Blíží se velký svátek vyznavačů offroadů. O víkendu se v Sedlčanech, přesněji řečeno v Sedlčanské kotlině, uskuteční mistrovství Evropy. Na tento vrcholný podnik sezony se chystají také jezdci z krnovského Offroad klubu. Mezi nimi i posádky Petr Stanovský s Pavlem Trumpešem a bratři Libor a Zdeněk Kuchařové.

Generálkou trati bylo mistrovství republiky

Před časem se na stejném místě jelo i mistrovství České republiky, takže pro české jezdce by znalost místní trati mohla znamenat nepatrnou výhodu. „Sice jsme už letos dvakrát v Sedlčanech byli, ale trať se neustále mění, takže žádnou výhodu mít nebudeme,“ uvedl na pravou míru Pavel Trumpeš.

Povinnosti spolujezdce

Trumpeš bude dělat jako tradičně spolujezdce Petru Stanovskému. Jaké jsou vlastně povinnosti spolujezdce? „Je to podobné jako při rallye. Musím řidiče upozorňovat na nástrahy trati, hlavně na mojí straně, kam Petr nevidí. A taky jedním z hlavních úkolů je zapínat a vypínat diferenciál,“ osvětlil činnost spolujezdce Trumpeš.

Pojede se v pěti kategoriích

Na mistrovství Evropy se jede v pěti kategoriích. Nejméně upravené vozy jedou v kategorii originál. Pak následuje kategorie standard, kde právě pojede Stanovský s Trumpešem. Hned v další kategorii modified startují další Krnováci, bratři Zdeněk a Libor Kuchařové. Pak už následují dvě kategorie nejvíce upravených vozů, promodified a prototype. „V prototypech už normální auta neuvidíte, spíše připomínají pavouky,“ povídal člen krnovského Offroad klubu.

Velká konkurence, dobří skandinávci

Konkurence bude na evropském šampionátu obrovská. Dohromady se sjede sto osmdesát posádek, z toho jen v kategorii standard, kde budou Stanovský s Trumpešem startovat, jich bude 41. Mezi špičkové jezdce patří kromě těch českých hlavně závodníci ze skandinávských zemí, Norové a Švédové, výborní jsou také Němci a Rakušané.

Špičku představují Rusové

Ovšem úplnou špičku představují vyznavači offroadů z Ruska. „Rusové šli v posledních letech neskutečně nahoru. Mají tam dost peněz i prostoru, kde jezdit. Někteří do offroadů cpou i miliony dolarů,“ uvedl k ruským týmům Trumpeš a pokračoval: U nás se to dělá pořád na koleně, v rámci možností, tolik peněz jako Rusové nemáme.“

Favoritem Hudeček, i Krnováci chtějí medaile

V kategorii standard patří k největším favoritům Čech Miroslav Hudeček z Přerova, který je loňským mistrem Evropy. Ale ani krnovská posádka si neklade malé cíle. „Petr si vždycky klade vysoké cíle. Určitě bychom chtěli být na bedně. Petr byl minulý rok čtvrtý, ale i do desátého místa to bude úspěch. Nemáme úplně nejlepší techniku, chtělo by to silnější motor, poznamenal Trumpeš k ambicím i závodnímu speciálu Suzuki Samurai.

Pojedou se Suzuki Samurai

Se stejným vozem, tedy Suzuki Samurai, i když o mnoho více upraveným, budou v Sedlčanech startovat i krnovští bratři Zdeněk a Libor Kuchařové. Ti budou startovat v kategorii modified, tedy více upravených vozů. Už dnes se na náměstí v Sedlčanech představí divákům všechny posádky, v sobotu pak boje o evropské tituly vypuknou.

Podrobnější informace naleznete na webu www.eurotrial.cz, videa ze závodů pak na youtube.com pod heslem 5. offroad trial 2011 Open Championchip Czech republic – Sedlčany.