Zdeněk Mlynář je juniorským mistrem světa 1995 ze švýcarského Eschenbachu, o rok později vybojoval bronz ve francouzském Montreuil mezi třiadvacetiletými. Jako jeden z mála Čechů dokázal vyhrát závod světového poháru mezi muži elite ve Wortegem-Petegemu 2004.

Třikrát ovládl Český pohár v cyklokrosu Budvar Cup, resp. TOI TOI Cup.

V říjnu 2010 oslavil pětatřicítku. Končit s kariérou ale rozhodně nemíní. „Podepsal jsem na další tři roky. Mám radost. V mých letech je taková smlouva úspěch,“ potvrdil Mlynář.

Bruntálský rodák Lubomír Petruš, velký český talent, který sbíral cyklokrosové medaile v juniorech i na velkých závodech (1. místo na ME 2007, 3. místo na MS 2008). Vyhrával závody i v kategorii do 23 let a to i na silnici.

Pak ale přišel náhlý konec v belgickém týmu a Drak z Vrbna zmizel ze scény. Ovšem ne na dlouho. Po MS v Koksijde přišel blesk z čistého nebe, Lubomír Petruš se po dvou letech vrací do elitní formace BKCP Power Plus!

Po vašem odchodu z belgického týmu před dvěma lety jste vlastně úplně skončil s cyklistikou, je to tak? Po jaké době jste se rozhodl opět začít? A kde jste hledal nové angažmá?

Po odchodu z Belgie jsem měl problém s úponem na pravém koleni, strašně to bolelo a nebylo možné s tím trénovat. Chodil jsem na rehabilitace atd., musel jsem mít minimálně pět týdnů úplný klid, než se to spravilo. Nevím, kde vznikla domněnka, že jsem skončil s cyklistikou.

Byly poslední dva roky po návratu do ČR krokem zpět a tvým nejhorším obdobím v dosavadní cyklistické kariéře nebo je berete jako dobrou zkušenost, která by vás mohla do budoucna posílit?

Nedá se říct, že by to byl krok zpět, beru to jako dobrou zkušenost. Lidé, kteří se mi věnovali, mě naučili spoustu nových věcí, které můžu zúročit i v dalších letech. A jsem velmi vděčný všem okolo týmu KC Hlinsko a Focus Cycling Znojmo, kteří mě během těchto dvou let podporovali.

Teď v podstatě dostáváte druhou šanci. Kdy jste začal s belgickým týmem jednat o svém návratu? Jednal jste sám, nebo máte nějakého manažera či agenta? A přestup platí již na léto, nebo až na cyklokrosovou sezónu?

Mluvili jsme spolu už v létě, ale měl jsem platnou smlouvu do 31. ledna 2012. Proto jsme situaci znovu začali řešit až během ledna a domluvili se na přestupu od 1.2.2012. Manažera nemám.

Budete bydlet v Belgii? Vyhovuje vám tamní rovinaté a specifické prostředí? Mnoha jezdcům totiž belgická aklimatizace dělá trochu problém.

V Belgii to mám rád. Rovina mi nevadí a kopce se natrénují na soustředěních a taky si jich dost užiju na závodech i doma v ČR. Bydlet tam budu, pokud bude potřeba. Samozřejmě, když je hodně závodů, tak nemá cenu přejíždět.

Jaké cíle jste si do nového angažmá vytyčil? Jaké výsledky byste v příští sezóně chtěl zajet, abyste byl spokojen vy i váš staronový zaměstnavatel?

Prioritou by pro mě měla být silnice, takže hlavně se pokusit uspět na etapových závodech. V cyklokrosu si zatím neodvažuji vytyčovat cíle. Závody s Elitou v Belgii nebudou jednoduché, takže uvidím v průběhu roku.

Je pro vás velké zklamání, že jste nebyl na MS v Koksijde?

Nebyl jsem tam sice jako závodník, ale jako divák, pozvaný svým novým týmem. Dořešili jsme tam smlouvu, což mi udělalo obrovskou radost.

Co berete jako svou silnou stránku při závodech, co vám sedí?

Vyhovují mi dlouhá stoupání, jak na silnici, tak v cyklokrosu. Ale když je forma tak to jede všude.

Jak vlastně vznikla vaše přezdívka ‘’Drak’’?

Myslím, že první rok v reprezentaci. Když jsem jezdil ještě za ACS Drak Vrbno. Moc lidí už mi tak neříká, za což jsem docela rád. Mám raději, když mě oslovují jménem.

Poznámka na závěr: SG Vrbno (potažmo oddíl ACS Drak Vrbno) je jedno z mála sportovních gymnázií, kde se věnují i cílené přípravě cyklistů. Kromě Lubomíra Petruše zde začínali svou cyklistickou kariéru například také Matěj Lasák (4. místo na MS v cyklokrosu, mistr ČR na silnici) nebo David Dvorský (jezdec stáje Whirlpool-Author). O vedení mladých cyklistů se zde stará především Vlastimil Mlynář, bratr juniorského mistra světa Zdeňka Mlynáře.

-lk-