To bylo poslední den. Disciplína se jmenuje surf race – plavání v moři. Startuje se na pláži, běží do moře, obeplavou se dvě bojky a plave se zpět. Cíl je opět na pláži. Od začátku jsem se snažila držet na předních pozicích a u druhé bojky jsem už měla náskok, který jsem udržela do cíle. Chvíli trvalo, než mi došlo, že jsem fakt vyhrála.

Jaké bylo počasí? Přece jen je konec léta…

Venkovním disciplínám počasí zrovna moc nepřálo. První dva dny byl silný déšť a vítr a teplota kolem 15 stupňů Celsia. Takže spoustu času jsme trávili v zimních bundách, čepicích, několika vrstvách oblečení a ve stanu kryti před deštěm. Poslední den se počasí umoudřilo a viděli jsme i slunce.

Jste otužilá? Plavete i ve studené vodě?

No, jak se to vezme. Roky jsem plavala i dálkové plavání a tam jsou podmínky různé. Ale zrovna letos byla na koupališti, kde jsem o prázdninách trénovala, voda hodně studená – pod 20 stupňů Celsia. Proto jsem si vždy po tréninku dávala horkou vanu.

Jak jste se na šampionát připravovala?

Začátkem července mi mistrovstvím republiky skončila plavecká sezona a já se začala soustředit na záchranářství. Trochu jsem trénovala během rodinné dovolené u moře, pak jsem ráno docházela na krnovské koupaliště a občas si šla zaběhat.

Krátce před šampionátem proběhlo soustředění se záchranáři i plavecké soustředění ve Štúrově.

Co myslíte, jaké vaše vlastnosti vám pomohly k takovému úspěchu?

Na to se špatně odpovídá. Myslím, že jsem dost houževnatá, a co se týká sportu, mám to v hlavě celkem srovnané. Navíc mám ráda atmosféru závodů, doslova si ji užívám a umím se vyhecovat.

Plavete od dětství… Jaké byly vaše začátky? Kdo vás k plavání a vodnímu záchranářství přivedl?

Plavu od pěti let. Do plavání mě přihlásili rodiče, jednak jsem prý měla nadbytek energie a jednak chtěli, ať se naučím plavat. Vedle plavání jsem dělala více sportů – závodně tenis a basketbal a rekreačně umím snad všechno.

Ale zhruba od sedmé třídy se věnuji jen plavání. Tři roky jsem byla členkou juniorské plavecké reprezentace a mám za sebou Mistrovství Evropy Juniorů v letech 2015 a 2016. A protože ráda zkouším něco nového, tak jsem v únoru poprvé zavítala na trénink vodních záchranářů. Byla jsem tak trochu vyhecována.

Sledujete domácí závody vodních záchranářů? Třeba závod na Slezské Hartě, kterého se účastní převážně hasiči?

Upřímně: ne. Záchranářství se věnuji krátkou dobu a i tak mám co dělat, abych nějak skloubila školu a sport.

V jaké situaci mohou vodní záchranáři mimo soutěže své dovednosti uplatnit?

Vodní záchranná služba funguje na všech větších vodních dílech a zajišťuje bezpečnost a v případě nutnosti pomoc lidem.

Jaký mají podle vás Češi vztah k vodě? Podceňují nebezpečí, nebo jsou spíše opatrní?

Myslím, že to hodně záleží na věku a situaci.

Dominika GeržováVěk: 18 let
Bydliště: Krnov
Vzdělání: studentka sportovního gymnázia v Ostravě
Zájmy: sport, vaření, sledování filmů