Tříletá fenka Faraónského chrta Veroniky Konečné z Města Albrechtic vyhrává nejen klasické soutěže, ale také psí dostihy.

Faraónští chrti byli miláčky faraónů a není divu, že jejich nejstarší vyobrazení čítají více než pět tisíc let. V době mezi světovými válkami se zoologové a kynologové domnívali, že toto plemeno vyhynulo. Až okolo roku 1950 objevili Britové na středoevropských ostrovech psy, kteří se až nápadně podobali tisíce let starým vyobrazením těchto psů. Do Československa bylo toto vzácné plemeno přivezeno až koncem roku 1989.

Jedním z potomků přivezených psů je i Ishido Eben Dag, která dělá více než tři roky společnost Veronice Konečné. Tato vášnivá sportovní rybářka se do fenky doslova zamilovala a rozhodla se s ní jezdit nejen po klasických soutěžích, ale také po dostihových závodech. „Kvůli mojí Shido jsem se přestala tolik věnovat sportovní rybařině a zaměřila jsem se především na její výcvik. Zúčastnily jsme se několika klasických soutěží, na kterých jsme uspěly. V odborné literatuře jsem se dočetla, že byli faraónští chrti výborní běžci a již kdysi se účastnili psích dostihů,“ sdělila majitelka fenky Veronika Konečná.

Ishido, která je udržována majitelkou ve vynikající kondici, se zúčastnila několika dostihů a své majitelce dělá radost. „Je nepopsatelně krásný pocit, když pes, kterého máte rádi, běží soutěž a jde na něm vidět, že je šťastný. Nejbližší trať pro psy je sice od Města Albrechtic vzdálená přes tři sta kilometrů, ale na závody jezdíme téměř pravidelně. Z posledních dvou dostihů jsme si přivezly první a druhé místo,“ pochlubila se Veronika formousvé fenky.

Další dostihy nerozlučná dvojice absolvuje již v září. „Shido by měla mít před sebou nejlepší roky. Věřím, že se na blížících se závodech popere opět o přední příčky. Když vidí před sebou umělou návnadu, mění se v opravdového lovce,“ dodala Veronika Konečná, která svého psího ochránce bere s sebou i na ryby.