Obrat v poslední čtvrtině

Pod dojmem, že se nemůže nic stát, vstoupili domácí do prvního z dvojice duelů. „Kluci si mysleli, že se soupeř porazí sám, ale Bruntál udělal ve hře značný pokrok. Měli tam jednoho vysokého hráče, ze kterého měli naši kluci strach," ocenil protivníka Jan Kovařík.

To Bruntálský kouč Petr Němčík měl v úvodu důvod ke spokojenosti. „Do prvního ze dvou zápasů jsme vletěli jako uragán a měli jsme zápas pod svojí kontrolou. Hráči byli aktivní, vycházela nám střelba i kombinace," povídal hostující trenér.

Krnovští zahodili spoustu vyložených střeleckých šancí, naopak dovolili hostům vstřelit pár jednodušších košů a dostat jej na koně. „Spadla na nás deka. Ať jsme dělali cokoliv, dělali jsme to špatně. Prakticky jsme měli nulovou úspěšnost střelby, padal nám míč z rukou do autu, nedokázali jsme si pořádně přihrát.

A když už jsme vydřeli skoro remízový stav, vždy jsme nakupili další a další chyby, takže nám hosté vždy bodově utekli," kroutil hlavou trenér domácích mladíků.

Mladí basketbalisté Bruntálu utkání kontrolovali a už jim k vítězství zbývalo jen v klidu odehrát poslední čtvrtinu. „Po tři čtvrtiny jsme vedli, všechno nám šlo. Před poslední částí jsme vedli o čtrnáct bodů a vůbec si nepřipouštěli, že by se mohlo něco stát. Jenže nástup do čtvrté čtvrtiny nám hrubě nevyšel," říkal hostující Petr Němčík.

Taky krnovský kouč Jan Kovařík v obrat příliš nedoufal. „Už to s námi vypadalo opravdu špatně, hráči byli úplně psychicky mimo. Ale řekli jsme si, že to ještě zkusíme, protože soupeř přijel pouze s osmi hráči a neměl moc možností na střídání. A tak jsme předpokládali, že budeme mít více sil," vykládal.

Krnovští změnili systém obrany a Bruntálu to začalo dělat velké problémy. „Pohlídali jsme si klíčového dlouhána soupeře, zahustili prostor pod naším košem a najednou to šlo," usmíval se Kovařík a pokračoval: „Získali jsme několik míčů po ztrátách hostů, dali jsme tak pár laciných košů a nepustili protivníka ke střelám. Za čtyři minuty bylo vyrovnáno, hosté se úplně položili."

To Petr Němčík byl nakonec smutnější. „Přestalo se nám dařit úplně všechno a hráči se začali psychicky sypat. Krnované převzali kontrolu nad zápasem a nakonec obrátili vývoj ve svůj prospěch. Našim klukům zbyly maximálně oči pro pláč," dodával bruntálský kouč.

Domácí trenér byl jako obvykle ke hře svých svěřenců kritický. „Bylo to šťastné vítězství, ale hlavně to byly nervy. Ty vůbec nemusely být, kdybychom proměňovali naše stoprocentní šance. Mohli jsme vést už na začátku, hrát v klidu, ale soupeře jsme zbytečně podcenili. Že umíme hrát, jsme si dokázali v poslední čtvrtině, jen to přenést do celého zápasu," rozebíral kouč Krnova

BK Krnov - SK Bruntál 57:51 (6:9, 20:23, 34:48)
BK Krnov: Mareš 20, Beeldman 13, Choma 7, Santarius 6, Štěpán 5, Samake 2, Glac 2, Sysala 2, Jelínek, Bajtek, Křiva

Odveta jasnou záležitostí domácích

Druhé utkání už bylo v podstatě jednoznačné. „Druhý zápas začal přesně tam, kde skončil první, takže opět měl náš soupeř kontrolu nad celou hrou, na hráčích byla vidět těžká psychická újma z prvního zápasu," povídal bruntálský trenér Petr Němčík.

Krnovským obrat v prvním duelu viditelně pomohl. Jediným problémem bylo už tradičně zakončení. „Rozhodla druhá čtvrtina, kdy jsme soupeře nepustili pod náš koš a nedovolili mu vystřelit. Několikrát jsme měli štěstí, že soupeř nedal tutovky, ale tady jsme si mohli podat ruku, i my jsme zahodili, co se dalo," vykládal Jan Kovařík.

Až v poslední čtvrtině se hra trošku vyrovnala, ale to už bylo o vítězi rozhodnuto. „Kluci byli psychicky dole, takže dělali chybu za chybou. I zkušení hráči se začali hroutit, nedařila se rozehrávka, kombinace, no prostě vůbec nic. Tomu také odpovídal stav na konci zápasu," uvedl Petr Němčík. S tím souhlasil i krnovský Jan Kovařík.

„V poslední čtvrtině jsme sice už nehráli tak aktivně, ale celkový výkon byl daleko lepší. Faktem je, že hosté byli hodně zklamaní z vývoje prvního utkání a než se dali do kupy, bylo pro nás vymalováno," uvedl.

BK Krnov - SK Bruntál 59:27 (11:5, 29:7, 49:15)
BK Krnov: Beeldman 12, Santarius 11, Štěpán 10, Sysala 8, Mareš 8), Choma 4, Křiva 4, Glac 2, Jelínek, Bajtek, Samake

Oba trenéři říkali, že ani jedno utkání nebylo pro jejich svěřence ničím jednoduchým.

„Odehráli jsme dvě pro nás hodně těžká utkání, kde jsme museli vydat hodně sil. Ukázaly nám naše velké rezervy, hlavně v zakončení. Tam nás to bolí už hodně dlouho, a pokud střelbu nezlepšíme, asi se nebudeme moci měřit s dalšími těžkými soupeři," hodnotil kouč vítězů Jan Kovařík.

Bruntálští odjeli z Krnova bez vítězství, což trenéra Petra Němčíka rozhodně netěšilo. „Povedly se nám jen tři čtvrtiny z celkových osmi, což na vítězství stačit nemůže. Hlavně nad porážkou v prvním zápase, a jak k ní vůbec došlo, by se naši mladíci měli pořádně zamyslet," uzavřel kouč hostí.