Poslední neděli v červenci uspořádal ACS Drak Vrbno cyklistický maraton Železný drak. Závod byl zařazen do dlouhodobých seriálů Jesenický šnek a Slezský pohár, a tak se na startu objevilo na 150 závodníků.

Mládež měla přizpůsobenou trasu svému věku a jeli z Vrbna na Lyru, což je kopec nad Karlovou Studánkou. Nejlépe si s převýšením 450 metrů poradil vrbenský Patrik Kopilčák před Petrem Hamáčkem z Buldoků Rapotín a Antonínem Lantem z CPV Krnov. Mezi dívkami zvítězila Hana Petrušová z pořádajícího oddílu před Alžbětou Franerovou (Sundance Opava) a Romanou Lantovou (CPV Krnov).

Junioři a starší závodníci absolvovali celou trať, která končila po 100 km na Pradědu. Díky ideálnímu počasí a aktivitě některých závodníků se celý peloton rozdělil postupně na několik skupin. Ve stoupání ze Světlé Hory se zrodil nenápadně rozhodující únik, když spolu odjeli vrbenský Luboš Tomeček, Pavel Zitta (Kolor Servis Team) a několik dalších závodníků. Ve stoupání na Lyru již zůstali prvně dva jmenovaní v čele a Zitta zde nasadil k rozhodujícímu nástupu. Přes Hvězdu vjížděl do posledního stoupání s minutovým náskokem, který udržel až do cíle. Na dalších místech pak dojeli Libor Pohanka (Etape Brno) a Rostislav Krotký (Sparta Praha).

Z vrbenských závodníků dojel nejlépe na 11. místě David Dvorský, který tak vyhrál juniorskou kategorii. Luboš Tomeček dojel nakonec na 16. místě, na 17. místě dojel Vlastik Mlynář, na 36. místě Tomáš Kopecký a na 84. místě Luboš Petruš st. Ženy vyhrála Andrea Babuňková (Slezan Frýdek-Místek), když celkově dojela na 54. místě pouze 19 minut za nejlepším mužem.

Obhájce loňského prvenství na Železném draku Luboš Petruš nemohl startovat, protože ve stejném termínu se jel etapový závod zařazený do ČP mládeže Regionem Orlicka v Lanškrouně. Tento nadějný závodník studující na SG Vrbno dokázal ve třetí etapě převzít celkové vedení a ve čtvrté etapě náskok udržet a celkově zvítězit. Zařadil se tak mezi slavná jména, jako např. Roman Kreuziger, František Trkal, Zdeněk Mlynář, Jan Hruška a další, kteří tento etapový závod dokázali vyhrát.