Jak jste se dostal k cyklistice?

Bylo mi asi 8 let. Dostal jsem první kolo. Nejprve jsem jezdil s tátou. Ve dvanácti letech jsem začal jezdit za ACS Drak Vrbno.

Vzpomenete si na svůj první závod?

Pamatuji (smích). Byl to cyklokros v Ostravě, Oderský pohár. Při rozjíždění jsem nevyjel jednu mezičku. Spadl jsem, a když jsem se opřel o ruku, šáhl jsem jí do psího trusu. Prý pro štěstí.

Přesuňme se do dnešních dnů. Silniční sezoně je letos odzvoněno, jak jste s ní spokojen?

V první půlce, na jaře, se mi moc nedařilo. Nebyl jsem úplně v pořádku, měl jsem rozhozené zdraví. Od prázdnin se to otočilo. Vyhrál jsem jeden závod Českého poháru, etapový závod Regionu Orlicka v Lanškrouně. Z mistrovství republiky na silnici jsem si přivezl 3. místo. Od srpna se připravuji na cyklokrosy, tak jsem poslední závody vynechal. Před dvěma týdny jste absolvoval přípravný cyklokrosový kemp ve Valticích. Metodicky a organizačně jej vedl juniorský mistr světa Zdeněk Mlynář.

Jak hodnotíte tuto přípravu?

Hodně jsme se věnovali technice. Dostal jsem se do grifu jízdy terénem. Při cyklokrosu se jinak ovládá kolo, víc se sleduje terén. Je to jiné než na silnici. Zdeněk se nám věnoval, nacvičovali jsme jednotlivé technické pasáže. Na konci kempu se jel cyklokrosový závod. Byl to Břeclavský kanec. První krosový závod, který jsem letos jel. Startovali jsme s kategorií muži Elite. (Luboš závodí v kategorii juniorů – pozn. aut.). Nebylo nás mnoho, ale zato zde byli závodníci Zdeněk Mlynář, Kamil Ausbuher, patřící do české špičky a Václav Metlička, reprezentant Slovenské republiky.

Jaký byl průběh závodu?

První dvě kola jsem si zkusil na špici, poté jsem vedení nechal starším a zkušenějším. Zbytek závodu jsem soupeřil s Metličkou, kterému jsem dvě kola před cílem odjel.Vzávodě i po něm mi Zdeněk dal několik dobrých rad a ukázal technické i taktické finty. Nyní máte za sebou první tři pohárové závody.

Co napověděly o potencionálních soupeřích a o vaší současné formě?

Od loňska jsem se zlepšil. Mám za sebou dobrou přípravu se svým týmem Empella. Všechny tři jsem vyhrál. Doufám, že to tak půjde dál Na který závod se letos nejvíce těšíte? Těším se na všechny svěťáky a na závody v cizině. Určitě na letošní mistrovství světa, to bude pro mne vrchol sezony a veškerou přípravu budu směřovat k němu. U nás pak na závod Českého poháru Toi toi Cup v Holých Vrších.

Jaké jsou vaše další ambice v letošní sezoně?

Na to bych odpověděl až po prvních závodech Světového poháru. Druhé místo z prvního závodu je skvělé, ovšem jeden výsledek sezonu nedělá.

Jaký je váš cyklistický vzor?

Belgičan Sven Nijs. Několikanásobný mistr světa, vítěz Světového poháru v cyklokrosu. Líbí se mi jeho styl závodění.

Minulý rok jste přestoupil do nového závodního týmu Empella. Většinu své cyklistické kariéry jste však strávil u ACS Drak Vrbno. Jak na něj vzpomínáte?

Drak mě vychoval jako cyklistu. Téměř všechno, co umím, mě naučili ve Vrbně. Nyní už pracuji na detailech.

Co byste poradil těm, kteří by chtěli s cyklistikou začít?

Cyklistika zabere hodně času. Je hodně namáhavá. Zase je možnost poznat okolí a kraje, které člověk jinak nepozná. Jízda na kole čistí hlavu. Je to krásný sport. Například právě cyklistický oddíl ve Vrbně pod Pradědem se věnuje mladým a začínajícím cyklistům. Jezdí se zde hlavně silnice a cyklokros a mladí zde mohou hledat oporu.