V kategorii juniorů i mužů byly k vidění úctyhodné výkony. Borce povzbuzovalo na sto diváků. Samotná soutěž začínala sice až před polednem, ale všichni závodníci se sjížděli do haly TJ Lokomotiva Krnov již po deváté hodině, aby se zvážili a stihli do závodů doplnit energii. Organizátoři z oddílu Silového trojboje Krnov zapisovali startovní listy. V nich se kromě jména, hmotnosti a věku soutěžícího zaznamenávala také hodnota prvního soutěžního pokusu. Někteří z borců měli již ráno jasno, kolik kilogramů si na osu nechají naložit. Jiní s nahlášením váhy prvního pokusu otáleli až do samotných závodů.

„Kolik dám, řeknu až před soutěží. Teď je brzy. Jdu se najíst,“ procedil skrze zuby hladový Jirka Krušina. Atmosféra před samotnými závody se dala téměř krájet. Konkurenti a zároveň kamarádi vytvořili skupinky a začalo se taktizovat. Na závody přišel o nejvyšší mety bojovat i obávaný Dan Brožovič o jehož startu se dlouho jen mluvilo. Do soutěže se přihlásil i loňský vítěz Milan Greguš, který v průběhu roku podstoupil komplikovanou operaci ramene. Mezi závodníky nechyběl Rémy Kreyzel, Miroslav Čapka, David Sedláček, Marek Pokuta, Jaroslav Grulich, či junior Honza Malinovský.

Šetření se silami

Každý se závodníků se snažil takticky rozdělit síly na čtyři pokusy. Výkony borců při vánoční ceně se přepočítávají podle koeficientu. „Aby spolu mohli soupeřit závodníci různých hmotností, tak jsou jejich výkony přepočítávány koeficientem. Dle dosaženého počtu bodů je určeno výsledné pořadí závodníků,“ vysvětlil pravidla soutěže Petr Gracias, který celý program řídil od moderátorského stolu.

Základní pokusy

První základní pokus zvládli bez problémů téměř všichni. Nejvyšší základ, neuvěřitelných 180 kilogramů, si dal kupodivu Jan Malinovský, který letos naposledy startoval v kategorii juniorů. Honza k radosti svých kamarádů tlak bez problémů zvládl. Publikum nadšeně tleskalo. V kategorii mužů se již při základu bojovalo o konečné pořadí. Do utkání o přední příčky se zapojil favorit závodů Rémy Kreyzel, Milan Greguš, Miroslav Čapka, Daniel Brožovič, František Vincourek z Vyškova a Jiří Krušina, který v kategorii mužů startoval letos poprvé.

Favorit u juniorů

Juniorskou kategorii jednoznačně ovládl Honza Malinovský z fitness centra Jalex. Sto sedm kilogramů vážící borec dokázal i se zraněným loktem ve finále soutěže zdolat činku vážící neuvěřitelných 190 kilogramů. Tento tlak patřil mezi nejlepší výkony letošní soutěže. O další příčky se porvali mladí junioři. Druhé místo vybojoval Jakub Šebela, který o hmotnosti necelých dvaasedmdesát kilogramů zvládl pokus z činkou o hmotnosti 97,5 kilogramů. Třetí místo vybojoval Jakub Zeman, který vážil shodně jako Šebela a podařilo se mu vytlačit 95 kilogramů. Tento borec z krnovské posilovnyS& Rzávodil poprvé.

Boj mezi muži

V mužích bylo několik favoritů, pořadí se však neustále měnilo. Svoji smůlu si při závodu vybral zkušený borec David Sedláček, který si po zdolání činky o hmotnosti 165 kilogramů částečně obnovil zranění a závod nedokončil. Po prvních, základních pokusech vedl těsně Krušina. Již v druhém kole se před něj dostal Rémy Kreyzel. Tento zkušený borec nenechal nic náhodě a šel i v dalších pokusech jasně za vítězstvím. Boj se tak sváděl o druhou a třetí příčku. Před třetím pokusem byl těsně druhý Krušina. Třetí místo patřilo Gregušovi.

Z bojů o přední příčky v průběhu závodu vypadl po neúspěšném pokusu Dan Brožovič. Krušinovi se nepovedl třetí ani čtvrtý pokus, kdy nezdolal činku o hmotnosti 177,5 kilogramů. Podobnou smůlu měl však i zkušený Milan Greguš, kterému se nepodařilo vytlačit činku o hmotnosti 180 kilogramů. Před oba borce se tak dostal Mirek Čapka, který dokázal vytlačit 190 kilogramů a zajistil si stříbrnou pozici. Milana Greguše na páté místo posunul svým výkonem František Vincourek, který skončil čtvrtý za třetím Krušinou. Pátý exhibiční pokus absolvoval v závěru programu Miroslav Čapka, který se pokusil zdolat činku o hmotnosti 200 kilogramů. Kvůli únavě se závodů se mu pokus nezdařil. Borec však publiku slíbil, že příští rok pokusí zdolat činku s 210 kilogramy.

Výsledky:

(konečné pořadí, závodník, věk, osobní hmotnost, maximální výkon, Willks. koeficient)

Junioři: 1. Jan Malinovský, 23, 107,5 kg, 190 kg, 112,63. 2. Jakub Šebela, 19, 71,8 kg, 97,5 kg, 71,68. 3. Jakub Zeman, 17, 71,8 kg, 95 kg, 69,84.

Muži: 1. Rémy Kreyzel, 52, 81,5 kg, 172,5 kg, 116,42. 2. Miroslav Čapka, 43, 112 kg, 190 kg, 111,20. 3. Jiří Krušina, 24, 88,8 kg, 172,5 kg, 110,88, 4. František Vincourek, 41, 84,2 kg, 167,5 kg, 110,86. 5. Milan Greguš, 39, 91,8 kg, 175 kg, 110,61.