Zorganizování akce tohoto typu se podařilo až ACS Draku Vrbno v neděli 22. srpna pod záštitou Moravskoslezského kraje a ve spolupráci s Policií ČR a obcemi Razová, Leskovec, Staré Heřminovy a Blahutovice, přes které také závod vedl. Závod mladších žáků byl dlouhý 25,5 km, starší žáci a kadetky jeli dva okruhy, celkem 43,5 km. Čtyři okruhy čekaly na kadety, se kterými startovaly i ženy a juniorky. Nejdelší závod měli před sebou junioři, pro které připravili pořadatelé šest okruhů o délce 115,5 km.

Jako první vyjeli na trať junioři oslabeni o reprezentanty závodící v Německu. O to více jsme byli zvědavi na výkony „našich“. Již po 16 km se do úniku vydal David Dvorský, prakticky domácí cyklista z blízkého Moravského Berouna a student cyklistické třídy na gymnáziu ve Vrbně.

Zhruba v polovině závodu se za ním vydala petřvaldská dvojice - Fierla a Kožušník. Ve třech potom jeli hodně rychle. Ondřej Fierla jako dobrý tahač, v kopci zase jel rychle David Dvorský. Asi dvě kola před cílem se za nimi vydali dva Slováci s mladým Chlupáčem z hradeckého Whirlpoolu a ve spurtu již notně unavenou trojici přespurtovali.

Kadeti na trať současně vyjížděli se třemi ženami a čekalo je více jak 80 km. Hned na pátém kilometru ujeli dva současně nejlepší čeští kadeti, Vakoč a Valeš z pražské Dukly. Nedali nikomu šanci a zvítězili s velkým náskokem. Nedařilo se místnímu Antonínu Lantovi ze Zátoru (CPV Krnov), který nestačil pelotonu a dojel s devítiminutovou ztrátou. Měl ovšem v nohách závod v Kopřivnici a nestihl přes noc zrelaxovat.

Starší žáci se rovněž na trati roztrhali, protože na kopci foukal docela slušný vítr. Jesenický Matouš Hynek prohrál souboj s táborskou dvojicí, Ťoupalíkem a Camrdou. Z jesenických cyklistů byla ještě na stupních vítězů Romana Lantová ze Zátoru (CPV Krnov), která v posledním kopci ujela Kláře Škopcové z ACS Vrbno. Mladší žákyně Pěčonková ze Zlatých Hor a opavská Franerová se na „bednu“ vešly obě dvě.

„Nejvíce bych vyzdvihl výkon Davida Dvorského, který byl skoro sto kilometrů v úniku,“ sdělil po závodě Miloslav Mlynář, vedoucí krajského střediska mládeže a pochválil pedagogicko – sportovní činnost gymnázia ve Vrbně pod Pradědem, které se na cyklistiku specializuje.

Tomáš Gregor